Karsan-Hyundai'den yeni işbirliği

Karsan-Hyundai'den yeni işbirliği

Karsan ve Hyundai Motor Company, mevcut münhasır üretim ve distribütörlük anlaşmasının kapsamını genişletme yolunda iki önemli adım daha attı. Karsan'dan...

Karsan ve Hyundai Motor Company, mevcut münhasır üretim ve distribütörlük anlaşmasının kapsamını genişletme yolunda iki önemli adım daha attı.

Karsan'dan yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda, Karsan ve Hyundai arasında bugün iki ayrı Niyet Mektubu imzalandı.

Karsan, Hyundai tarafından geliştirilecek olan yepyeni bir ürün grubunun üreticisi ve Türkiye dağıtıcısı olmaya, ayrıca üretimini yapmakta olduğu HD Serisi'nin Euro 5 motorlu versiyonlarını da ihraç pazarları için üretmeye hazırlanıyor.

İmzaları atılan ilk Niyet Mektubu çerçevesinde; Karsan'ın, Hyundai'nin yeni geliştirilecek olan 3–6 ton arasında azami yüklü ağırlığa sahip van, kamyon ve minibüs versiyonlarını içeren yepyeni bir ürün grubunun münhasır üreticisi ve Türkiye'deki dağıtıcısı olması öngörülüyor.

Proje kapsamında tarafların ürün geliştirme çalışmalarında da işbirliği yapmaları söz konusu oluyor. Taraflar bu Niyet Mektubu kapsamında başlatılacak çalışmaların ardından Ocak 2011'de MoU (Memorandum of Understanding), Mart 2011'de de nihai anlaşmayı imzalamayı hedefliyor.

Diğer Niyet Mektubu kapsamında ise; Karsan tarafından üretilmekte olan HD Serisi araçların EURO 5 motorlu versiyonlarının da Hyundai'nin ihraç pazarları için Karsan tarafından üretilmesi öngörülüyor. Bu çerçevede Karsan'ın ve Hyundai'nin gerekli çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp, anlaşmayı bu yıl içinde imzalamaları hedefleniyor.

Açıklamaya göre, Niyet Mektubu (Letter Of Intent – LOI) imza töreni için Karsan'ı ziyaret eden Hyundai Motor Company Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Han-Young Choi, şunları kaydetti: "İmzaladığımız Niyet Mektupları, işbirliğimize olan güvenimizin, Karsan ve Türkiye'ye olan inancımızın bir göstergesidir. Otomotiv sektörünün dünya çapında ve özellikle de Türkiye'de toparlanma sinyallerini daha net aldığımız bu dönemde; gelişen ekonomisi, ticari vasıta pazarındaki potansiyeli, üretim kalitesi, tasarım becerisi, ve kalifiye işgücü sebebiyle Türkiye bizim çok önem verdiğimiz bir pazar.

Bölgedeki konumu dolayısıyla da bizler için oldukça önemli bir ihracat kapısı. Bu kapsamda geliştirme çalışmalarına başladığımız yepyeni bir ürün grubu için; Ar-Ge'den üretime, pazarlamadan satış sonrası hizmetlere kadar otomotivin tüm alanlarındaki tecrübe ve yetkinliklerine güvendiğimiz Karsan ile çalışmak için ilk adımı attık. Karsan'ın mühendislik ve tasarım desteğini alarak, ürün geliştirme sürecini birlikte sürdürmeyi hedeflediğimiz yeni ticari aracımız Hyundai için büyük önem taşıyor. Bu yeni ürüne olan inancımız çok büyük."

Karsan'ın Murahhas Azası Jan Nahum ise, Hyundai'nin yeni ürününün geliştirilmesi, üretimi ve distribütörlüğü için Karsan ile ön çalışmalara başlamış olmasını, Karsan'ın üretim gücüne ve mühendislik kabiliyetine olan inanç ve güveni temsil etmekte olduğunu belirtti.

Nahum, "Otomotiv sektörünün gelişmesine devam ettiği bu dönemde Karsan, Hyundai Motor Company gibi dünya devi bir marka ile işbirliğini daha da sağlamlaştırarak güçlü ve emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Bu işbirliği aynı zamanda Türk otomotiv sanayisinin geldiği konumu gösteriyor. Karsan olarak hem HMC'nin yepyeni ürün gamı hem de EURO 5 motorlu HD Serisi araçlarının üreticisi ve dağıtıcısı olmak ve ihraç etmek üzere ilk adımı atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.