"Kamyonetçiye İzin Belgesi Zorunlu Oldu"

"Kamyonetçiye İzin Belgesi Zorunlu Oldu"

"Yük Taşıma Aracı Güzergah Kullanım izin Belgesi" verilmesinin mecburi hale geldiğini açıklayan TŞOF Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Bahçelievler Şoförler Odası Başkanı Halit Yılmaz, “Kamyonetçiye izin belgesi zorunlu oldu” dedi.

İstanbul sınırları içinde ticari amaçlı yük taşımacılığı yapanlara "Yük Taşıma Aracı Güzergah Kullanım izin Belgesi" verilmesinin mecburi hale geldiğini açıklayan TŞOF Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Bahçelievler Şoförler Odası Başkanı Halit Yılmaz, "Kamyonetçiye izin belgesi zorunlu oldu" dedi. İstanbul Bahçelievler Şoförler Odası Başkanı Halit Yılmaz, "UKOME kararı ile artık İstanbul'da korsan olarak çalışan kamyonetlerle sıkı denetim yapılacak. Karayolu taşımacılığına ait mevzuat hükümleri saklı kalmak üzere, trafik düzeni ve güvenliği yönünden İstanbul Büyükşehir Beledisi sınırları içerisinde ticari amaçla çalıştırılacak yük taşıtlarının çalışma şekli, saati, süresi ve şartlarını, bu taşıtların teknik özelliklerini çalıştırabileceği yerler ile güzergahlarını tespit etmek ve sayılarını belirlemek için 'Yük Taşıma Aracı Güzergah Kullanım izin Belgesi' artık zorunlu hale geldi" ifadelerini kullandı.

"Korsan taşımacılar trafikten men edilecek"

Yeni yıldan itibaren İstanbul'da "K" belgeli kamyonet tipi araçların İstanbul Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nden "Yük Taşıma Aracı Güzergah Kullanım izin Belgesi" alması gerektiğini belirten Yılmaz, "Bu belgenin beraberinde kamyonetler her iki ön kapısına aşağıdaki özellikler de taşıt plakaları yazılacaktır; A, Mavi renk ve Arel Black font (taşıt rengi mavi olanlar beyaz renk olacak. B, Taşıt plakası toplam 10 (8 harf ve 2 boşluk) karakterden oluşuyorsa (34 AB 1234) gibi her bir rakamın ve harfin boyu 7 cm, eni 5 cm, harf kalınlığı 2 cm olacaktır. UKOME kararı ile artık K Belgesi ve oda kaydı olmayan daha doğrusu korsan yük taşımacılığı yapan araçlar trafikten men edilecekler. Bu uygulama ile kamyonetçi esnafımız ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlayacak. Sadece İstanbul'da K belgesi olmadan, vergi vermeden taşımacılık yapan en az 10 bin korsan araç var. Diğer taraftan yasal olarak taşımacılık yapıp devlete vergi ödeyen kamyonetçi esnafımız geçimini zor idame ettiriyor. Yeni uygulama ile bu adaletsizliğin önüne geçilecek" diye konuştu.

"Amaç dışı çalışanların belgesi iptal"

Ayrıca K belgesi olan bazı kamyonet modellerinin korsan taksicilik de yaptığını öne süren Yılmaz, "Bazı kamyonet modellerini taksi rengine boyayıp taksiyi ibare eden yazılarla Esenyurt, Beylikdüzü ve Büyükçekmece ilçelerinde korsan taksicilik yapanlar var. Yeni karara göre 'K belgesi' adı altında yapılan taşımacılığın usul ve esasları hakkında düzenleme ile amaç dışı çalışanların belgeleri iptal edilecek. Korsan çalışan bu araçların ticari taksiye benzer bir renk veya işaret kullanması halinde 'Yük Taşıma Aracı Güzergah Kullanım Belgesi' iptal edilerek 60 gün trafikten men edilecekler" şeklinde konuştu. 

tir-1-006.jpg

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.