Kaçak deniz deşarjlarına denetim

Kaçak deniz deşarjlarına denetim

Denetim yapacak personeli özel eğitime tabi tutacak olan Genel Müdürlük, bu eğitimden geçmeyenlerin kaçak deşarj denetimi yapmasına izin vermeyecek. Eğitim...

Denetim yapacak personeli özel eğitime tabi tutacak olan Genel Müdürlük, bu eğitimden geçmeyenlerin kaçak deşarj denetimi yapmasına izin vermeyecek. Eğitim sonucu sertifika alacak olan denetim personeli, özel olarak kaçak deşarjların üzerine gidecek.

 

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin denetlenmesi ve cezai işlem uygulanması görevinin; Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetki verilen Denizcilik Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul, Kocaeli, Mersin ve Antalya Büyükşehir Belediye başkanlıklarında görevli deniz kirliliği denetim personeli tarafından yerine getirildiği belirtildi.

 

Tüm bu denetim faaliyetlerinin daha etkin hale getirilebilmesi amacıyla denetimlerde görev alacak personelin belirli nitelikleri taşımasının denetimlerin objektif ve mevzuata uygun yapılabilmesi açısından önem arz ettiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: ''Gemi kaynaklı yasa dışı deşarjların önlenmesi için denetim faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi maksadıyla yetkili kurumların denetim personeline Genel Müdürlüğümüz tarafından 21-25 Şubat 2011 ve 14-18 Mart 2011 tarihleri arasında Antalya ilinde iki adet uygulamalı çevre ve denetim eğitimi düzenlenecektir. Eğitim programı; çevre mevzuatı, deniz hukuku, deniz kirliliği, deniz çevresinin korunması, denetim usul ve esasları ve idari yaptırım uygulanması konularını kapsayacaktır."

 

Eğitim sonunda denetçilere sertifika verileceği kaydedilen açıklamada, "Gemi kaynaklı yasa dışı deşarjların denetimi bu eğitimi almış sertifikalı deniz kirliliği denetçileri tarafından yapılacaktır. Bu eğitim ile deniz kirliliği denetim personelinin deniz çevresi ve kirliliği konusunda denetçilerin teknik bilgi seviyeleri geliştirilmesi sağlanacak, ulusal ve uluslararası mevzuatın gerektirdiği şartlarda denetimlerin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak, denetimlerin etkinliği artırılacak, denetimlerin objektif olarak eğitimli denetçilerce yapılması sağlanacak ve yasa dışı deşarjların azaltılmasına katkı sağlayacaktır." denildi.

LOJİPORT 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.