Japon tersaneleri krize girmek üzere

Japon tersaneleri krize girmek üzere

Japon Gemi İhracatçıları Birliği?nden yayınlanan istatistiklere göre,  Japon ihraç gemi pazarı zorlu günlerini yaşamaya başladı. Avrupa borç krizinin...

Japon Gemi İhracatçıları Birliği?nden yayınlanan istatistiklere göre,  Japon ihraç gemi pazarı zorlu günlerini yaşamaya başladı. Avrupa borç krizinin armatörlere olan etkisinin büyümesiyle armatörlerin yeni gemi inşası arzları büyük oranda düşüş gösterdi. Komşuları Güney Kore ve Çin ile omuz omuza rekabet eden Japonya, 2012 yılının haziran ayında 2011 yılının haziran ayına nazaran yüzde 8,5 oranında sipariş düşüşü yaşadı, ve toplamda 499,370 gros tonluk sipariş aldı. Yıldan yıla kıyaslamada bu aydan aya gerilemelerin üçüncüsü, ama bütün bu gerilemenin iyi bir yanı varsa o da düşüşün hızı azalmaya başladı.

Haziran ayında Japon gemi inşa sektörü, üç kuruyük gemisi ve üç tanker olmak üzere altı gemi inşa siparişi aldı. Gemilerin toplam ağırlığı 280,129 gross ton. Geçtiğimiz altı aya bakıldığında ise, Japon gemi inşa sektörü 67 gemi siparişi aldı, gemilerin toplam ağırlığı 1,554 milyon gross ton, geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında yüzde 31,1 oranında bir gerileme görülmekte. Durum uluslar arası pazarlarda gemi fiyatlarını belirleyen Yen?in değerinin giderek artmasından dolayı daha da çetrefilli bir hale girdi, Yen?in değerinin artmasıyla gemilerin fiyatları giderek yükseliyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.