"İzmir'de 'sit' otur anlaşılmış

"İzmir'de 'sit' otur anlaşılmış

 Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konak Pier Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Toplantı sonrasında açıklama yapan Yıldırım, "Konak Pier’in...

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konak Pier Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Toplantı sonrasında açıklama yapan Yıldırım, "Konak Pier’in bulunduğu alanda marina yapmak istiyoruz. Özelleştirme İdaresi bunun için çalışma başlattı. Bu konuda tarafların görüşlerini ve hukuki durumuyla ilgili bilgi aldım" dedi.

Yıldırım daha sonra Çakabey Limanı’nda Ege Açıkdeniz Yat Klubü tarafından düzenlenen yat yarışları alanını ziyaret etti. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de amatör denizciliğe ilginin az olduğunu belirten Yıldırım, mevzuatı basitleştirdiklerini, 20 bin olan denizcilik ehliyetinin 80 bine yükseldiğini söyledi. Yıldırım, "Daha çok yapmamız gerekenler var. Kabotaj Bayramı’nı artık Ankara’da kutlayan bir ülke olmamalıyız. Van Gölü’nde kutlamaya başladık. Baraj göllerine 40 tekne gönderdik. Yat klüplerinin bu etkinliklerinin de faydası olacak" dedi. 


Bakan Yıldırım, Konak Pier’in yeraldığı Pasaport Mendireği ile deniz kıyısı arasındaki alanı marina yapmak istediklerini açıkladı. Bakan’ın Yıldırım’ın bu sözleri yatçılar tarafından alkışlandı. Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında yat turizminde İspanya, İtalya ve Fransa’nın yat ve teknelerin yüzde 86’sını ağırladığını söyleyen Yıldırım, "Türkiye’ni payı yüzde 5. Türkiye’de 9 bin olan yat konaklama tesisi sayısını 17 bine çıkardık. 2023’e kadar hedefimiz 50 bin. İzmir’e burası dışında 3 marina daha yapacağız. Körfezin karşısına (Karaburun), Çeşme’ye (Ilıca) ve kuzeye (Yeni Foça) marina projelerimiz var. Müsait olan her yere yapmaya çalışırız" dedi. 


İzmir’de bugüne kadar yatırımların pek çok problemle karşılaştığını belirten Bakan Yıldırım, İzmir’de ’sit’ denilince ’Otur’ anlamı çıktığını, kendi dönemlerinde artık sit’i ayağa kaldırıp İzmir’e ’Yürü’ dediklerini söyledi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.