İstanbul Autoshow 2015 kapılarını açtı

İstanbul Autoshow 2015 kapılarını açtı

İstanbul Autoshow 2015'te, ikisi dünya lansmanı olmak üzere 60'ın üzerinde yeni model ilk kez tanıtıldı.

Otomobil tutkunlarının merakla beklediği İstanbul Autoshow 2015, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Beylikdüzü’nde kapılarını açtı. 14 salon ve toplam 120 bin metrekare kapalı alanda düzenlenen Autoshow 2015’te 60'ın üzerinde yeni model sergilenirken, 2 modelin de dünya tanıtımı yapıldı. 2,5 yıl sonra yeniden organize edilen fuar, 31 Mayıs'a kadar ziyaretçileri ağırlayacak.  İstanbul Autoshow, hafta içi 12:00 – 21:00, hafta sonu ise 11:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle organize edilen fuarın VIP ve basın günü açılışına dün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı. Işık, hükümet olarak otomotiv sektöründe yerli üretime önem veren ve Ar-Ge yapan firmaları destekleyeceklerini belirterek Ar-Ge ve inovasyonun önemine değindi. Işık şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde seri üretimde esneklik ve çeşitlilik artacak, ayrıca çevreci otomobiller de yaygınlaşacak. 2020 yılında her 5 otomobilden birinin elektrikli otomobil olmasını öngörüyoruz. Yerli markaların yükselmesi için en önemli fazı gerçekleştirdik. TUBİTAK ile birlikte geleceğin teknolojilerini kurmak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türk otomotiv sektörünün dünyada yaygınlaşan yeni trendde aktör olması ve öncü rolü üstlenmesi için gereken gayreti göstereceğiz. Yeni çıkan kanunla Ar-Ge merkezlerini destekliyoruz Türkiye’de 184 Ar-Ge merkezine ulaştık. Yerli üretimi destekleyerek üretimle birlikte tüketimi artırmaya varız. Türkiye de bilgi satmanın hesabını yapmalıdır.”

istanbul-autoshow-(2).jpg

BAYRAKTAR: 30 GÜNLÜK SAFHALAR HALİNDE YAŞIYORUZ
ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar da, fuarın, Türkiye ve otomotiv sektörünün yurt içi ve yurt dışındaki itibarına ve bilinirliğine katkı sağlayacak en önemli etkinliklerden birisi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Fuar çalışmalarına 90’lı yıllarda başladık. O günlerden beri 1 milyon metrekarede 8 milyon otomobil sever ziyaretçimizi gelecekle ve geleceğin bugüne yansımış güncel marka ve modelleriyle buluşturduk. Bu yıl da 2’si dünya lansmanı olmak üzere 37 ayrı marka ve 60’dan fazla yeni model huzurlarınızda.  Bu çerçevede bu yılın konsepti de “Dünyanın yeni harikaları” oldu.  Biliyorsunuz ki; bizler uzun vadeli plan ve yatırımlar yapan bir sektörüz ama piyasanın gereği hayatı 30 günlük safhalar halinde yaşıyoruz. İstanbul Autoshow 2015 vesilesiyle o uzun vadeli plan ve yatırımlarla kurguladığımız gelecek yorumlarını beğeni ve görüşlerinize sunuyoruz.”

istanbul-autoshow-(3).jpg

"2015 DAHA İYİ OLACAK"
2015 yılının sektör için 2014’e oranla biraz daha iyi geçmesinin beklendiğini belirten Bayraktar, “2015 yılının ilk 4 ayına bakınca sanki pazarda yüksek bir büyüme trendi yakalanmış gibi görünmekle beraber, iyi analiz edildiğinde 2013’ten 2014’e yaşanan hızlı düşüşün baz etkisinin olduğunu anlıyoruz. Bir önceki yıla göre yüzde 50 üzerinde gerçekleşmiş gibi gözüken büyüme aslında baz etkisi dikkate alındığında sadece yüzde 17 civarında. Yılın geri kalan bölümü içinse aynı tedbirli iyimserliğimizi korumak istiyoruz. Yılsonu için pazar tahminimiz de hala değişmedi, 900 bin adetler civarında olacağını öngörüyoruz.” dedi.

istanbul-autoshow-(5).jpg

BU YIL Kİ KONSEPT: DÜNYANIN YENİ HARİKALARI
Türkiye’nin ve otomotiv sektörünün yurtiçi ve yurtdışındaki itibarına ve bilinirliğine katkı sağlayacak en önemli etkinliklerden birisi olarak gösterilen İstanbul Autoshow, bu yıl “Dünyanın Yeni Harikaları” konsepti ile ziyaretçilerini karşılıyor. Konsept, otomobil markalarının artık fuarları sadece yeni modellerini sergileyecekleri bir alan olarak değil, aynı zamanda geleceğin teknolojilerini tüketici ile tanıştırmak için bir platform olarak da gördüğü gerçeğinden yola çıkarak geliştirilmiş.

istanbul-autoshow-(4).jpgistanbul-autoshow-(1).jpg

istanbul-autoshow-(6).jpg

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.