İşçi, yerli otomobil üretmeye hazır

İşçi, yerli otomobil üretmeye hazır

Kavlak, Türkiye'nin yarım asır önce ilk yerli otomobili olan Devrim'i, o günün zor koşullarında üretmeyi başardığını söyledi.Bu konudaki ''üretilir-üretilemez''...

Kavlak, Türkiye'nin yarım asır önce ilk yerli otomobili olan Devrim'i, o günün zor koşullarında üretmeyi başardığını söyledi.

Bu konudaki ''üretilir-üretilemez'' tartışmalarını gereksiz gördüğünü vurgulayan Kavlak, ''Günümüzde Türk işçisinin ürettiği otomobil, ticari araç, elektronik ve beyaz eşya artık dünya pazarlarında kalite ve tüketici güvencesinin sembolü haline gelmiştir. Türkiye'de metal işçisi dünya standartlarında kalite ve verimliliği yakalamıştır. Geçtiğimiz yılda dünyada üretilen her bin araçtan 14'ü Türkiye'de üretilmiştir. Türkiye otomotiv konusunda ulaştığı bilgi birikimi ile artık elektrikli otomobilleri de üretmektedir'' diye konuştu.

On yıl önce Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında başlattıkları ortak eğitimlerde, üretimde kalite konusuna ağırlık verdiklerini dile getiren Kavlak, yerli otomobil üretimi konusu ortaya atıldığında ise bunun Türkiye için önemini otomotiv ve yan sanayinde çalışan metal işçilerine verdikleri eğitimlerde ele almaya başladıklarını ifade etti.

Türkiye'de yerli otomobil üretiminde esas ele alınması gereken konunun, devletin yerli otomobili üretecek sanayiciyi teşviki ve marka tanıtımındaki desteği olduğunu vurgulayan Kavlak, şunları kaydetti:

''Metal işçisi yerli otomobil üretmeye hazır, yeter ki sanayiciye destek verilsin. İlk yıllarda üretimde yerlilik oranı yüzde 100 olmayabilir. Ama birkaç yıl içinde bu da sağlanır. Burada önemli olan devletin bu işe yatırım yapacak sanayicimize vereceği teşvik ve marka tanıtımındaki desteğidir. Türkiye'nin kalkınması ve dış ticaret dengesi açısından otomotivde, ithalatçı bir ülke olmak yerine daha fazla yerli üreten bir ülke olmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Türk Metal Sendikası olarak bu konuda üzerimize düşen görev ne ise yerine getirmeye hazırız.''

LOJİPORT 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.