İnci Akü'nün Nano Gold'u çıktı

İnci Akü'nün Nano Gold'u çıktı

İnci Akü, nano kristal teknolojisi ile güçlendirilen yeni formüle sahip olan ve üst segment araçlar için geliştirilen ''Nano Gold'' ürününü pazara sundu....

İnci Akü, nano kristal teknolojisi ile güçlendirilen yeni formüle sahip olan ve üst segment araçlar için geliştirilen ''Nano Gold'' ürününü pazara sundu.

İnci Akü Üst Yöneticisi (CEO) Göksel Paker, 2008'i, krize rağmen büyüyerek 2,5 milyon adet üretim ve satışla kapattıklarını, 2009'da da aynı başarıyı sergilemeyi beklediklerini bildirdi.

Paker, ürünün tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, İnci Akü'nün Manisa ve Ukrayna'nın Kiev kentindeki tesislerde üretim gerçekleştirdiğini ve toplam üretim kapasitesinin 4,5 milyon adet olduğunu, bu kapasiteyi 2011 sonuna kadar 5,5 milyon adet aküye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

İhracat yapılan ülke sayısının şu anda 60'a ulaştığına işaret eden Paker, ''2008'i, krize rağmen büyüyerek 2,5 milyon adet üretim ve satışla kapattık. 2009'da da aynı başarıyı sergilemeyi bekliyoruz'' dedi.

Otomotiv sektöründeki gelişimin, yan sanayide benzer talebi gerektirdiğini, dolayısıyla ihtiyaç olarak gördükleri için yeni ürün Nano Gold'u piyasaya sunduklarını anlatan Paker, Manisa'daki fabrikada geliştirilen ürünün özellikle üst sınıf araçlar için tasarlandığını, bu ürün ile İnci Akü'nün üç ayrı kategoride ürüne sahip olduğunu kaydetti.

Türkiye'de üst segment bir aracın aküyü kullanma süresinin 4,5-5 yıl arasında olduğuna dikkat çeken Paker, Nano Gold ile özellikle 2004 sonrasında pazara çıkan araçları hedeflediklerini bildirdi.

Göksel Paker, bu yıl sonu itibariyle toplam cironun yüzde 3'ünü Ar-Ge'ye ayırmayı planladıklarını ifade etti.

 

''300 BİNİN YÜZDE 60'INI HEDEFLİYORUZ''

 

İnci Akü'nün yurt içi satış ve pazarlama şirketi olan İncitaş Genel Müdürü Erdoğan Yılmaz da, şu anda 84 ana bayi, 4 bine yaklaşan bayi ve 250 teknik servisle hizmet verdiklerini anlattı.

Yılmaz, ürün segmentinde pazardaki boşluk, araçlardaki gelişimden dolayı performans ihtiyacı ve tüketicilerin ağırlıklı olarak yerli ürünleri tercih etmesinden dolayı yeni bir ürünü piyasaya sunduklarını kaydetti.

İnci Akü Nano Gold'un nano kristal teknolojisi ile hazırlanmış özel pasta formülü sayesinde yeni nesil yüksek elektrik tüketimi olan araçlarda bile hiçbir bakım gerektirmediğini, dolayısıyla ''sıfır bakım'' özelliği bulunduğunu, standart akülerden yüzde 50 daha uzun ömrü ve yüzde 30 daha fazla marş basma gücüne sahip olduğunu belirten Yılmaz, ayrıca özel binek araçlar için 3 yıl garanti verdiklerini bildirdi.

Türkiye'de aküde 2 milyon 700 bin yenileme kapasitesi bulunduğunu, Nano Gold'un hitap ettiği segmentte ise 300 binlik bir kapasitenin söz konusu olduğunu ifade eden Yılmaz, İnci Akü Nano Gold ile bunun en az yüzde 60'ını hedeflediklerini, fiyat olarak da yeni ürünü mevcut ürünlerden ortalama yüzde 35 daha yukarıda konumlandırdıklarını bildirdi.

Verilen bilgiye göre, 2007'de 146 milyon lira olan brüt satışını 2008'de 179,6 milyon liraya çıkaran İnci Akü, 2008 sonunda 62,4 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. 2008'i yüzde 25 büyüme ile kapatan İnci Akü, 2009'da yüzde 20 büyüme hedefliyor ve 2009 cirosunun yüzde 65'ini yurt dışından elde etmeyi bekliyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.