İlk uzaktan kumandalı vinçler DP World Yarımca'da

İlk uzaktan kumandalı vinçler DP World Yarımca'da

DP World Yarımca , vinçlerinin ikisini test etmek üzere uzaktan kumandaya geçiriyor. Türkiye'de ilk kez kullanılacak bu teknoloji ile liman operasyonlarında verimliliğin arttırılması amaçlanıyor.

Gemi operasyonlarını halihazırda uzaktan kumandalı rıhtım vinçleriyle gerçekleştiren DP World Yarımca, aynı donanımı sahadaki operasyonlarında da uygulayarak iki elektrikli vincinde uzaktan kumanda ile operasyon sürecini başlatıyor. Türkiye'nin en büyük konteyner terminallerinden biri olan 1,3 milyon TEU kapasiteli DP World Yarımca konteyner terminali, uzaktan çalıştırmanın uygulanabilirliğini test etmek için e-RTG’lerinden iki tanesini uzaktan kumandaya geçiriyor.

DP World Yarımca, Türkiye pazarında teknoloji ve otomasyonun yaygınlaştırılması bağlamında lider konumda bir liman işletmesidir. Bu kapsamda limanda  Araç Belirleme Sistemi (VAS) Optik Okuyucu (OCR) ve Gerçek Zamanlı Lokasyon Sistemi (RTLS) gibi uygulamaları bulunmaktadır. Son jenerasyon, elektrikli Konecranes e-RTG’lerin uzaktan kumanda işlevselliği, halihazırda kendi pazarında üstün bir üretkenlik sunmakta olan terminalin verimliliğini daha da artıracaktır.

rtg.jpgGeliştirilmiş e-RTG’ler iki adet Uzaktan Çalışma İstasyonundan (ROS) uzaktan çalıştırılacaklardır. Bu uygulamayla operatörün çok daha üretken hale gelmesi ve vinç filosunun tamamının üretkenliğinin  iyileşmesi hedeflenmektedir.Uzaktan kumandaya geçirilen iki vincin önümüzdeki yılın başında devreye alınması planlanıyor.

Dünya çapındaki DP World işletmeleri arasında konsept olarak ileri teknoloji kullanımıyla öne çıkan DP World Yarımca’nın CEO’su Kris Adams, piyasadaki en üretken ve verimli çalışmayı sağlamak için bu yeni teknolojinin yaşama geçirilmesinin önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Adams, ayrıca,  inovasyonun, DP World için temel bir değer oluşturduğunu vurguladı. Yıllardır son derece geleneksel biçimde çalışmayı sürdüren sektörde yeni teknolojilerin kullanımı ve dijitalleşme ile önemli randıman artışı sağlanabilir, bu da limanımızın konteyner hatları ve yük sahipleriyle de ilişkisini daha da güçlendirecektir diye sözlerine ekledi.

DP World Yarımca Limanı'na bugüne kadar yaklaşık 550 milyon Dolar tutarında yatırım yaptı. Toplam alanı 46 hektarı bulan liman Marmara bölgesinde hizmet veriyor.  Limanda iki dev konteyner gemisine (ULCS – 400 metre) aynı anda hizmet verebilen iki rıhtım bulunuyor.

uzaktan-kumandali-foto.jpg

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.