İlk özel otoyol için düğmeye basıldı

İlk özel otoyol için düğmeye basıldı

Karayolları Genel Müdürü Cahit  Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yollarını yıl sonuna kadar  Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle...

Karayolları Genel Müdürü Cahit  Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yollarını yıl sonuna kadar  Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale etmeyi planladıklarını belirterek, "İhale  hazırlık çalışmaları tamamlandı. Hazine Müsteşarlığının uygun görüşünün ardından  temmuz ayında ilana çıkacağız" dedi.

Araç sayısı arttıkça  yeni yolların yapımının kaçınılmaz olduğunu anlatan Turhan, "Mevcut yolların  standardının yükseltilmesi, şerit sayısının arttırılması ihtiyaç olarak karşımıza  çıkıyor. Özellikle önümüzdeki günlerde yeni kapasite oluşturmak amacıyla ana  güzergahlarda otoyolların hizmete alınması artık gündeme geliyor" diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantılı yollarını bu yıl sonuna  kadar YİD modeliyle ihale etmeyi planladıklarını ifade eden Turhan, bu konuda  ihale hazırlık çalışmalarının tamamlandığını, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı  alındığını, Hazine Müsteşarlığının uygun görüşünün ardından Temmuz ayında ilana  çıkacaklarını bildirdi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Avrupa ve Asya tarafındaki Akyazı-Paşaköy  arası ile Avrupa Yakası'nda Odayeri-Kınalı arası için ihaleye çıkmayı  planladıklarını belirten Turhan, şöyle konuştu:

"YİD projelerinde yükleniciler kendi maliyetleriyle ilgili  planlamalarını ve işin ne kadar sürede yapılabilir olabileceğini hesaplayıp,  tekliflerini verirler. Bunun için 4 ila 6 ay arasında süre veririz. Firmaların  talebi doğrultusunda bazen süre uzayabiliyor. Aksilik olmazsa ihaleyi yıl sonunda  tamamlamayı planlıyoruz. İhale tamamlandıktan sonra görevlendireceğimiz şirket,  kredi temini çalışmalarını 6 aylık süreçte tamamlıyor. Biz, bu süre içinde  görevli şirkete, öz kaynağıyla işe başlama fırsatı tanıyoruz."

3 yıl içinde bitecek

2015 yılı içinde Kuzey Marmara Otoyolu'nun kalan kısımlarında  çalışmalara başlayacaklarını anlatan Turhan, "Öngördüğümüz inşaat süresi işin  başlangıcından sonra üç yıl. Müteahhit, erken tamamlarsa bu onun avantajı oluyor.  Yapım artı işletme süresini yarıştırıyoruz. Ama üç yıldan sonraya kalırsa cezai  müeyyidemiz oluyor" dedi.

Yolun tamamlanmasının ardından Türkiye'de ilk kez bir otoyolun özel  şirket tarafından işletileceğini bildiren Turhan, "Bu yoldan geçiş ücreti,  araçların cinsine, sınıfına ve mesafesine göre belirleyeceğimiz tavan fiyata göre  şirket tarafından tespit edilecek. Tavan fiyat, her yıl değişen şartlara göre   güncellenecek" diye konuştu.

Otoyolda bayramlarda ve özel günlerde ücretsiz geçişe yönelik maddenin  şartnamede yer alacağını ifade eden Turhan, "Ancak bu maddenin herhangi bir  bağlayıcılığı olmayacak. Ama idare isterse bayramlarda veya bazı özel günlerde bu  yolları ücretsiz kullandırabilir, trafiğe kapatabilir. Bu yolları başka amaçla  kullanabilir. Örneğin İstanbul'da Avrasya maratonu yapıyoruz. İdare bu yetkiye bu  yollarda  sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.