İhracatçıya vergisiz yakıt

İhracatçıya vergisiz yakıt

 Mayıs ayı ihracat verilerinin açıklandığı Mersin'de konuşan Bakan Çağlayan, konuya ilişkin kararın Bakanlar Kurulu tarafından görüşülerek...

 

Mayıs ayı ihracat verilerinin açıklandığı Mersin'de konuşan Bakan Çağlayan, konuya ilişkin kararın Bakanlar Kurulu tarafından görüşülerek en kısa zamanda yasalaştırılacağını belirtti.

İHRACAT ARTIYOR

Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21.73 artışla, 11 milyar 82 milyon dolar olurken, yılın ilk beş ayında yüzde 20.38 artışla 54  milyar 419 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son iki aylık dönemde ise yüzde 14.1'lik artışla, 123 milyar 194 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
Mayıs ayında en fazla ihracat 1 milyar 677 milyon dolar ile Otomotiv Endüstrisi sektörü yaparken, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 1 milyar 462 milyon dolar ile ikinci sırada, çelik sektörü ise 1 milyar 337 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Tarım sektörü Mayıs ayında 1 milyar 384 milyon dolar ihracatla, toplam içinde yüzde 12.94 pay aldı. Mayıs ayında, sektörler içinde en fazla ihracat artışı yüzde 72.43 ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü de yüzde 70.98 ile yakaladı.

EN BÜYÜK İHRACAT ARTIŞI GAZİANTEP'TE

Mayıs ayında en fazla ihracat yapan ilk 10 ilk sıralamasında, Mayıs ayında yüzde 67'lik artış ile Gaziantep oldu. Denizli yüzde 50'lik artışla ikinci, Kocaeli yüzde 47 ile üçüncü oldu.
Türkiye'nin Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılara rağmen, Libya ve Suriye hariç diğer ülkelere ihracatımız tekrar artmaya başladı. Libya'ya ihracat, Mayıs'ta yüzde 77, Suriye'ye yüzde 10 geriledi.

YENİ PROJELER BEKLİYORUZ

Bakan Çağlayan, Mersin'in Dubai ve Los Angeles gibi şehirlerle aynı konumda olabilecek potansiyele sahip olduğunu söylerken, şehirde karayolu, deniz yolu ve havayolu ulaşımında yepyeni projeler beklediğini belirtti.
Mersin limanından mal gönderecek ihracatçı şirketler için ÖTV ve KDV müjdesi veren Bakan aynı zamanda şirketlerin Mersin limanında motorini 345 kuruş yerine 175 kuruşa alacaklarını ifade etti. Konuşmasında cari açık sorununa da değinen Çağlayan, 2023'te gelmek istediğimiz konum açısından, cari açık verdiğimiz sektörlerin yerli ikamesini yapmak zorundayız. Bugün en fazla dış ticaret açığı veren sektörlerimiz otomotiv, demir çelik, makine, kimya tekstil. Birçok ürünü, yurt dışına çok ucuza gönderip, tekrar pahalı bir şekilde geri alıyoruz. Aslında sektörel bazda her türlü imkana sahibiz" dedi. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.