İDO'ya Yunan talip

İDO'ya Yunan talip

Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şirketin İstanbul Büyükşehir...

Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şirketin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 7 Ocak'ta açıkladığı İDO'nun yüzde 100 hisselerinin blok satış yöntemiyle özelleştirme sürecine katılmak üzere oluşturulan ?IDO Marmara Ege? ortak girişim konsorsiyumunun kurucu ortak olarak oluşumunu sağladığı belirtildi.

 

Açıklamada, şöyle denildi:

 

?IDO Marmara Ege ortak girişim konsorsiyumunun kurucu üyeleri Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Yunanistan'ın NEL Lines (Maritime Company of Lesvos S.A.) şirketleridir. Rhea Girişim, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 'RHEAG' kodu ile ve NEL Lines ise Atina Borsası'nda 'NEL' kodu ile işlem görmektedir. Şirketler, İDO satın alma sürecinde münhasıran ortak hareket etme kararı almışlardır. Rhea Girişim, lojistik hizmetleri ve uluslararası deniz taşımacılığı yapmak için kurulan RML Lojistik ve Denizcilik A.Ş'nin yüzde 99 hissedarıdır. NEL Lines 1972 yılından bu yana Ege ve Adriyatik denizlerinde 1972 yılından bu yana yolcu gemisi, hızlı feribot ve RO-PAX ve RO-RO ulaşım hizmetleri vermektedir. IDO Marmara Ege konsorsiyumu, finansal yatırımcı profilindeki ek üye adayları ile görüşmeler yapmaya devam etmektedir.?

 

RML, YUNAN ŞİRKETİ ALACAK

 

Şirketin KAP'ta yayımlanan bir başka özel durum açıklamasında da bağlı ortaklıklarından RML Lojistik ve Denizcilik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (RML) Yönetim Kurulu'nun, Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu'nu bilgilendirdiği belirtildi.Açıklamada, ?RML'nin, Yunanistan'da kurulu ve uluslararası denizcilik işletmeciliği faaliyetlerini yürütmekte olan ve halen Igoumenitsa (Yunanistan) ile Brindisi (İtalya) arasında RO-RO/RO-PAX işletmekte olan bir şirketin yüzde 100 hisselerini, bahsi geçen şirketin kurucusu Christodoulos Kalafatis'ten satın almak üzere bir anlaşma imzaladığı? bildirildi.

 

Satın alınacak şirketin bundan böyle ?RML International Shipping Ltd? olarak RML'nin yüzde 100 iştiraki olarak faaliyet göstereceği kaydedilen açıklamada, hisse devir işlemleri tamamlandığında ortaklara duyurulacağı ifade edildi.Açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

?Söz konusu satın almayı takiben Yunanistan'da kurulu olan şirket, 'RML International Shipping Ltd' unvanı ve 'RML LINES' markası ile Yunanistan'ın Igoumenitsa limanı ile İtalya'nın Brindisi limanları arasında günlük düzenli sefer yapmaya devam edecektir. 'RML LINES' markası ile, RML iki Avrupa limanı arasinda RO-RO/RO-PAX işletmeye başlayan ilk Türk şirketi olacaktır. Satın alınacak şirketin hat işletme izni ve gemi kiralama sözleşmesi, RML International ve dolayısıyla RML tarafından kontrol edilecektir. Bu hatta haftada karşılıklı olarak yaklaşık bin TIR taşınması hedeflenmekte olup, bunun önemli bir kısmının ihracata yönelik Türk taşımacılık şirketlerine ait kamyon ve TIR'lar olması beklenmektedir. Igoumenitsa-Brindisi-Igoumenitsa hattı, özellikle İpsala gümrük kapımızda başlayan ve Adriyatik kıyısına kadar kesintisiz ilerleyen yeni Egnetia otobanı bağlantısı ve İstanbul'a yaklaşık 900 kilometre uzaklığı ile halen İtalya ve İtalya üzerinden akan Güney ve Orta Avrupa'ya yönelik trafiğin dağıtım noktası olma özelliğini taşımaktadır.?

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.