• BIST 104.249
 • Altın 164,062
 • Dolar 3,9740
 • Euro 4,6662
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C

İDO ile İzmir 4 saate iniyor

İDO ile İzmir 4 saate iniyor
 Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu'nun 16 Haziran'da düzenlenen ihaleyle 861 milyon dolara sahip olduğu, bugün yıllık 50 milyon yolcu ve 7 milyon...

 

Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu'nun 16 Haziran'da düzenlenen ihaleyle 861 milyon dolara sahip olduğu, bugün yıllık 50 milyon yolcu ve 7 milyon araç taşıyan İDO'nun, 2013 yılında halka arza hazır hale getirilmesi planlanıyor.

İstanbul  Deniz Otobüsleri (İDO) özelleştirme sürecinden sonraki basınla ilk tanışma toplantısını bugün gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Sezgi, Genel Müdür Dr. Ahmet Paksoy, İş Geliştirme Koordinatörü Tolga Yardımcı ile Genel Müdür Yardımcıları Kpt. Ufuk Tuğcu ve Murat Altıkardeşler’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda İDO’nun yeni vizyon ve yatırımları hakkında bilgi verildi.

İDOBÜS ile göz açıp kapayıncaya kadar Ege

İDO kurumsal renkleriyle boyanan otobüslerin, “Karayolu-Denizyolu Hibrit Taşıma Modeli” adını verdikleri  İDOBÜS projesiyle yeni bir sistem başlatacaklarını ifade eden CEO Önder Sezgi, “Kabataş’tan Bursa/Güzelyalı’daki iskeleye 450 kişi kapasiteli 5 deniz otobüsüyle, sabah saat 6’dan gece 24’e kadar saat başı sefer yapacak. Deniz yolculuğundan sonra bu seferler Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir gibi şehirlere çift katlı lüks otobüslerle devam edecek. Tek biletle Bursa’ya ulaşım 5 saatten 2 saate, İzmir’e olan ulaşım ise 8 saatten 4 saate kadar inecek”

Sezgi, modelin işleyişiyle ilgili de şu bilgileri verdi:

“Yolcumuz tek bilet alacak, check in’i yapıp bagajını teslim edecek. Bursa’ya 1 saat 45 dakikada ulaştıktan sonra, otobüsüne geçecek. Biz de o arada bagajları araca transfer edeceğiz. Oradan İzmir ya da Bursa hedef noktalarına doğru yol alacak. Başlangıçta otobüsleri satın almayı düşünmüyoruz. Bölgede çalışanlar başta olmak üzere, ülkenin önde gelen otobüs firmalarıyla görüşmeler sürüyor. Ama otobüsler İDOBÜS markasıyla çalışacak. Yani, yolcuların tek muhatabı İDO olacak. İDOBÜS.COM projesinin liderliğini de yabancı ortağımız yapıyor.”

İDO'nun dünyanın en büyük deniz yoluyla araç ve yolcu taşımacılık şirketi olduğunu, hem filosu, hem de taşıdığı araç ve yolcu sayısı itibariyle her zaman ilk 3'e giren bir şirket olduğunu belirten Sezgi, ''Biz de servis sektöründe önemli tecrübeleri olan gruplardan biriyiz. Akfen ve Sera ile birlikte TAV'daki başarımız çok iyi biliniyor. Bir yabancı ortağı da bünyemize katarak bu iddialı şirketi satın almak istedik. Satın alma nedenimiz, havacılık sektöründeki tecrübelerimizi deniz tarafına da taşıyabileceğimizi düşünmemizdi. Deniz tarafında da TAV'ın 12-13 yılda yaşadığına benzer bir ivmeyi yakalayabileceğimizi gördük'' dedi.

İDO'nun hem marka olması, hem sektördeki yeri, hem de günlük devamlı nakit yaratan bir iş modelinin kendilerine cazip geldiğini, bu nedenle İDO'ya talip olduklarını anlatan Sezgi, 16 Haziran'da şirketi devraldıklarını, ilk 3 aylık neticelere baktıklarında ''İyi ki bu işi yapmışız'' dediklerini ifade etti.

 İDO'nun filodaki gemi sayısı itibariyle dünyanın en büyüğü olduğunu, yolcu sayısında ikinci, hasılatta bazen birinci, bazen ikinci sırada yer aldığını belirten Sezgi, ''Bütün branşlarda açık ara birinci olmasını temin etmek istiyoruz. TAV nasıl 1998 yılında sıfırdan başlayarak, dünyanın en büyük havayoluyla ilgili terminal işletme şirketlerinden biri olduysa İDO da bu anlamda en yukarılara taşınacak'' dedi.

TAV'da sıfırdan terminal yapılarak yola çıkıldığını ifade eden Sezgi, ''İDO'da şansımız şu; devlet şirketi olmasına rağmen başta Ahmet Paksoy ve bütün ekibin performansıyla önemli bir başarı elde edilmişti. Bizim bunu daha da yukarı taşımamız ve mevcut operasyonlara yenilerini ekleyerek daha da büyütmemiz söz konusu olacak'' diye konuştu.

Birinci öncelik

Mevcut filonun, mevcut operasyonları yürütmek için yeterli olduğunu, ancak buna rağmen özellikle arabalı vapur taşımacılığındaki Sirkeci-Harem ve Eskihisar-Topçular hatlarındaki talepleri gözönüne alarak ikinci el gemi satın aldıklarını, filodaki gemi sayısının 52'den 53'e çıktığını anlatan Sezgi, şunları kaydetti:

 ''İDO'nun gemilerini ve iskelelerini kullanarak yolculuk eden, araçlarını taşıtan 50 milyon insanın aldığı hizmetin kalitesini yukarıya çekmek bizim birinci önceliğimiz. Bunun için de öncelikle yiyecek, içecek hizmetlerinden başladık. Yolcunun İDO'yu kullanırken karşılaştığı en önemli hizmetlerden bir tanesi bu. İskelelerde belediyeye ait bir yiyecek, içecek firması bu hizmetleri veriyordu. Kontrat süresi sona erdi. İskeleleri TAV'ın altındaki yiyecek içecek firması olan BTA ile İDO'nun yeni kurduğu BTA-İDO dediğimiz şirketimize devrettik. Onlar iskeleleri teslim aldılar, yılbaşına kadar 10 milyon avro ilave yatırım yapacaklar ve bütün büfeleri, restoranları, yiyecek-içecek mahallerini yenileyecekler. Buralarda dünyanın en önde gelen yiyecek ve içecek markaları olacak. Havalimanlarında olduğu gibi yolcularımız çok kaliteli, üst seviyede hizmetleri bulabilecek.

BTA, arabalı vapurları devraldı, ancak feribotları 1 Ocak'ta devralacak. Feribotların içindeki yatırımlar ve yenilemeler de gelecek yılın ortasına kadar sürecek. Yolcularımız İDO'yu gelecek yılın başındaki sezonda, yazdan önce tamamı değiştirilmiş, bütün yatırımları yapılmış olarak bulacak.''

İstanbul’a nefes aldıracak proje

İstanbul trafiğini önemli ölçüde hafifletecek Ro-Ro Projesi'ne de değinen Sezgi, şunları kaydetti:

''Mevcut filomuzda arabalı vapurlar, deniz otobüsleri ve hızlı feribotlar var. Bunlar yolcu ve kısa mesafeli araç taşımacılığı hizmeti verecek şekilde dizayn edilmiş gemiler. Ro-Ro faaliyeti için uzun ve ağır yük taşıyan otobüslerin, tırların, kamyonların taşınabileceği gemilerin filoya dahil edilmesi lazım. İstanbul trafiğine bu proje olumlu bir katkı sağlayacak. Hafif araçlarla ilgili yoğunluk var. Avrupa'dan Anadolu'ya transit taşımacılıkla ilgili tır ve otobüslerin de ilave edildiği düşünüldüğünde çok büyük bir yük söz konusu. Bu nedenle hükümetimiz 3. Köprü'yü planlıyor. Trafiğin bu ağır yükünün çözümüne katkıda bulunacak birçok alternatif gündeme getirilmek zorunda... Aksi halde ileride çok daha sıkıntılı bir hal alabilir. Bu maksatla Ro-Ro Projesi'ni gündeme getireceğiz. Gelecek yılın sonuna kadar projeyi tamamlayıp, hayata geçirebileceğimizi ümit ediyoruz.''

Ro-Ro Projesi ile Marmara'nın kuzeybatısında Ambarlı veya Tekirdağ civarındaki iskelelerden tırları, kamyonları, otobüsleri alarak Marmara'nın güneyindeki ve doğusundaki iskelelere taşıyacaklarını anlatan Sezgi, İDO'nun bu Ro-Ro faaliyetlerine çok iddialı gireceğini, 1-2 küçük gemiyle, vakti belli olmayan sıradan taşımalar değil, diğer hatlarda olduğu gibi tarifesi, yolcu ve araç kapasitesi belli hizmetler vereceklerini söyledi.

Ambarlı'da 30 yıllığına kiralanan çok büyük bir araziye sahip olduklarını, bu araziyi de kullanmak istedikleri belirten Sezgi, proje yürürlüğe girdiğinde 7-8 saatlik yolun 2 saate ineceğini, şoförlerin daha az yorulacağını, hava kirliliğinin azalacağını, araçların birçok giderinde tasarruf sağlanacağını kaydetti.

Sezgi, Marmara'daki bu operasyonu düzenledikten sonraki öncelikli hedeflerinin Karadeniz, Ege ve Akdeniz'den başlayarak bütün dünyadaki destinasyonların olacağını vurguladı.

Halka arz 2013’te  

Sezgi, İDO'nun halka arzına ilişkin ''İDO'nun mevcut organizasyon yapısını ve kurumsal altyapısını halka arza hazır hale getirmemiz lazım. Hizmet kalitesini arttırarak büyüme trendini oturtmamız lazım ve yeni projelerimizle daha hızlı büyümesini temin etmek üzere altyapıyı kurmamız lazım. Bunları yaptıktan sonra İDO halka arz edilebilir bir şirket haline gelecek. Kişisel olarak benim hedefim ve ekibime verdiğim hedef, 2013 yılının ilk ayından itibaren halka arza hazır hale gelelim, ortakların kararı ne zaman olursa o zaman da halka arz olabilir yönünde'' dedi.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096