İBB'nin arızalı metrobüsler için dava açtığı şirket iflas etti

İBB'nin arızalı metrobüsler için dava açtığı şirket iflas etti

Hollandalı bir üreticiden 65 milyon euro karşılığında 50 adet otobüs alan İBB, otobüslerden sadece 7 tanesinin çalışır durumda kalması sonucunda firmaya tazminat davası açtı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet vermekten olan İETT, 2008 yılında Hollandalı APTS (Advanced Public Trasport Systems) şirketinden aldığı Phileas marka otobüsler için ‘geç teslim, eksik ekipman ve arızalar' nedeni ile oluşan zararların telafisi için 2011 yılında 16 milyon TL değerinde tazminat davası açtı. Fakat APTS, 2014 yılında iflasını açıklayarak bir kördüğümü daha da sıkılaştırmış oldu.

APTS’nin 24 Kasım 2014 tarihinde açıkladığı ihlas kararı, İETT’nin söz konusu tazminat davasının görüldüğü İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne ancak 7 Aralık 2015 tarihinde ulaşabildi. Davanın 7. yılında 22. duruşma sırasında İETT, ek bilirkişi raporu talep etti. Mahkeme ise şirketin adresindeki eksiklik nedeniyle gerekli tebliğin yapılamadığını belirterek doğru adresin eksiksiz bildirilmesini istedi. Dava, ara karar ile uluslararası prosedüre uygun olarak gönderilmesine karar verilerek duruşma oy birliğiyle neredeyse bir yıl sonrasına, 7 Mart 2019’a ertelendi.

Habere göre uzmanlar, söz konusu Phileas marka otobüsler için İETT’yi ‘rampa bile çıkamaz’ şeklinde uyarmışlardı. İETT ise tanesi 1 milyon 307 bin 950 euro olan otobüslerden APTS’ye 50 adet sipariş vermişti. Bu da yaklaşık 65 milyon euroya denk geliyor. Günümüz kuru ile 345 milyon TL’ye denk gelen otobüslerden biri yanarken 42 tanesi çalışmaz halde. Bir servet ödenen otobüslerden yalnızca 7 tanesi hala çalışır durumda.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Dr. Hakkı Sağlam, davanın geldiği noktada İETT’nin 1 dolar bile tazminat alamayacağını söylerken, ‘’Şayet İETT bu kamu zararını araçların tesliminin hemen sonrasında 2009’da talep etseydi, o günkü kurla 15 milyon dolar para alacaktı. Eğer İETT davayı açtığı 2011’de bu işi yapabilseydi, 12 milyon dolar alacaktı. Eğer İETT ilk bilirkişi raporu verildiğinde 2013’te sonuçlandırsaydı, 9.5 milyon dolar alacaktı. Eğer İETT son duruşmada sonuçlandırsaydı 3.9 milyon dolar alacaktı. Şimdi 1 dolar bile alamayacak çünkü ortada firma kalmadı. Şirket iflas etti.’’ dedi

Konuşmasına devam eden Sağlam, ‘’İETT bu zararı da halkın sırtına yüklemiş oluyor. O günden bugüne İETT 4 genel müdür değiştirdi. O otobüsleri alan Sayın Topbaş görevden uzaklaştırıldı ama İstanbul halkının sırtına kalan 65 milyon Avro ve parçalardan dolayı da 15 milyon ilave zarar oldu. 65 milyon Avro’ya aldığımız otobüsleri kullanmıyoruz. Eğer Türkiye’den otobüs almış olsaydık tanesi 250 bin Avro’dan 260 tane alırdık. Ama Topbaş bunları tercih etti. O zamanlar arada iktidar partisinin aracıları vardı. 65 milyon Avro, 2008, 2009 yılında metro yatırımı yapılsaydı, şu an 10 km daha fazla metromuz vardı.’’ dedi.

Webtekno

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.