Hazine Savarona'yı geri istiyor

Hazine Savarona'yı geri istiyor

Atatürk'ün yatı Savarona'nın intifa hakkı 22 yıl önce Kahraman Sadıkoğlu'nun sahibi olduğu Gemi Kurtarma Denizcilik Şirketi'ne devredilmişti. Jandarma...

Atatürk'ün yatı Savarona'nın intifa hakkı 22 yıl önce Kahraman Sadıkoğlu'nun sahibi olduğu Gemi Kurtarma Denizcilik Şirketi'ne devredilmişti. Jandarma tarafından 28 Eylül 2010'da Muğla açıklarında fuhuş yaptırıldığı iddiasıyla alıkonulan yatın intifa hakkının Marmara Denizi'nde örf ve adetlere uygun olarak kullanılması şartıyla 19 Mayıs 2038'e kadar şirkete verildiğini hatırlatan Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, yatın teslimini istedi. Ancak dava açılmadığı için yat işletmeciye iade edildi. Geçen ay işletmeci firmaya dava açan Hazine avukatı Gülten Yaman yatın denetim dışı olduğunu savunarak "Savarona'nın müze olarak düzenlenmesi durumunda kötüye kullanımının önlenebileceği düşünülmektedir. Sözleşme de bunun taahhüdü niteliğindedir" dedi.

Sadıkoğlu'nun avukatı Metin Gürbüz ise "Savarona ne Nusret mayın gemisidir ne de bir Bandırma vapurudur. Bu geminin tarihi değil, kültürel bir niteliği vardır. Genel olarak müze olacak bir niteliği yoktur. Zaten olsaydı, gemi 1989'da Aliağa'daki Makine Kimya gemi bozma tesislerine gönderilmez, turizm amaçlı gezinti gemisi olarak bir özel şirket lehine üzerinde intifa hakkı tesis edilmezdi" yanıtını vererek davanın reddini istedi. Mahkemenin gelecek ay yapılacak ilk duruşmada yatı Hazine'ye devretmesi bekleniyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.