“Havacılıkta uluslararası arenada söz sahibiyiz”

“Havacılıkta uluslararası arenada söz sahibiyiz”

Arslan “Türkiye olarak dünyada havacılık alanında yolcu sıralamasında ilk sekizin içerisinde, Avrupa’da ise ilk üçün içerisinde yer alır hale geldik. Artık havacılık alanında uluslararası arenada da söz sahibiyiz" dedi.

Bakan Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe Millet  Kültür ve Kongre Merkezi’nde, THY yurt dışı temsilcilerini kabulünde yaptığı  konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde, Türk havacılık  sektörününün, dünyayı takip eden değil, dünya tarafından takip edilen bir konuma  geldiğini söyledi.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  Türkiye’nin havacılık alanında dünya yolcu sıralamasında ilk sekizin, Avrupa’da  ilk üçün içinde yer alır hale geldiğini belirterek, “Artık havacılık alanında  uluslararası arenada da söz sahibi bir ülkeyiz.” dedi. Erdoğan’ın dile getirdiği “Havayolu halkın yolu olmalı” sözleri  doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Arslan, havayollarının  Türkiye’nin her yerinde etkin bir şekilde kullanıldığına işaret etti.
Arslan, her yıl uçak ve yolcu sayısında ciddi artışlar yaşandığına  dikkati çekerek, başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok havayolu şirketini  hizmet ihracatında ilk sıralarda olduğunu aktardı.

“Yolcu sayısında rekor kırdık”

sabihagokcenhavalimani_1121.jpg

Arslan, 2002’de 35 milyon olan iç hat-dış hat yolcu sayısının, geçen  yıl itibarıyla 193 milyon 300 bin ile rekor kırdığını belirterek, “Türkiye olarak  dünyada havacılık alanında yolcu sıralamasında ilk sekizin içerisinde, Avrupa’da  ise ilk üçün içerisinde yer alır hale geldik. Artık havacılık alanında  uluslararası arenada da söz sahibi bir ülkeyiz. Uluslararası Sivil Havacılık  Örgütünün 170 üyesinin 156’sının oyunu alarak 2016-2019 arası konsey üyesi ülke,  karar verici ülke konumuna geldik.” ifadelerini kullandı. Türkiye’de, 2002’de 2 merkezden 26 havalimanına uçuş sağlanırken,  bugün sayının 7 merkezden 55 havalimanına çıktığını anımsatan Arslan, “Yurt  dışında ise 50 ülkeye, 60 noktaya uçuş gerçekleştiriyorduk. Bunu da artırdık ve  bugün 119 ülkeye, 296 noktaya uçuş gerçekleştirebiliyoruz.” diye konuştu. Hava anlaşması yapılan 81 ülke sayısının 169’ya yükseldiğine dikkati  çeken Arslan, “Bu, havacılık sektöründe geldiğimiz noktayı göstermesi adına çok  önemli. Şu an inşaatı devam eden 3 havalimanı mevcut. 5 havalimanımızın ise ihale  süreçleri devam ederken, dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni  Havalimanı’nda da çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor.” değerlendirmesinde  bulundu. Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yüzde 75’inin tamamlandığını  kaydederek, bu sene içerisinde 90 milyona hizmet eden birinci kısmının  açılacağını bildirdi. Sektörün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müteşekkir olduğunu dile getiren  Arslan, “Ülkenin erişebilir ve ulaşılabilir olması, dünya taşımacılığında  pastadan daha fazla pay alabilmesi adına bize dünden bugüne gösterdiğiniz ufuk,  vizyon ve desteklerden dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz. Pilotundan kabin  görevlisine, yer hizmetlisine ve hava trafikteki herkese çok teşekkür ediyoruz.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.(Milliyet)

thy-1-002.jpg

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.