• BIST 104.249
 • Altın 164,062
 • Dolar 3,9740
 • Euro 4,6662
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C

Hastaneye yürüyerek gitti, felç oldu

Hastaneye yürüyerek gitti, felç oldu
 Soğuk algınlığı nedeniyle yürüyerek gittiği Bağcılar’daki Özel Gelişim Tıp Merkezi’nden sakat çıktı. Hemşirenin kalçadan yaptığı yanlış...

 

Soğuk algınlığı nedeniyle yürüyerek gittiği Bağcılar’daki Özel Gelişim Tıp Merkezi’nden sakat çıktı. Hemşirenin kalçadan yaptığı yanlış iğne sonucu sol ayağında siyatik sinir felci oluşan Hüseyin Çağlar, “Sol ayağımı kullanamadığımdan işe gidemiyorum. Ailem perişan oldu. Türkiye’de insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Sorumluları mahkemeye vereceğim” dedi

İstanbul Bağcılar’da 37 yaşındaki Hüseyin Çağlar, vücut kırgınlığı nedeniyle gittiği Gelişim Tıp Merkezi’nde şifa bulacağına, sakat bırakıldı. Çağlar’a gittiği klinikte kan testi yapıldıktan sonra Faranjit olduğu ve vücut kırgınlığının soğuk algınlığından kaynaklandığı ve bunun için bir iğne olunması gerektiği söylendi. Klinikte çalışan hemşire tarafından kalça bölgesine iğne yapılan Hüseyin Çağlar, sol ayağında uyuşma olduğunu söyledi. Bunun üzerine hemşire tarafından bir 5 dakika daha uzatılıp bekletilen hastaya ayağının üstüne basması söylendi. Ayağa kalkmaya çalışan Çağlar, ayağının üstüne basamadığını belirtince hemşire bu sefer de dokturu çağırdı. Gelen doktorun, iğneyle hastanın sol ayağının üstünü ve altını delik deşik etmesine rağmen bir hissizlik olduğu belirlenmiş. Bunun üzerine klinikten Bağcılar Devlet Hastanesi’ne sevkedilen hasta buradan da Vakıf Gureba Hastanesi’ne yönlendirilmiş. Burada yapılan tetkikler ve çekilen Elektromiyografi (EMG) sonucunda da iğnenin yanlış yapıldığı ve yapılan iğnenin siyatik sinire denk geldiği için böyle bir durumun oluştuğu belirtildi. (EMG, vücuttaki sinirlerin ve kasların elektriksel yöntemlerle incelenmesidir)

“İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLMAMALI”

Yapılan iğne sonucu sol ayağı üzerine basamayan Hüseyin Çağlar mağduriyetinin giderilmesini ve böyle yerlerin daha çok denetlenmesini istedi. Hem sağlığından olduğunu hem de işgücü kaybı yaşadığı için kliniği mahkemeye vereceğini belirten Çağlar, “Yaptıkları yanlış iğneden sonra görüştüğüm  kliniğin sahibi sağlık memuru Bulut Bulut, her türlü masraflarının karşılanacağını söyledi. Hatalarını kabul etmelerine rağmen yinede çok kapsamlı MR sonucunu bekleyen ve kendisini bir defa bile arayıp, nedir durumunuz diye sormayan böyle sorumsuz zihniyetler cezasız bırakılmamalı. En ucuz şeyin insan hayatı olduğu ülkemizde, bu yazgının artık değişmesi gerektiği için tüm yasal haklarımı sonuna kadar arayacağım. Ve Türkiye’de artık insan hayatının eskisi kadar ucuz olmadığını ispatlayacağım. Sağlam girdiğim klinikten, sakat çıktım. İşlerim aksadı, ailem perişan oldu. Sol ayağımı kullanamıyorum. Bunun bedelini sorumlulara yasal haklarım çerçevesinde mutlaka ödeteceğim” diye konuştu.

"MİLYONDA BİR İHTİMAL"

Kalçadan yapılan iğnelerde siyatik sinir felci oluşma riski milyonda bir ihtimal olduğunu belirten uzmanlar, erken müdahalenin ise zararı en aza indirebileceğini kaydettiler.

KİRALIK DİPLOMAYLA KLİNİK İŞLETİYOR

Bağcılar Demirkapı Mahallesi’nde bulunan Özel Gelişim Çocuk Hastalıkları Merkezi’nin gerçek sahibi olan Bulut Bulut’un kiraladığı doktor diplomasıyla klinik işlettiği öğrenildi. Hastanenin işletmecisi gibi görünen ama gerçekte semtte de herkes tarafından sahibi olduğu bilinen Bulut Bulut’un kliğine de muayene olan hastalar üzerinden birçok kez muayene yapıldığı ve devletten haksız kazanç sağlandığı iddia edildi.

KLİNİKTEKİ İLK VAKA DEĞİL

Bağcılar’daki Gelişim Tıp Merkezi’nde bundan 2-3 ay önce yine böyle bir vukuat yaşandığı belirtildi. Edinilen bilgiye göre, yine bir hastaya yapılan yanlış iğne sonucu bu kişinin de felç geçirdiği ve tıpkı Hüseyin Çağlar gibi aynı akıbeti yaşadığı öğrenildi.

DİPLOMASIZ HEMŞİRE

Öte yandan iğneyi yapan hemşirenin diploması olmadığı iddia edildi. Hergün 7’den 70’e onlarca hastaya iğne yapan hemşirenin halen aynı klinikte çalışığı belirtildi.

ÇOCUK MERKEZİNDE HERKESE BAKILIYOR

Özel Gelişim Çocuk Hastalıkları Merkezi'nde sadece çocuklara bakılmadığı ve büyüklere de tıbbi müdahale gerçekleştirildiği öğrenildi. Bir çocuk merkezinde büyüklere hizmet veren kliniğin sahibinin bir sağlık memuru olduğu ancak klinikte bir doktor gibi hizmet verdiği iddia edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI NE BEKLİYOR?

Mağdur olan Hüseyin Çağlar tarafından gerek Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş ve gerekse de Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gerekli şikayetler yapılmasına rağmen aylardır kliniğe hiçbir işlem yapılmadığı öğrenildi. Hala hasta bakmaya devam eden klinikte bir çocuğunda sakat bırakıldığı ve o şikayetin de hala İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde bekletildiği belirtildi.

DAYI FAKTÖRÜ

Özel Gelişim Çocuk Hastalıkları Merkezi'ne herhangi bir işlem yapılmayışının nedeni olarak kliniğin  sahibi Bulut Bulut’un dayısının İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli olduğu gösteriliyor.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096