Gümrükte 'sanal saldırı' şüphesi

Gümrükte 'sanal saldırı' şüphesi

Türkiye, geçen salı ve çarşamba günü tarihinin en büyük gümrük sıkıntısını yaşadı. Günlük 1 milyar dolar işlem hacmi olan sınır kapılarından...

Türkiye, geçen salı ve çarşamba günü tarihinin en büyük gümrük sıkıntısını yaşadı. Günlük 1 milyar dolar işlem hacmi olan sınır kapılarından ülkeye giriş çıkışlar kilitlendi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, olayla ilgili olarak bilgisayar korsanlarınca gerçekleştirilen 'siber saldırı' ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı. Olayın çok yönlü soruşturulduğunu belirten Yazıcı, benzer olayların tekrar yaşanmaması için gümrüklerde 'siber saldırı tatbikatı' yapılacağını söyledi.

 

ABD gümrük sistemini yerinde incelemek üzere Washington'a gelen Bakan Yazıcı, gazetecilere, geçen hafta yaşanan gümrüklerdeki sürpriz kilitlenmeyi değerlendirdi. Yazıcı, bu olayın beş yıl önce Ziraat Bankası'nda yaşanan ve emeklilerin birkaç gün maaş alamadığı olayla birlikte Türkiye'nin bu alanda yaşadığı en büyük kriz olduğuna dikkat çekti. Gümrükleri komaya sokan arızayla ilgili soruşturma başlatılırken, şüpheli görülen bazı noktalara ağırlık veriliyor. Bakan Yazıcı'nın verdiği bilgilere göre olayın gümrüklerde başlayan operasyonların hemen ardından olması, zamanlama açısından dikkat çekici. Arızanın yaşanmasıyla birlikte işlemler mecburen 'manuel (elle)' yapılmak zorunda kalmıştı. Bilgisayar sistemi devreye girmeden yapılan işlemler de mercek altına alınıyor. Yazıcı, "Bu işin arkasında mutlaka kötü maksatlı eylemciler var diyemeyiz ama her türlü ihtimali de düşünmek zorundayız. Sistem durunca gümrüklerimizde şüpheli işlem yapılmış mıdır? Elbette bunları da değerlendiriyoruz. Sistemi neyin kilitlediğini en iyi tayin edecek olan, patent sahibi firmadır. Gerekli talimatları verdim, raporu bekliyorum." dedi.

 

Yazıcı, 'siber savaş'ın geldiği noktaya işaret ederken, kendisine bir dostu aracılığıyla istenirse Türkiye'deki her kurumun sisteminin kilitlenebileceğinin aktarıldığını söyledi. Bunu söyleyen kişileri dinledikten sonra TÜBİTAK'la görüştüğünü kaydeden Yazıcı, "Siber savaşı birileri yurtiçinden de, dışından da yapabiliyor. Bu konu bana aktarılınca dikkatimi çekti. Gümrük sisteminin güvenliğini test etmek için siber tatbikat yapmayı düşünüyoruz. Buradan edineceğimiz tecrübeler, vardığımız sonuçlar tümüyle devleti de ilgilendireceğinden, bunu ilgili kurullara da sunacağız." bilgisini verdi. Gümrüklerdeki yolsuzluk iddialarına da değinen Bakan Yazıcı, yolsuzluğa, usulsüzlüğe karışanlara taviz verilmeyeceğini kaydetti.

 

Hidayet Türkoğlu'nun maçını izledi

 

Bakan Hayati Yazıcı, ABD'ye gelir gelmez eşiyle birlikte Hidayet Türkoğlu'nun formasını giydiği Orlando Magic'in Washington Wizards ile oynadığı NBA maçına gitti. Büyükelçi Namık Tan ile birlikte elinde Türk bayrağıyla maç izleyen Yazıcı, Hidayet Türkoğlu ile gurur duyduklarını söyledi. Büyükelçi Namık Tan, Hidayet'in, Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent ve Doktor Mehmet Öz ile birlikte ABD'de en fazla tanınan üç Türk'ten biri olduğunu ifade etti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.