• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 4 °C

Gümrüklerde kağıtsız dönem

Gümrüklerde kağıtsız dönem
Buna göre güvenilirliği onaylanmış firmalar, beyannamelerini elektronik ortamda gümrük idarelerine sunacak, ek belgeleri de sunmaksızın sonradan denetlenmek...

Buna göre güvenilirliği onaylanmış firmalar, beyannamelerini elektronik ortamda gümrük idarelerine sunacak, ek belgeleri de sunmaksızın sonradan denetlenmek kaydıyla ofislerinde saklayacak. Böylece dış ticaret erbabının gümrüklerde oluşan iş yoğunluğu ve beklemeleri en aza indirilecek. Kağıtsız gümrük uygulaması ile her bir firmaya aylık ortalama 400 dolar maliyet avantajı vaad ediliyor. Türkiye'de dış ticaret yapan firma sayısının 80 bin civarında olduğu göz önüne alındığında, bu alanda milyonlarca lira tasarruf edilmesi bekleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bakanlığın yeni yapılanması, vizyonu ile projelerini kamuoyuna açıkladı. Hayati Yazıcı, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine bağlı olarak yeniden yapılandırdık. Yapılanma ile Türkiye'yi dünyanın en kolay ve güvenli ticaret yapılan ülkelerinden biri haline getirmeyi öngörüyoruz." dedi. Yazıcı, 2023 hedeflerini şeffaflığa imkan tanıyarak, gümrükler başta olmak üzere hizmet verilen bütün alanlarda elektronik ortamın ayrıcalıklarından faydalanarak yakalayacaklarını vurguladı.

Anadolu'nun dünya ticaretinde önemli rol oynaması adına İpek Yolu Gümrük İşbirliği Girişimi projesine odaklandıklarını aktaran Yazıcı, "Türkiye-Çin hattında bulunan ülkelerin oluşturduğu İpek Yolu Gümrük İşbirliği Girişimi ile İpek Yolu ticaretini yeniden canlandırıyoruz. Bu sene Batum'da dördüncü toplantısı yapılan İpek Yolu projesi bu bölgede ticari faaliyette bir buluşmanın yol haritasıdır. Bu proje tamamlandığında çok büyük miktarda mal ve üretim araçları, Orta Asya'dan Avrupa'nın diğer ucuna veya Avrupa'dan Orta Asya'ya transfer edilebilecektir." ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın insanı esas aldığını anlatan Hayati Yazıcı, kurum olarak temel hedeflerini şöyle sıraladı:

• Yasal ticareti mümkün olduğunca kolaylaştırmak

• Yasa dışı ticareti en modern yaklaşımlarla engellemek

• İç ve dış ticarette yenilikçi anlayışlar ortaya koyup sektörel büyümenin önünü açmak

• Esnafı ve kooperatifleri rekabetçi bir yapıya kavuşturmak

• Piyasa gözetimi ve denetimini etkin bir şekilde yaparak tüketici haklarını korumak

• Kayıt dışılığı en aza indirmek

AMAÇ, DÜNYANIN EN KOLAY TİCARET YAPILAN ÜLKELERİNDEN OLMAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı, yeni yapılanma ile Türkiye'yi dünyanın en kolay ticaret yapılan ülkelerinden biri konumuna getirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Gelinen aşamada ithalat ve ihracatın vakit kaybına sebep olmayacağını savunan Hayati Yazıcı'nın açıklamalarına göre, gümrüklerde elektronik uygulamaların ağırlığı artacak. Bakanlık bu minvalde Kağıtsız Gümrük' projesi ile aynı zamanda beyanname eki belgelerinin sadeleştirilmesine yönelik faaliyetler yürütüyor. Halen gümrük işlemlerinde aranan 330 ayrı türde belge bulunuyor. Bu belgelerin yüzde 6'sına karşılık gelen 20 adeti Bakanlık tarafından talep edilirken, geri kalan 309 belge muhtelif kurum ve kuruluşlarca isteniyor. Belge türlerinde yapılacak sadeleştirme ile gümrük idarelerinde muayenelerin ve belge denetimlerinin kolaylaştırılması planlanıyor. Böylece ithalat ve ihracat işlem süreleri de kısalmış olacak.

Dış Ticaret erbabına önemli getirileri olacak Kağıtsız Gümrük projesi Doing Business 2011 raporunda da referans olarak alınıyor. Bu raporda, projenin ticaret erbabının işlerini kolaylaştırmayacağı aynı zamanda gümrük idarelerinde evrak takibi amacıyla görevlendirdikleri kişilere olan ihtiyacı da ortadan kaldıracağı için her bir firmaya aylık ortalama 400 dolarlık bir maliyet avantajı getirdiği ifade ediliyor. Türkiye'de 80 bin adet dış ticaret yapan firma olduğu göz önüne alındığında bu alanda önemli bir tasarruf yapılmış olacak.

TEK PENCERE SİSTEMİ İLE BELGE PEŞİNDE KOŞULMAYACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Kağıtsız Gümrük uygulamasını takiben hayata geçireceği Tek Pencere sayesinde de kurumlar arası onay sisteminin temin edeceği veri alışverişi ile, gümrük beyannamesine eklenen belgeler tamamen kaldırılacak. Gümrük idaresi tarafından istenilen belgelerin tek noktadan temin edilmesine imkan veren Tek Pencere'de kurumlar, bu belgeleri direkt bakanlığın sistemine elektronik ortamda gönderecek. Böylece, bürokrasiden ve belgelerden kaynaklanan zaman kayıpları minimuma indirilecek.

7/24 İHRACAT YAPILABİLECEK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, dış ticaret erbabının maliyet ve zaman kayıplarını azaltan bir başka uygulamayı daha hayata geçiriyor. Malın gümrük sahasına gelmeden direkt dış ticaret erbabının kendi depolarında ve antrepolarında yapılmasını mümkün kılan Yerinde Gümrükleme uygulamasıyla 7/24 ihracata fırsat verilecek. Bunun için ticaret erbabının tek yapması gereken, Gümrük İdaresi'ne beyanname vermek yerine elektronik ortamda basit bir bildirimde bulunmak olacak. Yine bu uygulama kapsamında tüccar bir ay içinde yapacağı tüm işlemler için ayda bir defa gümrük beyannamesi verecek. İthalatta gümrük vergilerini de ayda bir defa toplu olarak ödeyecek. Böylelikle dış ticaret erbabına önemli bir finansman kolaylığı da sunulmuş olacak.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096