Goodyear'den 'Optigrip' lastık

Goodyear'den 'Optigrip' lastık

Goodyear Lastikleri Genel Müdürü Harish Khosla, global düzeyde yürütülen Ar-Ge çalışmalarına yılda yaklaşık 400 milyon dolar ayırdıklarını...

Goodyear Lastikleri Genel Müdürü Harish Khosla, global düzeyde yürütülen Ar-Ge çalışmalarına yılda yaklaşık 400 milyon dolar ayırdıklarını belirterek, yeni geliştirdikleri ''Goodyear Optigrip'' lastiklerinin Ar-Ge yatırımlarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Harish Khosla, Goodyear Optigrip lastiklerinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyanın zorlu ekonomik koşulların içinde bulunduğunu, ancak böyle zorlayıcı koşulların beraberinde yeni fırsatlar getirdiğini kaydetti.

Gerçek kazananların, bu fırsatları araştırıp bulan ve kendi avantajına dönüştürenler olacağını anlatan Khosla, Goodyear şirketinin pozisyonunu daha da güçlendirmek adına tüm dünyadaki faaliyetlerinde bu hedefe yürüdüğünü ve bu dönemden de kazanan olarak çıkacaklarını ifade etti.

Khosla, teknolojide ulaşılan ''son nokta'' olduğunu belirttiği Goodyear Optigrip lastiklerini, Türkiye'de bu zor dönemde piyasaya sunduklarına işaret ederek, ''lastik sektöründeki pozisyonumuzu güçlendirmeye devam edeceğimiz ve lastik endüstrisinde kazanan olacağımıza dair olan kararlığımızın en güçlü kanıtıdır'' şeklinde konuştu.

Goodyear'ın sektöründe standartları takip eden bir kuruluş olmadığını, her zaman standartları oluşturduğunu vurgulayan Khosla, şöyle devam etti:

''Şirketimiz; global düzeyde yürütülen Ar-Ge çalışmalarına yılda yaklaşık 400 milyon dolar ayırmaktadır. Bugün tanıtımını yaptığımız devrim niteliğindeki yeni ürünümüz Goodyear Optigrip lastikleri, araştırma geliştirme yatırımlarımızın bir sonucudur. Sizi temin ederim ki Goodyear Optigrip, şimdiye kadar üretilen en iyi lastiktir.''

Türkiye'de İzmit ve Adapazarı fabrikalarında üretilen lastikleri, hem Avrupa'da hem de yerel pazarda bulunan saygın otomobil üreticilerine tedarik ettiklerini vurgulayan Khosla, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Goodyear şirketinin geleceğinin çok daha başarılı ve parlak olacağına inancım sonsuz. Bu inancımın ardındaki en güçlü sebep, sundukları performans ve güvenlik üstünlükleri dışında, ekonomik ve sosyal faydalarıyla tüketicilerimizin takdirini alacak, en son teknolojiye sahip lastikleri geliştirmek adına yapacağımız yatırımlara devam edecek olmamızdır.''

''FABRİKALARDA ÜRETİMİ 7 GÜNDEN 6 GÜNE DÜŞÜRDÜK''

Khosla, bir gazetecinin, ''Türkiye'deki fabrikalarınızda işçi çıkarma ve üretimi durdurma gibi işlemler yaptınız mı?'' sorusu üzerine, ''Fabrikalarımızda işçi çıkarma veya üretimi durdurma kesinlikle olmadı. Ancak haftada 7 gün süren üretimimizi 6 güne düşürdük ve işçilerin tatil veya izinlerini artık üretim sürecine göre ayarlıyoruz'' diye konuştu.

Goodyear Türkiye, İsrail, Kafkasya Pazarlama Direktörü Alper Yüksel ise Goodyear'ın sektöründe lider üreticilerinden biri olmasının ardındaki itici gücün, tüketici beklentilerini karşılamaya ve tüketici memnuniyetini artırmaya verdiği önem olduğunu dile getirerek, ''Hiç kuşkusuz, bunu başarmanın birinci koşulu; tüketiciyi dinlemek ile başlıyor. Başarı her zaman rekabetin bir adım önünde olarak, fark yaratan yenilikçi ürün ve teknolojileri piyasaya sunmaktan geçiyor'' dedi.

Yüksel, çeşitli ülkelerde karayollarında meydana gelen kazaları azaltmak için çalışmalar yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

''Avrupa Birliği ülkelerinin dahil edildiği, Community Road Accident Database (CARE) verilerine göre, bu ülkelerde 1990'dan günümüze karayolu kazalarında bir azalma trendi görülmektedir. Araştırmalar göstermektedir ki trafikte ıslak zeminde yaşanan her 10 kazadan birine, aşınmış lastikler sebep oluyor.''

Türkiye'de ise Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, son 10 yılda Türkiye karayollarında yaşanan trafik kazalarının sayısının ikiye katlandığını bildiren Yüksel, bu rakamların, güvenliği önceliklerinin daima birinci sırasında tutan ve sloganını ''Birlikte Güvenle'' olarak değiştiren Goodyear açısından çok çarpıcı olduğunu söyledi. AKILLI AŞINMA TEKNOLOJİSİ

Alper Yüksel, Goodyear'ın amacının, daima güvenli lastikler üretmek olduğunu ve tüm Ar-Ge çalışmalarının daha güvenli sürüş için yenilikçi teknolojiler geliştirme üzerinde odaklandığını vurgulayarak, ''Goodyear tarafından geliştirilen Akıllı Aşınma Teknolojisi'ne sahip yeni Optigrip, çok kapsamlı testlere tabi tutulmuştur. Bu testler, hem Goodyear araştırma tesislerinde hem halka açık yollarda hem de bağımsız bir kuruluş olan TÜV SÜD Otomotiv tarafından yapılmıştır'' diye konuştu.

Goodyear Tüketici Lastikleri Ürün Müdürü Asena Taniş de Alman kuruluşu TÜV SÜD tarafından yapılan karşılaştırılmalı testlerin sonuçlarına değinerek, Optigrip ile rakip lastiklerin, kuru ve ıslak test yöntemleri kullanılarak 30 bin kilometreye kadar her 10 bin kilometrede performans evriminin takip edildiğini anlattı. Taniş, şunları kaydetti:

''Yapılan bu testler, Optigrip'in zaman içinde ıslak zeminde mükemmel bir frenleme performansına sahip olduğunu gösterdi. Optigrip 30 bin kilometre sonunda iki önemli rakibine göre ıslak zeminde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi ve yüzde 6 daha iyi suda kızaklama direnci elde etti. Bunun anlamı; en iyi rakibinden 11 metre daha kısa fren mesafesidir.''

Goodyear Optigrip'in, sahip olduğu ''SmartWear-Akıllı Aşınma Teknolojisi'' sayesinde, 30 bin kilometrede ilk günkü performansını göstermeye devam ettiğini ifade eden Taniş, ''Akıllı Aşınma Teknolojisi sayesinde Optigrip lastiğin sırtı aşındıkça, altından yeni hamur bileşeni ve yeni kanallar ortaya çıkıyor. Böylece, lastik aşındıkça bile ıslak zemin yol tutuşu ve suda kızaklama performansı yüksek düzeyde kalıyor'' dedi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.