Gemiciler tekrar okul sıralarına döndü

Gemiciler tekrar okul sıralarına döndü

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın onur konuğu olarak katılımı ve PRÜ kurucu rektörü Üyesi Prof. Dr. Osman Kamil Sağ’ın açılış dersini verdiği PRÜ 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleşti.

Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni gerçekleşti. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın onur konuğu olarak katıldığı ve PRÜ kurucu rektörü Üyesi Prof. Dr. Osman Kamil Sağ’ın açılış dersini verdiği PRÜ 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, Deniz Kampüsü Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Açılış konuşmasını Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan yaptı. 

Törene Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Özpak, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve PRÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Türk Deniz Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez ve diğer devlet yetkilileri ile protokol erkanı, PRÜ Mütevelli Heyeti üyeleri akademisyenleri, çok sayıda öğrenci ve öğrenci velileri de katıldı.

İrfan Erdem, salonda Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'nden mezun olarak Piri Reis Üniversitesi'nde eğitimine devam eden öğrenciler ile görüştü. İlçedeki okulun önemine değinen ve mezunlarının Piri Reis Üniversitesi'nde girmesinde yüzde 50 ve 75'e varan burslar verdiklerini ifade eden Erdem, "Yüzlerce evladımızı geleceğe emin adımlarla hazırlamaya devam ediyoruz" dedi.

Prof. Dr. Oral Erdoğan: “PRU denizciliğe odaklanan bir tema üniversitesidir”

Prof. Dr. Oral Erdoğan, “2017-2018 Yılına başlarken gerek Türkiye’de gerek Dünya’da çok da hoşumuza gitmeyen gelişmeler yaşanmakta. Her şeyden önce amacımız Dünya’da mutlu, refah düzeyi yüksek yaşanılabilir medeni bir hayat olmasını arzuluyoruz. Savaşın olduğu yerde medeniyet yoktur. Savaşın olduğu yerde barış yoktur. O yüzden ilk mesajım sağduyulu olmak, Dünyanın neresinden olursa olsun herkesi insanların acısını paylaşmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Erdoğan; “Piri Reis Üniversitesi’nde 3 Fakülte ve 1 Denizcilik Meslek Yüksekokulu 2 Enstitü ile eğitim yapıyoruz. PRÜdenizciliğe odaklanan bir tema üniversitesidir. Üniversitemizde denizcilik dışındaki dallarda okuyan öğrencilerimizin de denizcilik konusunda kaynaşmasını istiyoruz ve eğitim planlarımızı buna göre organize ediyoruz. Üniversitemizde görev yapan 195 akademisyenimize, 97 idari personelimize ve taşeron olarak hizmet aldığımız kişilere, Türk Deniz Eğitim Vakfı’na, Deniz Ticaret Odasına ve denizcilik camiasına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Açılış dersini yapacak olan kurucu rektörümüz Prof. Dr. Osman Kamil Sağ’a bizi kırmadığı için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

PRÜ Rektörü şunları kaydetti: “Denizcilik sektör temsilcileri öğrencilerimiz ve üniversitemizle eğitim konusunda daha fazla yardımcı olmalarını ilgilenmesini bekliyoruz.  Bu sene mümkün olan her hafta bir sektör temsilcisini konferans, seminer gibi etkinliklerle öğrencilerimizle buluşturmayı planlıyoruz.”

prof.dr.-erdogan.jpg

5 Yıllık Strateji Planımızı oluşturduk

İAMÜ sürecinden bahseden Prof. Dr. Erdoğan; Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne bütün engellemelere rağmen üyeliğimizin gerçekleştiğini ve 11 Ekim 2017 de beratının alınacağını söyledi. Piri Reis Üniversitesi Hukuk Fakültesi kararının YÖK tarafından kabul edildiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildiğini kaydeden PRÜ Rektörü, “URAP tarafından yapılan araştırmada 2008 yılından sonra kurulan üniversitelerden ilk 5’in içerinde yer alıyoruz. 5 Yıllık Strateji Planımızı oluşturduk. En kısa sürede web sitemizde yer alacak. Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından takip edilen Kurum İçi Değerlendirme Raporu web sitemizde yer alıyor. Dileyen şeffaf bir şekilde neler yaptığımızı bu raporda görebilir.” dedi.

Yeni program “Gemi aşçılığı”

Pîrî Reis Üniversitesi'nin vizyon ve misyonuna değinen Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan da Piri Reis Üniversitesi’nin kuruluşundan bugüne çok büyük yol kat ettiğini dile getirdi. Yeşil kampüsün önemine değinen Kalkavan, üniversitenin ilk kurulduğu yıllarda Mütevelli Heyeti olarak işin çok işinde olduklarını ancak geldiğimiz noktada Rektörümüz ve ekibi çok  iyi bir şekilde bize ihtiyaç duymadan bu işi yürüttüğünü belirtti. Bu sene eğitime yeni başlayan “Gemi Aşçılığı” programına da değinen Kalkavan mezunların çok iyi maaşlarla kendilerine uygun iş bulabileceğini söyledi. Kalkavan sözlerini şöyle sürdürdü; “Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür ederim. Müthiş bir eğitim aşığı ve bize olan katkısı yadsınamaz. Piri Reis Üniversitesi gibi değerli bir eser yüzlerce gemiyle marinayla kıyaslanamaz. Bunu başarmak biz denizcilerin rüyasıydı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak bütün DTO üyelerine candan gönülden şükranlarımı sunuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim yeni yılda başarılar dilerim.”

pru-akademik-yil-acilis-toreni0.jpg

Denizcilik küresel dostluk ve küresel vizyon demektir

otokol konuşmaları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Zerey şöyle konuştu: Piri Reis Üniversitesi dünyada ve ülkemizde denizcilik eğitimi veren ve herkesin takdirini kazanmış önemli akademik kurumlardan birisidir. Bu eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde  sizlerle beraber burada bulunmaktan mutluluk diliyorum. Denizcilik küresel dostluk ve küresel vizyon demektir. Bizim denizcilerimiz de küresel vizyonun adayları olarak bugün yeni eğitim öğretim yılına başlıyor ve Dünya denizlerine açılmak için gün sayıyor. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Türkiye’ye örnek olan bilim yuvamız Piri Reis Üniversitesi denizclik eğitiminde ilklere imza atan Türk denizcilerinin beyin takımını yetiştiren bir eğitim kurumumuzdur.”

Piri Reis Üniversitesi’nin denizcilik konusundaki önemine değinen Zerey sözlerini şöyle tamamladı; “Bugün eğitime başlayan gençlerimiz Türk denizciliğini emanet edeceğimiz ellerdir. Piri Reis Üniversitesi hem güverte hem de makina sınıflarından eğitim veren uzak yol zabitan yetiştiren bir kurum olarak kalitesini kısa zamanda ispat etmiştir. Eğitimcileri ve eğitim sırasında öğrencilerine sağladığı araç ve gereçlerle çağın gerekmişlerini sağlayan bu eğitim kurumumuz öğrencilerinin teorik eğitimlerinin yanı sıra mesleki hayatta uygulamaya geçmelerine yardımcı olan laboratuvar, uygulama tesisleri, simülatör merkezi ve eğitim gemisiyle ülkemiz denizcilik eğitiminin gözbebeğidir. PRÜ Denizcilik Fakültesi bakanlığımız tarafından yapılan STCW eğitimleri denetlemelerinden başarıyla eksiksiz geçmiştir. 2017-2018 Akademik yılında öğrencilerimize başarılar diliyoruz.”

pru-akademik-yil-acilis-toreni4.jpg

Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur

Bir temel bilimler üniversitesi kurma çalışmalarının olduğunu belirten Dr. Yazıcı; “Spesifik bir üniversite olan Piri Reis Üniversitesi 76 vakıf üniversitesi arasında bize ilham kaynağı olmuştur. Biz marina yaptık ama siz üniversite kurdunuz. Üniversite kurmanın zor ama  keyifli olduğunu biliyoruz. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim. Ülkem adına Tuzla adına böyle üniversiteye sahip olmaktan mutluluk duyuyorum. Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur. Bu realite devam ediyor ve bunu sağlayacak olan sizlersiniz.” şeklinde konuştu.

Yazıcı; “Korkularımızı yendiğimiz zaman her şeyin daha iyi olacağına yürekten inanıyorum. Sürekli öğrenerek dolu dolu bir eğitim hayatı diliyorum. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Onur konuğu olarak burada bulunmaktan çok mutlu oldum.” diyerek konuşmasını tamamladı Törenin sonunda bu sene PRÜ’da bölüm ve programlarına birincilikle yerleşen öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.