Dünyanın ilk uzaktan kumandalı gemisinde Sanmar imzası

Dünyanın ilk uzaktan kumandalı gemisinde Sanmar imzası

Dünyanın ilk uzaktan kumandalı gemisi 'Svitzer Hermod' Sanmar Tersanesi'nde inşa edildi. Robert Allan tarafından dizayn edilen Svitzer Hermod, Rolls-Royce Dinamik Konumlandırma Sistemi ile donatıldı.

Sanmar tarafından 2016 yılında inşa edilen ve Rolls Royce Dinamik Konumlandırma Sistemi ile donatılan 'Svitzer Hermod', Danimarka'nın Kopenhag limanında başarıyla sergilendi. Rolls-Royce ve küresel römorkör operatörü Svitzer tarafından sergilenen, dünyanın ilk uzaktan kumandalı ticari gemisi olan 'Svitzer Hermod' , her biri 2000 kW, 1800 dev / dak. güce sahip olan bir çift MTU 16V4000 M63 dizel motor bulunduruyor.

Bu yılın başlarında, Svitzer'e ait 28 metre uzunluğundaki Svitzer Hermod adlı römorkör, uzaktan kumanda ile manevraları gerçekleştirmişti. Kopenhag limanında bir rıhtımda bulunan römorkör, Svitzer genel merkezindeki kumanda odasında konuşlu römorkör kaptanı tarafından uzaktan manevrayla rıhtımdan avara etti, açıldı, 360 derece döndürüldü ve tekrar kalktığı rıhtıma dönüp yanaşmadan önce yine uzak merkezdeki kaptanı tarafından Svitzer Genel Merkezi'ne yönlendirildi.

Rolls Royce ve Svitzer, gemiler için uzaktan ve özerk operasyonları test etmek amaçlı işbirliğini sürdürmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Olaya tanıklık eden Rolls-Royce deniz grubu başkanı Mikael Makinen, "Dünyada bir ilk olduğuna ve denizcilik endüstrisi için gerçek anlamda tarihi bir an olduğuna inandığım bir gösteride hazır bulunmak onur duyduğum bir şeydi. İki yıldır uzaktan kumandalı bir ticaret gemisinin on yılın sonuna kadar faaliyete geçeceğini söylüyorduk. Svitzer'ın operasyonel bilgisi ile teknolojik uzmanlığımızın benzersiz bir kombinasyonu sayesinde, bu vizyonu beklediğimizden çok daha önce gerçeğe dönüştürdük. " dedi.

Svitzer Baş Teknoloji Sorumlusu Kristian Brauner "Yenilikçilik yoluyla değişim neredeyse her endüstri ve sektörde yaşanıyor ve teknoloji denizcilik endüstrisini de değiştirecek. En büyük küresel römorkörcülük şirketi olan Svitzer, müşterilerimize ve mürettebalarımıza fayda sağlamak için römorkörcülük işlemlerinin güvenliğini ve verimliliğini artırmak için yenilikçi yollar keşfetmemizi sağlayan projelere aktif olarak katılmaktadır. Müşteri performansı üzerindeki doğrudan etkisiyle, operasyonel maliyet ve çevresel ayak izi bakımından verimlilik şimdi ana itici güç olmaya devam etmektedir. Uzaktan çalıştırma sistemlerinin bu üst düzey araştırma ve geliştirmesinde Rolls-Royce ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz. " dedi.

Gemi, her biri 2000 kW, 1800 dev / dak. güce sahip bir çift MTU 16V4000 M63 dizel motor ile donatıldı. Aynı zamanda bir dizi sensör sayesinde, kaptanlara geminin ve çevrenin daha iyi anlaşılabilmesi için gelişmiş yazılımları kullanarak farklı veri girişlerini bir araya getiriyor.

Uzaktan Çalışma Merkezi, gemilerin kontrol edilme biçimini yeniden tanımlıyor. ROC, tecrübeli kaptanlardan gelen girdileri, farklı sistem bileşenlerini, ana güven ve kontrolü sağlamak için en uygun yerde yerleştirmek için kullandı. Bu sayede gemilerin uzaktan kumandası için gelecekte geçerli olacak standart sağlamış olacak.

Lloyd's Register'ın Denizcilik ve Açık Deniz Müdürü Nick Brown, "Rolls-Royce ve Svitzer ile bu proje üzerinde çalışmak ve onlara Svitzer Hermod'u güvenli bir şekilde gösteri konusunda destek vermek, LR ve endüstri için gerçekten önemli bir andır. Yakında hizmete girecek olan otonom gemilerde, bu teknolojilerin güvenli bir şekilde uygulanması hayati önem taşıdığı için, ShipRight prosedür rehberliğimizde deniz otonom operasyonlarının 'nasıl' olacağını zaten belirledik ve uyum sağlama rotası da belli. Kuralların eksikliği projeyi "risklerden arındırılmış" olarak nitelendirmek için bir engel teşkil etmedi ve ilk kapalı gösteriyle ilişkili güvenlik sonuçlarını göz önüne alırken, LR'nin Cyber-Enabled Ships ShipRight Prosedürü'ne karşı güvence sağladık. Endüstrinin otonom gemiler yolculuğunda bu çığır açan projede ortak olarak çalışmaktan onur duyuyoruz " dedi.

Gösteri boyunca, gemide bir sistem hatası durumunda güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için tam yetkili bir kaptanı ve mürettebatı hazır bulundu.

rr_1.jpgrr_2.jpgrr_3.jpgrr_4.jpgrr_5.jpgrr_6.jpgrr_7.jpgrr_8.jpgrr_9.jpgrr_10.jpg

svitzer_hermod.jpg

DENİZ HABER AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.