DTO, seçim ihlali yapan personeli görevden aldı

DTO, seçim ihlali yapan personeli görevden aldı

İMEAK DTO, genel merkez ve şubelerinde çalışan personelin Oda bünyesinde yapılacak seçimlerde görev alması, seçim propaganda ve çalışmalarına katılmasının yasaklanmasına rağmen, çalışmalarını sürdüren Mahmut Canka'yı görevinden uzaklaştırdı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası'ndan sitemize de gönderilen duyuruda şu açıklamaya yer verildi:

İMEAK DTO üyelerine saygıyla duyurulur;

Gerek 5174 sayılı TOBB Kanunu, gerekse İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nun 10.08.2017 tarihinde aldığı kararı ile Odamız genel merkezi ve şubelerinde çalışan personelin Oda bünyesinde yapılacak seçimlerde görev alması, seçim propaganda ve çalışmalarına katılması yasaklanmıştır. Bu karar Oda çalışanlarının görevlerini sağlıklı yapabilmeleri ve tarafsızlıklarını koruyabilmeleri amacı ile alınmıştır.

Bu karar çerçevesinde Odamız İzmir Şubesi çalışanlarından Mahmut Canka’nın, Odamızda Nisan 2018’de yapılacak seçimlere yönelik aktif olarak çalışma yaptığı belirlenmiş ve kendisi Genel Sekreterliğimiz tarafından birden fazla kez yazılı ve sözlü olarak uyarılmıştır. Sayın Canka, imzası ile teslim aldığı bu uyarılara rağmen, seçim çalışmalarına katılımını sürdürdüğü için İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nun ilgili kararı çerçevesinde görevinden uzaklaştırılmıştır. Kendisini koruyan kişilerden güç aldığını sanarak hareket eden görevlinin, İMEAK DTO Yönetim Kurulu’na karşı yaptığı haksızlığı idrak edemediği anlaşılmaktadır.  Anılan kişi TTK’ya (Türk Ticaret Kanunu), hem iş ve hem de denizcilik ahlakına aykırı bir şekilde hareket etmesine rağmen korunmaya çalışılmıştır.

Tarafsızlık konusunda çalışanlarımız kadar hassas olması gereken, Meclis Başkanlığı görevini yürüten, Sayın Cengiz Kaptanoğlu’nun Odamız kurallarını açıkça ihlal eden Sayın Canka hakkında uygulanan bu kararı ‘haksızlık’ olarak nitelendirmesi, Canka’nın seçim çalışmalarına katılımı konusunda kendisini yazılı olarak teşvik etmiş olması, tüm açıklamaları yok sayarak hala kendisini korumaya çalışmaya devam etmesi son derece üzüntü verici ve düşündürücü bir durumdur.

Saygı ile duyururuz.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum