Dev uçak gemisini Türk firması satın aldı

Dev uçak gemisini Türk firması satın aldı

İspanyol donanmasının en büyüklerinden olan Principe de Asturias yani Asturias Prensi isimli uçak gemisi Türk firması tarafından 2.7 milyon euro karşılığında satın alındı.

1979 yılında yapımına başlanan ve 1982 yılında denizlere inen Asturias Prensi 2013 yılında emekli edilmişti. Kraliçe Sofia sponsorluğunda 630 milyon euro maliyetle inşa edilen uçak gemisi 1. Juan Carlos tarafından törenle açılmıştı.

196 metre uzunluğundaki gemi, ordu hizmetinde bulunduğu süre içerisinde 1991 yılındaki 1. Körfez Savaşı, 1994 yılındaki Yugoslavya krizi gibi uluslararası öneme sahip olaylarda aktif rol almıştı.

830 mürettebat kapasiteli ve satte 48 kilometre hız yapabilen tarihi uçak gemisine Endonezya ve Filipinler de talipti. Bir dönem Angola ordusuna satıldığı dahi iddia edilmişti.

İspanyol devleti talip olan ülkelerin NATO üyesi olmaması ve geminin içerisinde Pentagon'a ait askeri silah teknolojisinin bilinmeyen ellere geçebilme riski nedeniyle bu ülkelere satışı reddetti.

Gemide, dakikada 9 bin mermi atabilen, 4 Meroka 2A multiturbo savunma sistemi bulunuyor.

Asturia Prensi, AV-8B Harrier II Plus, SH-3D / H Sea King, Hughes 500, Seahawk SH-60B Lamps III ve Agusta-Bell AB 212 kargo ve arama kurtarma uçaklarıyla eş güdümlü çalışabiliyordu.

176 metrelik pisti ve 2400 metrekarelik hangarla birlikte geminin toplam da 29 adet uçağı aynı anda barındırabiliyordu.

HOLLYWOOD DA TALİPTİ

Geminin taliplileri arasında Hollywood da vardı ancak film seti olarak kullanma isteği silah kaçakçılığı ve cinsel taciz odaklı senaryo gerekçesiyle kabul görmedi. İspanyol halkının müze teklifine de fon eksikliği engel oldu.

4.8 milyon euro başlangıç fiyatıyla açık arttırmaya çıkarılan dev gemiye istenen talip çıkmayınca Surus Inversa firması üzerinden 2.7 milyon euro karşılığında Türk firması Leyal'e satıldı.

Gemi İzmir'e getirildikten sonra operasyon maliyetinin 30 milyon euro üzerinde olması nedeniyle tamamen sökülecek ve parçaları geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılacak.

El Espanol'un haberine göre gemiden 6 bin tonu çelik olmak üzere 8 bin 500 tonu aşkın metal çıkacak. Gemiden çıkacak metallerden bazıları şöyle:: 830 ton demir, 637 ton izole bakır, 427 ton temiz bakır, 307 ton alüminyum 144 ton paslanmas çelik, 63 ton bronz ve 4.5 ton çinko.

16 bin ton toplam ağırlığa sahip dev gemi 7 Ağustos'ta İspanya'nın Ferrol limanından ayrıldı ve yaklaşık 30 gün süren seferiyle Türkiye'ye vardı.

22 bin ton ağırlığa sahip olan ve 32 yıl boyunca İngiliz ordusunda kullanılan uçak gemisi türünün kalan son örneğiydi.  685 mürettebat kapasiteli 210 metrelik pistiyle devasa gemi İngiliz ordusunda 2014 yılında kullanımdan kaldırılmıştı.

Ağır makinalarla parçalarına ayrılan gemiden elde edilen madeni materyallerle pekçok alanda üretim yapılması planlanıyor. Gemiden elde bazı parçalar köprü inşaatlarında ve yeni gemi yapımında değerlendirilecek. Diğer parçalar ise mutfak gereçleri, jilet ve çeşitli madeni araçlarla geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılacak.

ucak-gemisi-leyal.jpg

ucak-gemisi-leyal3.jpg

ucak-gemisi-leyal4.jpg

ucak-gemisi-leyal5.jpg

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.