Dev petrol arama gemisi Boğaz'dan geçti

Dev petrol arama gemisi Boğaz'dan geçti

ExxonMobil'e ait platform, 14 Mart Pazartesi günü Çelebi Bandırma Limanı'na gelmiş, burada 42 metrelik sondaj kuleleri sökülerek İstanbul Boğaz köprülerinin...

ExxonMobil'e ait platform, 14 Mart Pazartesi günü Çelebi Bandırma Limanı'na gelmiş, burada 42 metrelik sondaj kuleleri sökülerek İstanbul Boğaz köprülerinin altından geçebilir hale getirilmişti. ExxonMobil, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile birlikte İnebolu açıklarında petrol arayacak. Çevre örgütü GreenPeace üyeleri ise geminin Boğaz'dan geçişi sırasında protesto gösterisi düzenledi.

Geminin kuleleri, Samsun'da yeniden monte edilecek. Daha sonra İnebolu'nun 120 kilometre açığındaki sondaj lokasyonuna ulaşacak platformun 2 bin metre derinlikte petrol arama çalışması yapacağı, bunun derin denizlerde 12 bin 190 metreye kadar çıkabileceği öğrenildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Bizim toplam ExxonMobil ile yaptığımız yatırım anlaşması, sismikler dahil 750 milyon dolar civarında. Böyle bir yatırımın altına imza atıldı" dedi.

ExxonMobil International Limited Arama Direktörü Russell Bellis, Deepwater Champion'un alanında dünyanın en gelişmiş gemisi olduğunu belirterek, "Karadeniz'de arama yapmak için 100 milyonlarca dolar harcıyoruz ve harcamaya da devam edeceğiz." dedi. Geminin günlük maliyeti 1,2 milyon dolar. Toplam uzunluğu 230 metre olan gemide 210 kişi görev yapabiliyor. Öte yandan TPAO'nun Trabzon-Sürmene 1 kuyusunda yaptığı sondaj çalışmalarında petrol emaresine rastlanmıştı. Deep Water Champion platformunun İnebolu'daki sondajın ardından Sürmene açıklarına da yönlendirileceği belirtiliyor. Brezilyalı Petrobras da geçen yıl Sinop açıklarında arama yapmış, ancak petrol bulunamadığı için platform götürülmüştü.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.