Denizaltı pazarı 200 milyar $'a koşuyor

Denizaltı pazarı 200 milyar $'a koşuyor

 Yüzde 70 yerli sanayi katkısıyla Deniz Kuvvetleri için savaş gemisi inşa eden Türk gemi inşa sanayi, ticari gemi alanındaki işsizliği gidermek için...

 

Yüzde 70 yerli sanayi katkısıyla Deniz Kuvvetleri için savaş gemisi inşa eden Türk gemi inşa sanayi, ticari gemi alanındaki işsizliği gidermek için farklı gemiler inşa etmek için pazar araştırmasını sürdürüyor.  Amerika’da küresel denizaltı pazarı ile ilgili yayımlanan bir rapor, bu noktada Türk tersanelerini yanından ilgilendiriyor. Çünkü 10 yılda denizaltı pazarının 186 milyar doları aşması bekleniyor. Endonezya ile iki adet denizaltı inşası için görüşmelerini sürdüren Türk gemi inşa sanayisi, pastadan pay alabilir mi?

MİLGEM kapsamında savaş gemisi inşasına devam eden Türk gemi inşa sanayisi, şu sıralar Endonezya donanmasına denizaltı inşası için görüşmelerini sürdürüyor. Amerika’da küresel denizaltı pazarı ile ilgili yayımlanan bir rapor, Türk gemi inşa sanayisi için alternatif pazar olabilir mi sorusunu akıllara getiriyor. Çünkü denizaltı pazarının 10 yılda 186.3 dolara ulaşması bekleniyor.  

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde denizaltı pazarının ne yönde gelişeceği, pazarın ne kadar büyüyeceği ve dünya çapında ülkelerin nasıl bir yol izleyeceğine ışık tutmaya çalışan rapordan yaptığımız alıntılara göre denizaltı pazarı, ülkeler her ne kadar savunma bütçelerini kısıtlasalar da büyüyor. Raporda ayrıca denizaltı pazarında yaşanabilecek teknolojik gelişmelere de yer veriliyor. Dahası denizaltılar için talebi etkileyen faktörlerin küçük bir analizi ve sektörün karşılaştığı zorluklar ortaya konuyor. Denizaltı pazarı 41 ülke tarafından kontrol edilen 450 denizaltıdan oluşuyor. 154 kadar denizaltının ise 2021 yılına kadar toplam 186.3 milyar dolar maliyetle inşa edilmesi bekleniyor. Bahsi geçen bu 41 ülke filosunu ya yeniden yapılandırıyor ya da hızla gelişen teknolojiyle birlikte değişen savunma ihtiyaçlarına uygun yeni eklemeler yapıyor.

 Küresel Denizaltı Pazarı 2011-2021

Yıllık değerlere göre ortalama 16.4 milyar dolar civarında bulanan denizaltı pazarının 2021 yılına kadar 18.2 milyar dolar’lık bir pazar payına ulaşması bekleniyor. Asya devletleri arasında hakim olan bölgesel düşmanlık denizaltı pazarının da büyümesine neden oluyor. Önümüzdeki dönemde Asya bölgesinde denizaltı yatırımlarının 44 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Güney Amerika’da ise denizaltılara en çok parayı Brezilya ve Arjantin harcıyor. Bu ülkelerin toplam yaptığı harcama ise 8.6 milyar dolarla pazarın yüzde 4.61’ine tekabül ediyor.

Uzun vadede, gemi inşa maliyetlerinin ve nükleer enerjiyle çalışan denizaltılarla ilgilenen ülke sayısının artmasının denizaltı üretiminin maliyetlerini de arttıracak gibi görünüyor. Bir denizaltının üretimi bugün yaklaşık olarak 1 milyar dolara mal oluyor. ABD’nin 2021 yılında denizaltı pazarında 87.4 milyar dolar’lık bir pazar payına sahip olması bekleniyor.

Gölcük’te üretilecek

MİLGEM projesi kapsamında kendi savaş gemisini inşa etmeye başlayan Türk gemi inşa sanayisinin denizaltı inşasına başlamak gibi projeleri de bulunuyor. Hatta geçtiğimiz ay basında çıkan haberlerde   Endonezya’nın, donanmasına katmak istediği 209 tipi iki HDW denizaltısı için Türkiye’nin kapısını çaldığı belirtildi. Nihai imzaların atılması beklenen anlaşmaya göre denizaltılar, Alman HDW firmasının lisansı altında üretilecek fakat Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda üretilecek ve yerli kaynaklar da denizaltılarda kullanılacak.  209 tipi denizaltıları Türk Deniz Kuvvetleri de kullanıyor. Dizel-elektrik motorla çalışan bu denizaltılar deniz yüzeyinde 11 bin mil, su altında ise 8 bin mil yol kat edebiliyor. 500 metre derinliğe kadar dayanıklı olan bu denizaltılar, 38 mürettebat taşıyor. 8×533 mm torpido gücüyle kendisini savunuyor.

14 denizaltı üretti

Savaş gemilerinde yerli sanayi kullanım oranını yüzde 70’e çıkaran türk gemi inşa sanayisinin en büyük dezavantajı denizaltı inşasında gerekli teknoloji transferini gerçekleştirememiş olması. 1960′tan beri Gölcük tersanesinde Alman HDW firması ile 14 denizaltı üretilse de Türkiye, hâlâ kendi denizaltısını yapacak teknolojik kapasiteye ulaşamadı. Güney Kore ise teknoloji transferi ile aldığı 6 adet U214 sayesinde şu an Daewoo ve Hyundai tersanelerinde 3000 tonluk özgün denizaltılar üretebiliyor.

Murat ERDOĞAN - PERŞEMBE ROTASI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.