Deniz yüzeyi kirası düştü yatırım açıldı

Deniz yüzeyi kirası düştü yatırım açıldı

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından deniz yüzeyi kira bedellerinin 4500 TL’den 400 TL’ye düşürülmesi, denizcilik sektörünü sevindirdi....

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından deniz yüzeyi kira bedellerinin 4500 TL’den 400 TL’ye düşürülmesi, denizcilik sektörünü sevindirdi. DTO İzmir Şube Başkanı Géza Dologh, alınan karar ile yatırımların önünün açıldığını söyledi.

Deniz yüzeyi kira bedelleri ile ilgili rakamların düşürülmesini ‘doğru bir karar’ olarak nitelendiren Dologh, bu kararın ardından yatırımların artacağını ancak, balık çiftlikleri ile ilgili yer seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Balık çiftlikleri ile ilgili yatırımlar sırasında sahilden ve turizm tesislerinden uzak yerler seçilmesi gerektiğini kaydeden Dologh, “Çevre ve Orman Bakanlığı’nın “Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ” 24 Ocak 2007 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre balık çiftliklerinin kıyıdan 1.100 metre uzaklıkta ve derinliği 30 metre olan yerlerde kurulması gerekiyor. Balık çiftlikleri istenilen şartlar dikkate alınarak kurulur ve prosedürlere uyulursa gündemde olan ‘çevreyi kirletiyorlar’ görüşlerinin de ortadan kalkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Dologh ayrıca, deniz yüzeyi kira bedellerinin Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan bedeller ile örtüşmesi için girişimlerde bulunan ve çalışmanın hayata geçirilmesine katkı sağlayan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan’a ve emeği geçenlere teşekkür etti. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.