Çılgın projelerden 'deniz' geçiyor

Çılgın projelerden 'deniz' geçiyor

Liman, köprü, kanal, marina, su sporları... Kısaca denizin bereketi siyaseti de sardı. Bu yılki genel seçimler geçmiş yıllara göre daha hareketli... CHP...

Liman, köprü, kanal, marina, su sporları... Kısaca denizin bereketi siyaseti de sardı. Bu yılki genel seçimler geçmiş yıllara göre daha hareketli... CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ciddi muhalefetinin de etkisiyle olsa gerek bağımsızlardan muhalefete, barajı geçmesi mucize olan partilerden iktidara kadar herkes proje açıklıyor. Memleket için hayırlı bir durum tabii ancak içlerinde bazı projeler var ki 'yapılmazsa daha hayırlı olur' dedirtiyor.

İlk proje CHP'den gelmişti; aile sigortası. Uzun süre 'kaynağı yok' eleştirileriyle gündemde kaldı ancak özellikle iktidar partisi tarafından birbiri ardına ifşa edilen çılgın projeler gündemi birden değiştirdi. Şimdi gün aşırı bir çılgın proje dinliyoruz. Büyük kentleri özellikle de İstanbul ve İzmir'i hedefleyen çılgın projelerin birçoğu denizle ilgili. Limanlar, marinalar, köprüler ve deniz turizmiyle ilgili vaatler dikkat çekiyor.

BİRİNCİLİK İSTANBUL'DA

AKP'nin bu seçimlerde İstanbul'a çok önem verdiği aşikar. Başbakan'ın aylar önce projenin 'teaser' açıklamasını yaparak kamuoyunda tartışılmasını sağladığı ilk proje Kanal İstanbul. Erdoğan'ın 'yerini birkaç kişi biliyor' diyerek açıkladığı Kanal İstanbul, ikinci projeye kadar ülke gündeminin en önemli maddesi oldu. Bu işe doğal olarak en çok müteahhitler sevindi; 'Ben yaparım, para hazır' diyenler mi istersiniz, çizimler yapıp ekran ekran dolaşanlar mı... Bazı bilim adamları projenin Marmara ve Karadeniz'deki doğal yaşamı tehdit edeceği, İstanbul'a ek yük getireceğini anlatmaya çalıştı ama dikkate alanların sayısı sosyal medya ile sınırlı kaldı.

Başbakan 'Dünyada içinden nehir geçen nice şehirler vardır. İçinden deniz geçen yegane şehir İstanbul'dur. Başlattığımız projemizde, İstanbul artık içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşüyor. Bu projeyle beraber iki yarımada bir ada oluşuyor. Anadolu Yakası zaten bir yarımada. Fakat şimdi bir ada oluşacak. İstanbul'un Avrupa yakasında, İstanbul'un batısında, Karadeniz ile Marmara denizinin arasına yaklaşık 45-50 km uzunluğunda bir kanal yapıyoruz. Yüzyılın en büyük projelerinden biri için bugün kolları sıvıyoruz' sözleriyle anlattı Kanal İstanbul'u...

USKUMRUKÖY'DE DE DENİZ VAR

AKP'nin bir diğer İstanbul projesi de Uskumruköy'e yapılacak yeni kent. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin içinde deniz önemli bir yer tutuyor. Dünyanın en büyük golf sahasının yanı sıra deniz turizmine yönelik yatırımlar da var. Dev bir kruvaziyer limanı ve marinalar yeni kentin temel direklerini oluşturacak. İstanbul için düşünülen son proje adalarla ilgili. Erdoğan, Yassıada ve Sivriada'yı sembol yerler haline getireceğini, müzeler, kongre merkezleri, marinalar inşa ederek çekim merkezi yapacağını söyledi.

LİMANLAR KENTİ İZMİR

İzmir'in hem iktidar hem de ana muhalefet partisi için önemi biliniyor. AKP, Erzincanlı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ı aday göstererek önemli bir mesaj verdi. Yıldırım'ın açıkladığı projeler gerçekleşirse İzmir'de seyahat etmek ışınlanmak kadar sorunsuz olacak. Açıklanan 35 İzmir projesi arasında denizle ilgili olanlar öne çıkıyor.

En çarpıcı olanları:

- Çandarlı ve İzmir Limanı: Limanın temeli zaten atılmıştı, Başbakan dünyanın en büyük 10 limanı arasına gireceğini söylüyor. Bölgedeki diğer limanların da yeniden inşa edileceğini, otoyol ve demiryolu bağlantılarının yapılacağını söyledi. İzmir Limanı ise Pire ile çekişecek.

- Kruvaziyer Limanı: 3 aşamadan oluşacak kruvaziyer limanının ilk bölümü 2015 yılında tamamlanacak ve her aşaması 1.3 milyon yolcu kapasiteli olacak. Tamamı 2023 yılında bitecek ve 3.8 milyon turisti ağırlayacak.

- Marinalar: İzmir, yat cenneti haline gelecek. Çeşme, Urla, İnciraltı, Karşıyaka, Bayraklı, Aliağa, Yeni Şakran ve Dikili'de 9 adet yat limanı yapılacak. Böylece İzmir, 3 bin 150 ilave yat kapasitesi kazanmış olacak.

VAN GÖLÜ'NE ASMA KÖPRÜ

Şaka değil, DSP'nin Van adayı seçilmesi halinde bu vaadi yerine getireceğini söylüyor. Aydın'ın Nazilli ilçesinde oturan ve hayatında hiç Van'a gitmeyen Yaşar Bandırma, 'İnternetten araştırarak bu projeyi hazırladım, seçilirsem bu köprüyü yaptıracağım ve Van'ın turizm potansiyelini artıracağım' diyor.

EFES DENİZLE BULUŞACAK

Ertuğrul Günay'ın 'En büyük hayalim' dediği proje, eskiden bir liman kenti olan Efes'i yeniden denizle buluşturmak. Efes'in antik limanı yeniden yapılacak, 'Canlandırma Projesi' ile tarihte kullanıldığı şekilde yeniden hayat bulacak. Deniz yoluyla doğrudan Efes Antik Kenti'ne ulaşım sağlanacak, liman çevresinde tarihte olduğu gibi yaşam alanları oluşturulacak. Efes Tarihi Limanı'na denizden teknelerle ulaşılacak.

MHP'DEN ADANA'YA İÇ DENİZ

MHP Adana adayı Seyfettin Yılmaz'ın projesi de Adana ile ilgili. Deniz kenarında olan ancak denizle ilişkisi olmayan Adana'ya 'iç deniz' yapacak Yılmaz. Tabii kanal açmayacak, şehrin içinden geçen Seyhan Nehri'ni genişletecek. 34 kişilik bir ekiple bu projeyi hazırladığını söyleyen Yılmaz, 'Adana'ya bir kanal, yani iç deniz yapacağız. 2 milyar dolarlık yatırımın, yılda 1 milyar dolar getirisi olacak' dedi.

HASANKEYF'E 1 KM KÖPRÜ

AKP Batman adayı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Hasankeyf'e el attı. Şimşek, büyük tartışmalara sahne olan ve Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilıca Barajı'nın ardından 1 km uzunluğunda bir köprü projesi düşünüldüğünü açıkladı. Şimşek, 'Buradan Dargeçit'e kadar gemiyle, tekneyle gideceksiniz. İnanın buraya başka bölgelerden göç olacak' diyor. 

ESİN GEDİK - AKŞAM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.