• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 5 °C

Christmas BDI endeksine yaramadı

Christmas BDI endeksine yaramadı
 Capesize ve panamax endekslerindeki kayıp % 7-8 ile ile en yüksek seviyede oldu. Küçük tonaj grubu endeksleri ise % 1-2 civarında gerilerken genel endeks...

 

Capesize ve panamax endekslerindeki kayıp % 7-8 ile ile en yüksek seviyede oldu. Küçük tonaj grubu endeksleri ise % 1-2 civarında gerilerken genel endeks (BDI) yaklaşık % 8 gerileyerek yılı 1738 puandan kapattı.

Son on yılda olduğu gibi gelecek yıl da kuru yük piyasasının yönünün büyük ölçüde Çin’in büyüme oranı seviyesi ile doğru orantılı olacağına inanılıyor.

HABER VE YORUMLAR

Çin bu yıl Ocak ayından sonra en fazla Kasım ayında kok kömürü ithal etti;

Çin kasım ayında 5.1 milyon ton kok kömürü ithal ederek Ocak ayında ki 5.6 milyon tonluk ithalatından sonra en yüksek aylık kok kömürü ithalat rakamına ulaştı. Kasım ayı kok kömürü ithalatı geçen yıl Kasım ayından % 19 bir önceki ay ithalatından ise % 21 daha fazla oldu.

Kasım ayı kok kömürü ithalatının 2.3 milyon tonu Moğolistan’dan yapılırken  1.5 milyon tonu da Avustralya’dan gerçekleştirildi. Bu iki ülkeyi 436.8 milyon ton ile Rusya, 408.8 milyon ton ile Kanada, 279.3 milyon ton ile ABD, 182.1 milyon ton ile Endonezya takip etti.

Rusya ve Ukrayna güncel hububat ihracat rakamları;

Rusya 1 Temmuz’da başlayan içinde hububat sezonunda, Aralık ayı başına kadar 15 milyon ton hububat ihracatı gerçekleştirdi. Bu miktarın 12.8 milyon tonunu buğday, 1.7 milyon tonunu arpa oluşturuyor. Kasım ayı ihracatı 2.6 milyon ton olan ülkenin Aralık ayı ihracatının ise 2.5 milyon ton civarında olması bekleniyor.

Aynı dönemde Ukrayna hububat ihracatı 8.1 milyon ton oldu. Bu miktarın 3.8 milyon tonunu mısır, 2.3 milyon tonunu buğday oluşturuyor.

Birliğe göre ülkenin Ocak – Ekim dönemi kömür üretim ve tüketimi geçen yıl aynı döneme göre bu yıl sırasıyla % 9,5 ve % 13,1 artmış durumda. Ülkenin bu yılki kömür ithalatının ise 150 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

CAPESIZE 

Bir önceki haftadan başlayan düşüş 51. Haftada da devam etti. Capesize kazançları ve endeksinde sırasıyla %7’lik ve %12’lik bir düşüş yaşandı ancak bu beklenen bir düşüştü çünkü tatil sezonuna girilmesi ile bütün piyasalarda böyle bir durgunluk olması bekleniyordu. Yılın son haftası ve yeni yılın ilk haftasınında benzer durumlar bekleniyor.

PANAMAX

Panamakslarda bu hafta tatilin etkisi ile endeks ve kazançlarda düşüş yaşandı. Bunun yanı sıra dolardaki oynamalar ve Avrupa’daki kriz nedeni ile Global bankaların armatörler ve tüccarlara olan destekleri sekteye ugruyor, bu da kaçınılmaz olanı getiriyor beraberinde. Pazarın fiziki durumuna baktıgımızda yük olmasına ragmen kazançların azalması, dünya filosundaki artışa ve son zamanlarda fiyatları çok düşen ikinci el gemilere baglanıyor. Armatörler gemilerin gerçek değerine ulaşmasını bekliyor.

SUPRAMAX/HANDYMAX/SIZE          

Handysizelar piyasadaki en az düşüşle olagan seyirlerini izlemeye devam ediyorlar. Son üç haftadır negatif yönde kapanan endeks bu hafta da düşüşü sürdürdü. Yeni yıl tatilden sonra piyasanın tekrar hareketlenmesi bekleniyor.

COASTER                             

Azov’da oluşmaya başlayan buz dönemi ve noel tatili arifesi olması nedeniyle koster piyasasında geçtiğimiz hafta 2011 in son bağlantıları yapılmaya çalışıldı.

Genel olarak Karadeniz havzasında spot gemi sayısı çoktu fakat Kasım ayından itibaren yük hacminde de artış olduğu için navlunlar genel olarak seviyesini korudu ve hatta bazı işlerde daha da arttı.

Yılın son iş haftası olarak kabul edilen zaman diliminde özellikle hububat, kömür ve çelik yükleri ön plandaydı. Özellikle Rus nehirlerinde başlamış olan buzlanma nedeniyle kiracılar bir önce yüklerini taşıtmak istediler. Bu yüzden nehir tipi gemilerde geçtiğimiz hafta yapılan bağlantılarda navlunların ton başına 3-4 Usd arttığı gözlendi. 2011 yılının geçtiğimiz seneye göre daha ılık bir kış başlangıcı olması durumu yük sahipleri ve armatörlere yaklaşık 2 hafta daha buz sıkıntısı olmayan bir taşıma imkanı sağladı. Geçtiğimiz hafta ortasına gelindiğinde, bu gelişmelere rağmen genel iş yoğunluğunun Aralık başındakinden daha az olduğu izlenimi vardı. Son iki haftada hububat yüklerinin taşınmasında azalma oldu. Azov’da ise başlayan buz dönemi ile birlikte 3000 tonluk lotlarda hububat taşımaları 1 Usd’lik artışla dikkat çekti. 

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096