Cevher Döküm'ün başarısı

Cevher Döküm'ün başarısı

1994 yılında İtalyan Fiat Grubu’na ait dünyanın en büyük alüminyum döküm gruplarından biri olan ’Teksid’, Cevher Döküm’ün yüzde 30 ortağı...

1994 yılında İtalyan Fiat Grubu’na ait dünyanın en büyük alüminyum döküm gruplarından biri olan ’Teksid’, Cevher Döküm’ün yüzde 30 ortağı oldu. 2002 yılında ise Fiat krize girerek Teksid’in tamamını Amerikan Finans Grubu ’Questor’a sattı. 2005 yılında ise Cevher Döküm Sanayii’nin sermaye artırımına katılamayan Teksid’in hissesi yüzde 18’e geriledi. Cevher Döküm Sanayii’nin çoğunluk hissedarı Özyavuz Ailesi 19 Haziran’da Teksid’in yüzde 18 hissesini de satın alarak Cevher Döküm Sanayii’nin yeniden tek sahibi haline döndü.

DÖKÜM VE JANT’I BİRLEŞTİRECEĞİZ: Satınalma sonrasında konuşan Cevher Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özyavuz, bundan sonraki hedeflerinin Cevher Döküm ile Cevher Jant’ı aynı şemsiye altında birleştirerek halka açmak olduğunu söyledi. Haluk Özyavuz, "Bu birleşme aynı zamanda, Cevher’in dünyadaki rekabet gücünü daha da arttıracaktır" dedi.

100 MİLYON EURO’LUK İHRACAT: 1955 yılında İzmir Kızlarağası Hanı’nda atölye ortamında üretime başlayan Cevher, Hüseyin Özyavuz tarafından kuruldu. 2006 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun içinde yer alan, Cevher Döküm ve Cevher Jant olarak iki üretim şirketi, Bornova, Çiğli Organize ve Gaziemir Serbest Bölge olmak üzere 3 fabrikası bulunuyor.

ALANINDA İLK ON İÇİNDE: Dünya otomotiv yan sanayi/alüminyum döküm sektöründe ilk on içinde yer alan Cevher Grubu; marka olarak da ülkemizden çok daha fazla yurtdışında tanınıyor. Müşterileri arasında General Motors/Opel ve Saab, Renault/Nissan, Fiat Auto/Alfa Romeo, Iveco, VW/Audi, Skoda, Volvo, Ford, PSA/Peugeot Citroen ve BMW gibi dev markalar olan Cevher Grubu, 2006 yılında 10 bin 000 ton alüminyum döküm parçası, 1 milyon adet alüminyum jant satışı gerçekleştirdi.

10 MİLYON EURO’LUK YENİ YATIRIM: 1200 kişinin çalıştığı grup, geçen yıl toplam üretiminin yüzde 90’ını oluşturan 100 milyon Euro’luk ihracat gerçekleştirdi. 2001-2006 yılları arasında 40 milyon Euro’luk yatırım yapan Grup, 2007’de de 10 milyon Euro’luk bir yatırım planlıyor.

HÜRRİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.