'Cep Trafik' ücretsiz olacak

'Cep Trafik' ücretsiz olacak

Ancak data indiriminde kullanıcı cüzi bir ücret ödeyecek. Şirket, trafik bilgilendirme sisteminde yer alan kameralardan sensörler, java ve iPhone uygulamalarına...

Ancak data indiriminde kullanıcı cüzi bir ücret ödeyecek. Şirket, trafik bilgilendirme sisteminde yer alan kameralardan sensörler, java ve iPhone uygulamalarına kadar tüm teknolojiyi yeniden tasarlıyor.

Reklam alanında yeni bir çığır açan isim hakkı sponsorlukları, teknolojik yatırımlara da sıçradı. Beşiktaş stadı FiYapı, Galatasaray Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom, Süper Lig'in Spor Toto ve Avrupa'nın en büyük basketbol organizasyonu olan Euroleague Basketball'un Türk Hava Yolları (THY) isim hakkı sponsorluğu için anlaşmaya varmasının ardından şimdi de bir teknoloji yatırımı isim hakkını ihale yoluyla kiraladı. Ulaşımını özel aracı ile sağlayan ve her gün trafikte saatlerini harcayan vatandaşlara yol gösteren Cep Trafik uygulamasında sponsorluk yöntemine gidildi.

Uygulamanın isim hakkını ihale yoluyla 1 yıllık süre ile alan Turkcell, belediyeye yıllık 1 milyon 500 bin TL ödeyecek. Aktif olarak şu an 1 milyon kullanıcısı bulunan Cep Trafik kullanımı için ihale kapsamında vatandaştan alınan 5 TL'lik hizmet bedeli kaldırılacak. Vatandaşlar Cep Trafik hizmetinden hem ücretsiz yararlanacak hem de belediyeye ciddi bir kaynak aktarılacak. Uygulama yapılacak yeni yatırımlar sayesinde teknolojik olarak daha ileri seviyeye sahip olacak. Cep Trafik'ten yol güzergâhı takibi yapan vatandaşın cep telefonu ekranında kamera görüntülerinde Turkcell logosu da yer alacak. Trafik yol durumunu öğrenmek için 444'lü numarayı arayan vatandaşı Turkcell'in müziği karşılayacak. İstanbul'un en önemli sorunlarından biri olan trafik çilesi için Turkcell ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışması ile ürettiği "mobil çözüm" vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. "İBB Cep Trafik" uygulaması ile vatandaşlar, anlık trafik durumuna ulaşılmasından kent genelinde en uygun güzergâhın seçilmesine kadar trafik durumu ile ilgili birçok veriye ulaşabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSBAK, 31 Ocak'ta yaptığı 'Trafik Verisi Paylaşım Alanlarına Ana Sponsor Alımı' ihalesi ile Cep Trafik uygulamasının isim hakkını 1 yıllığına kiraladı. Tek firmanın teklif verdiği ihaleyi 1 milyon 500 bin TL bedelle Turkcell kazandı. Bundan böyle Cep Trafik uygulaması Turkcell ismi ile anılacak. İhale kapsamında, trafik bilgilendirme sisteminde kameralar, sensörler, java ve iPhone uygulamalarının ara yüzü sponsorun görseli baz alınarak baştan tasarlanacak. Yoğunluk haritası, kameralar ve seyahat planlama gibi bilgi içeren ekranlarda sponsorun logosu yer alacak. Trafik kameraları sayfası açıldığında harita, şirketin kurumsal renklerine göre şekillenecek ve uygun alanlarda logo bulunacak.

Tüm geçiş ve bekleme ekranlarında tam ekran olarak sponsorun reklamı yayınlanacak. 444 41 54 üzerinden ulaşılan çağrı merkezini arayan kullanıcılar bekleme sırasında sponsorun reklam müziğini dinleyecek. Ülke genelinde bilinirliği yüksek olan trafik operatörü Murat Kazanasmaz ile firma özel program yapabilecek. Sponsor firmaya özel radyo programı yapma hakkı tanınacak.

Borsa açıklamaları artık cep'e geliyor

İletişim operatörü Turkcell, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ile yeni bir hizmet başlattı. Yeni hizmet ile Kamu Aydınlatma Platformu'na açıklanan tüm duyurular, anında hizmete abone olan Turkcell'lilerin cebinde olacak. Servisin tanıtımı dolayısıyla İMKB'de düzenlenen basın toplantısında konuşan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB'nin halka arz seferberliğinin ardından yatırımcı seferberliği de başlattığını hatırlatarak, yatırımcının doğru bilgilendirilmesinin, finansal okur-yazarlığın artırılmasının önemine işaret etti. Turkcell ile geliştirdikleri program çerçevesinde yatırımcıların artık KAP'a gönderilen bilgiye cep telefonları aracılığıyla anında ulaşabileceğini belirten Erkan, yatırımcıların kendi portföyündeki şirketlerle ilgili tercihte bulunacağı bir abone sistemi geliştirildiğini, KAP'a gelen duyuruların SMS ile abonelere ulaştırılacağını anlattı. Uygulamanın bütün GSM şirketlerine açık olduğunu ifade eden Erkan, talep olması halinde hizmetin diğer operatörler aracılığıyla da verilebileceğini aktardı. Uygulamadan yararlanmak isteyen Turkcell aboneleri, SMS ile veya ilgili internet sitesinden KAP-Mobil Bilgi Servisi uygulamasını başlatabilecek. Haftalık 2,90 liradan ücretlendirilecek hizmette aboneler belirlediği 10 şirketin KAP'a yolladığı özel durum açıklamalarını, bilanço ve gelir tablosunu içeren malî tabloları, İMKB, SPK, Takasbank, MKK tarafından KAP sistemine iletilen duyuruları SMS olarak alabilecek. Daha fazla şirketin bilgisini almak isteyenler ise her 10 şirket için 2,9 TL ilave ücret ödemeli olacak. 

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.