• BIST 86.072
 • Altın 250,955
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 25 °C

Bulgar'a giden TIR'lar sadece Hamzabeyli'den çıkacak

Bulgar'a giden TIR'lar sadece Hamzabeyli'den çıkacak
Kapıkule Sınır Kapısında yaşanan beklemeleri ortadan kaldırmak amacıyla çalışmalarına hız veren Ticaret Bakanlığı'nın aldığı son karar ile birlikte Bulgaristan’a yük taşıyan araçlar sadece Hamzabeyli Sınır Kapısından çıkış yapabilecek.

Kapıkule Sınır Kapısında yaşanan bekleme kaynaklı sorunlar, hem taşımacılarımızı hem de ihracatçılarımızı mağdur eden sorunların başında gelmekteydi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Bulgaristan ziyareti kapsamındaki girişimleri sayesinde başlatılan ve Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un çalışmaları ile hayata geçirilen iyileştirici tedbirler ile Kapıkule Sınır Kapısındaki beklemelerin ortadan kaldırılması ve sınır kapılarından hızlı geçiş yapılması hedefleniyor.

Bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar ile Kapıkule Sınır Kapısındaki sorunları ortadan kaldıracak eylem planları birer birer hayata geçirilirken, kronik hale gelmiş sorunları ortadan kaldıracak eylem planlarında kamu ve özel sektör istişarelerine ve işbirliğine büyük önem veriliyor.

Bulgaristan’a Yapılan İkili Taşımalar, Hamzabeyli Sınır Kapısından Çıkış Yapacak!

Gümrükler Genel Müdürlüğünden yapılan son duyuru ile gerek Kapıkule gerekse de Kapitan Andreevo Sınır Kapılarındaki yoğunluğun azaltılarak buralarda oluşan TIR kuyruklarının önüne geçilebilmesine yönelik olarak, 18.12.2018 tarihi itibarıyla; bitki karantinası ve veteriner kontrollerine tabi eşya hariç olmak üzere, ülkemiz çıkışlı olan ya da ülkemiz üzerinden Ortak Transit Rejimi veya TIR Karnesi kapsamında taşınan ve Bulgaristan varışlı olan eşyayı taşıyan taşıtların yalnızca Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Kara Hudut Kapısını kullanarak çıkış yapması karar bağlandı.

Sınır Kapılarındaki Sorunları Çözecek Tedbirler, Dış Ticaretimize Nefes Aldıracak!

UND Yönetim Kurulu tarafından Ticaret Bakanlığının çalışmalarına yönelik yapılan değerlendirmede; “Sınır kapılarında yaşanan sorunlar sebebiyle dış ticaret işlemlerinde yaşanan sorunlar ülke ekonomimizi direkt olarak etkilemektedir. Sınır kapılarındaki sorunların ortadan kaldırılması amacıyla Ticaret Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar ve art arda hayata geçirilen iyileştirici tedbirler ülkemiz ticaret erbabına ve taşımacılarımıza nefes aldıracaktır. Ülkemizin ikinci en büyük hizmet ihracatçısı olan taşımacılık sektörünün sınır kapılarındaki bekleme kaynaklı sorunlarının ortadan kaldırılması ile birlikte ülke ekonomisine sağlanan katkının daha da artacağı şüphesizdir. Başta Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere, Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur’a ve Bakanlığımızın değerli bürokratlarına, Kapıkule Sınır Kapısı başta olmak üzere, sektörümüz sorunlarına yönelik destekleri ve özel sektör ile işbirliği içinde yürüttüğü çalışmaları sebebiyle şükranlarımızı sunarız.” ifadelerine yer verildi.

kapikule-kuyruk.jpg

Ticaret Bakanlığı'nın aldığı bu karar sonrası, Kapıkule'de oluşan uzun TIR kuyruklarının sona ermesi hedefleniyor. 

SON DAKİKA: https://www.lojiport.com/bakanliktan-hamzabeylide-geri-adim-103832h.htm

LOJİPORT

 • Yorumlar 23
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096