Bir inovasyon olarak 'sola dönüş yasağı'

Bir inovasyon olarak 'sola dönüş yasağı'

Her ayın ilk Pazartesi günü oldugu gibi yine bir Pazartesi günü tüm UPS çalısanları müdürlerinin yaptığı yarım saatlik konuşmayı dinliyorlardı....

Her ayın ilk Pazartesi günü oldugu gibi yine bir Pazartesi günü tüm UPS çalısanları müdürlerinin yaptığı yarım saatlik konuşmayı dinliyorlardı. Ama o günkü konuşmanın ardından oturanlar arasından ??nasıl yani?? sesleri yükselince konuşmayı yapan müdür sesini yükselterek aynı şeyi tekrarladı;

?Bugünden itibaren hiç bir şirket aracı ile trafikte sola dönülmeyecek, sola dönmek bir sonraki bildiriye kadar yasaklanmıştır?

Çalışanlar arasından bir şoför ?Nasıl yani ? Peki teslimat adresi solumuzda kalıyorsa nasıl olacak ?? diye sorunca ?Eğer araçtaki navigosyan cihazına harfiyen uyarsanız öyle birşeyin olmayacağına garanti veriyorum? şeklinde yanıtını aldı.

Tabi bu sisteme inanamayanlar olsa da müdür bey son sözünü söylemişti artık, herkesin bu kuralı uygulaması gerekiyordu.

Ve sistem çalıştı. UPS artık aynı güzergaha servis hizmetini yılda 37 milyon km daha az yol kat ederek sağlayabiliyor. Sadece bu da değil. Sola dönüşlerde kaybedilen zamanı geri kazanan şirket bu yöntemle bir günde daha çok paket teslim ediyor. Hem daha hızlı teslimat hem de yılda 7 milyon dolarlık bir benzin tasarruffu söz konusu? Hepsi sadece ve sadece GPS sistemine eklenen bir yazılım sayesinde oldu..

Pek çoğumuzun aşina olduğu karayolu taşıtları bir yana Venedik'te kargo dağıtımı yapan UPS sandalları için de bu kural geçerli midir diye araştırdım ama bir bilgi bulamadım. İtalya?ya yolunuz düşerse UPS sandallarına da bir göz atıverin derim? 

Ömer Faruk UĞURLU - HABERTÜRK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.