Bayram trafiğine helikopterli çözüm

Bayram trafiğine helikopterli çözüm

Kritik yoğunluğa sahip bazı güzergâhlar ise helikopterle havadan denetlenecek. Yetkililer, bu sayede her yıl yollarda yaşanan kanlı görüntülerin önüne...

Kritik yoğunluğa sahip bazı güzergâhlar ise helikopterle havadan denetlenecek. Yetkililer, bu sayede her yıl yollarda yaşanan kanlı görüntülerin önüne geçmek istiyor.

Emniyet yetkilileri, Ramazan Bayramı tatili boyunca yollarda önemli oranda trafik yoğunluğu bekliyor. Geçen yıllarda, sürücülerin yakınlarına ya da tatillerini geçirecekleri yerlere bir an önce ulaşmak istemeleri ve trafik kurallarına yeterince uymamaları nedeniyle çeşitli trafik kazaları meydana gelmişti. Bu nedenle polis, işi sıkı tutuyor. Bu kapsamda Trafikle ilgili şubelerin büro hizmetlerinde görevli memurlar da sahaya çıkarak, şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında trafiğin düzenlenmesinde aktif görev alacak. Ayrıca trafiğin yükü fazla olan bölgeler, helikopterlerle havadan denetlenecek. Sorun olan bölgeye anında müdahale edilecek. Havadan denetlenecek güzergahlar şöyle: "Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar, Ankara-Konya-Aksaray ve Ankara-Bolu-Düzce." Ek tedbirler kapsamında önemli kavşak, geçit ve güzergahlara sabit ekipler konuşlandıran emniyet, şehirlerarası yolların her 30 kilometrelik bölümüne de bir ekip koyacak. Radarlar seyir halinde çalışacak

Trafik personeli, tatil süresince; maç, konser gibi programlarda görev almayacak.Terminallere giriş çıkış yapan tüm otobüslerin fenni ve mekanik durumlarıyla şoförünün alkol durumu titizlikle kontrol edilecek. Otobüslerin denetimlerine ağırlık verilecek.Radarlı ekipleri, seyir halinde denetleyecek. Uzun yol araç sürücüleri, kısa süreli araçtan indirilecek. Sürücünün uykusu açılacak. Süre ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin araç kullanmalarına izin verilmeyecek.

Denetim amacıyla durdurulan araçların basit teknik muayeneleri yapılacak. Emniyet kemerleri takılıp takılmadığı kontrol edilecek. Denetim hizmetlerinde görevli personel, sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek. Karayolları üzerindeki dinlenme tesislerinde trafik güvenliğine yönelik sesli ve görsel yayınlar yapılacak.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.