• BIST 105.964
 • Altın 163,466
 • Dolar 3,9349
 • Euro 4,6413
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 1 °C

Aras Kargo, İş Girişim ile büyüyecek

Aras Kargo, İş Girişim ile büyüyecek
 Türkiye’nin dört bir yanına ve dünyanın 227 ülkesine ‘önem’ taşıyan Aras Kargo, İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın desteğini...

 

Türkiye’nin dört bir yanına ve dünyanın 227 ülkesine ‘önem’ taşıyan Aras Kargo, İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın desteğini alarak büyüyecek, yatırımlarına hız kazandıracak.   Aras Kargo ve İş Girişim Sermayesi, Türkiye taşımacılık sektörüne yeni bir soluk getirecek.

Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras “Yeni ortaklığımız sonucu kurumsallaşma sürecine hız vereceğiz; verimlilik ve operasyonel kalite ile destekleyeceğimiz istikrarlı bir büyüme hedefiyle hareket ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar sonucunda son 4 yılda % 65’lik bir büyüme kaydettik.Ülke genelinde 8.800 çalışanımızla birlikte, 2011 yılında % 20 büyüme ile 500 milyon TL’nin üzerinde ciro ve 75 milyon gönderi rakamına ulaşacağımızı öngörüyoruz. İş Girişim Sermayesi’nin de desteğiyle   3 yıl içinde de 1 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Halka arz planımız bulunuyor, olası halka arz öncesinde Aras Kargo’nun gücünü potansiyelinin en üst noktasına taşıyacağız” dedi.

İş Girişim Sermayesi Genel Müdürü Murat Özgen “İş Girişim Sermayesi olarak, gelişmekte olan sektörlerde büyük potansiyele sahip şirketlere yatırım yapıyoruz. Aras Kargo’nun sektördeki gücü ve başarıları, İş Girişim Sermayesi’nin bugüne kadarki en büyük yatırımlarından birini yapmasını sağladı. Aras Kargo’nun % 20 hissesi karşılığında 17,5 milyon TL yatırım yaptık. Karşılıklı kazan-kazan anlayışı içerisinde ortaklığımızı şekillendirdik. Yatırımımızın Türk ekonomisine katma değer sağlayacağına ve hissedarlarımız için çok iyi bir yatırım olacağına yürekten inanıyoruz” diye bilgi verdi.

Aras Kargo’nun 28 Haziran 2011 tarihinde Türkiye’nin en fazla sayıda işlem gerçekleştiren girişim sermayesi şirketi İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ile imzaladığı ortaklık ön anlaşmasının finansal, hukuki ve operasyonel incelemeleri tamamlandı. Rekabet Kurumu’nun onayının ardından İş Girişim Sermayesi, Aras Kargo’nun 15 Kasım 2011 tarihinden itibaren resmen azınlık ortağı oldu. Yeni ortaklık dönemindeki planları 16 Kasım 2011 Çarşamba günü Swissôtel’de yapılan basın toplantısında paylaşan Aras Kargo ve İş Girişim Sermayesi yöneticileri, her iki kurumun da yatırım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, “30 yılı aşkın süredir Türk kargo sektörünün öncülüğünü üstlenen Aras Kargo olarak, yine bir ilke imza attık ve Türkiye’de bir girişim sermayesi fonu ile ortaklık yapan ilk kargo şirketi olduk. Bunun için de Aras Kargo’ya en yüksek faydayı sağlayacağı inancıyla girişim sermayesi alanında birçok başarıya imza atmış ve köklü bir kuruluş olan İş Girişim Sermayesi’ni tercih ettik. Sektörde edindiğimiz tecrübe ile İş Girişim Sermayesi’nin sermaye yönetimi alanındaki deneyimlerini birleştireceğiz. Yeni dönemde teknolojik gelişmelerle uyumlu, operasyonel kalitesi yüksek, müşterilerimize, çalışanlarımıza ve topluma değer katan çalışmalara imza atacağız. Aras Kargo’nun büyümesinin hızlanacağı bu süreçte, artan iş hacmi ile orantılı olarak ek istihdam imkânı da yaratacağız” diye konuştu ve uluslararası pazarlarda yapacakları çalışmaları özetledi: “’7 Kıtada 7 Yıldızlı Hizmet’ hedefimizi gerçekleştirmek için azınlık ortağımız İş Girişim’den aldığımız destekle global pazarlara açılma yolunda adımlar atacağız. Kurumsallaşma sürecimizin tamamlanacağı bu dönemde, uluslararası rekabet ortamında kendimizi ispatlama fırsatı bulacağız. İlerleyen dönemde, olası halka arz öncesinde Aras Kargo’nun gücünü potansiyelinin en üst noktasına taşıyacağız.”

4 yılda % 65 büyüdük

İş Girişim Sermayesi’nin % 100 yerli sermaye olmasının, Aras Kargo olarak ortaklık seçim kriterlerinde çok etkili olduğunu belirten Evrim Aras, “Lojistik ve kargo, Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörleri arasında bulunuyor. Türkiye’de lojistik sektörünün pazar büyüklüğünün yaklaşık 80 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Aras Kargo olarak biz de Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz yatırımlar sonucunda son 4 yılda % 65 büyüme kaydettik. Ülke genelinde 8.800 çalışana ulaştığımız 2011 yılında, %20 büyüme ile ciromuzun 500 milyon TL’yi aşacağını ve 75 milyon gönderiye ulaşacağımızı öngörüyoruz. Önümüzdeki 3 yıl içinde de 1 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye lojistik üssü olacak

Türkiye’nin, coğrafi açıdan avantajlarına ve Orta Doğu ile Avrupa arasında transfer merkezi konumunda bulunduğuna dikkat çeken İş Girişim Sermayesi Genel Müdürü MuratÖzgen, sektörün geleceğine dair tahminlerini paylaştı. Özgen, yatırım sebeplerini de aktardığı konuşmasında: “Türkiye lojistik sektörünün, 2015 yılı itibariyle pazar işlem hacminin 120 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Önde gelen çokuluslu şirketlerin hepsi şu an itibariyle Türkiye’de aktif faaliyet gösteriyor. Sektördeki çift haneli büyüme oranları birçok uluslararası oyuncunun Türkiye’ye ilgi göstermesini sağlıyor. İş Girişim olarak yatırım yaptığımız sektörlerin potansiyelini göz önünde bulunduruyor, yatırım yapacağımız şirketin de sektörünün güçlü oyuncularından olmasına önem veriyoruz. Kargo ve lojistik sektörünün yüksek potansiyeli ve markanın gücünü dikkate alarak Aras Kargo’nun azınlık ortağı olduk. Karşılıklı kazan-kazan anlayışıyla şekillendirdiğimiz bu ortaklığın, ülke ekonomimize katma değer sağlayacağına inanıyoruz.”

Bugüne değin geçici yatırım yaptığımız tüm kurumların, marka değerini yükselterek ortaklıktan çekiliyoruz diyen Murat Özgen, “Aras Kargo, bulunduğu sektör, sektördeki konumu, marka değeri, ülke çapındaki yaygın şube ağı, değerli yönetim kadrosu ve çalışan sayısı ile İş Girişim Sermayesi portföyünün stratejik değerine önemli katkı sağlayacak. İş Girişim Sermayesi’nin en büyük yatırımları arasında yer alan Aras Kargo’nun % 20 hissesi karşılığında 17,5 milyon TL yatırım yaptık. Bu yatırımın tüm taraflar için çok verimli bir süreci başlattığına inanıyor, Aras Kargo’yu vizyonuna ve hedeflerine uygun bir konuma taşıyacağımızı biliyoruz” dedi.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096