Allison yakıt tasarrufunu tetikliyor

Allison yakıt tasarrufunu tetikliyor

SOR Libchavy tarafından 12m. alçak tabanlı şehir otobüslerinde gerçekleştirilen zorlu SORT testlerinde Allison T280R şanzımanlar, son optimizasyonu ile...

SOR Libchavy tarafından 12m. alçak tabanlı şehir otobüslerinde gerçekleştirilen zorlu SORT testlerinde Allison T280R şanzımanlar, son optimizasyonu ile yakıt tasarrufunu önemli ölçüde arttırdığını kanıtladı!

Allison Transmission’ın T280R model şanzımanı, Çek otobüs üreticisi SOR Libchavy’nin şehiriçi otobüs optimizasyon programı için gerçekleştirdiği yakıt verimliliği testinde en başta yer aldı. Allison Torqmatic® şanzımanın entegre retarderi ile tam otomatik şanzımanlar arasındaki en ekonomik alternatif olduğu, SORT 2 döngüsü üzerinde 38.4 l/100km değer yakalayarak önde gelen Çek otobüs üreticisi SOR tarafından da kanıtlandı.

Testler, UITP (Uluslararası Şehir Taşımacılığı Derneği) tarafından belirlenen şartlarda Allison T280R tam otomatik şanzıman donanımlı ve Iveco Tector 6 motorlu, SOR NB 12 model 12 m. şehiriçi otobüsü ile gerçekleştirildi. Allison, Yük Bazlı Vites Geçiş Sıralaması (LBSS) ve otobüs hızlanma profilini doğrudan aracın yüküne motor tork oranı ile kontrol eden benzersiz Araç Hızlanma Kontrolü (VAC) gibi en son sürüş optimizasyonlarını uyguladı.

Allison Avrupa Pazarlama Müdür Manlio Alvaro konuya ilişkin açıklamasında; “Gerçekleştirilen bu değerlendirme göstermektedir ki Allison tam otomatik şanzımanlarla donatılan otobüslerde tam otomatik şanzıman pazarındaki en düşük yakıt tüketim oranı yakalanabilmektedir” dedi.

SOR İş Geliştirme Müdürü Jind?ich Chudý ise; “Bu sonuç, 12 metre şehiriçi otobüsleri için olağanüstü. 40.000 km. sonrasında yakıt tüketiminin daha da azaldığı düşünüldüğünde oldukça etkileyici. Allison, müşterilerimiz tarafından da oldukça başarılı bulunan ürünleri sunmaya devam ettiği için kendileri ile işbirliğimiz devam edecek. 12m. şehiriçi otobüslerimizi Allison Transmission şanzımanlarla donatarak yakıt tüketimini 38.4 l/100km seviyesine çekmeyi başardık. Bunu da Allison şanzıman üzerinde bulunan optimizasyon sistemine borçluyuz” dedi.

Testler birkaç farklı döngüde, standart araç hızı ve UITP standartlarına uygun otobüslerle gerçekleştirildi. Şartlar, testin tekrarlanabilmesine, otobüs ve parça üreticilerinin eşit şartlarda karşılaştırılabilmesine olanak sağlayacak şekilde yaratıldı. Toplamda üç SORT testi, yüksek, orta ve hafif yoğunluktaki şehiriçi otobüsü güzergahlarını temsil ediyor. SORT1 ortalama 12.1 km/h, SORT2 ortalama 18 km/h ve SORT3 25.3 km/h ile gerçekleştirildi. Bu testin sonuçları ise Prag’da bulunan sertifika merkezi TÜV SÜD Czech tarafından belgelendi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.