Ağustosun en çok tercih edilen konteyner operatörü MSC

Ağustosun en çok tercih edilen konteyner operatörü MSC

Cntracking.com’un raporuna göre, 2017 yılının Ağustos ayı içerisinde en çok konteyner takip talebi gelen armatör firmalar arasında MSC (% 15,36), Maersk (%13,49) ve CMA CGM (%11,30) ilk sıralarda yer aldı.

Türkiye’nin global düzeyde 160’dan fazla ülkeye hizmet veren dijital platformu www.cntracking.com her ay düzenli yayınlanacak olan “Konteyner Taşımacılığı Ritmi” araştırmasının Ağustos 2017 sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın sonuçları, platformun kullanıcılarının anonim verilerinin analizi üzerine dayanıyor. 

Her ayın sonunda ücretsiz olarak yayınlanacak olan Konteyner Taşımacılığı Ritmi Araştırması’nda, 2017 yılının Ağustos ayı içerisinde 11.243 farklı kullanıcı tarafından açılan oturumların anonim verilerinin derlenmesiyle oluşturulan önemli istatistikler bulunuyor. Araştırmanın temel bulguları Kullanıcıların Armatör Tercihi, Türk Limanlarının Transit Süre Temelli Erişilebilirlik Değerlendirmesi ve En Çok Aranan Rotalar’ı içeren üç ana başlıkta ele alınıyor.

konteyner-operatorleri-siralama.jpgAğustos Ayında En Çok Tercih Edilen Konteyner Taşımacılığı Armatörü MSC

Kullanıcılarına armatörler bazında konteynerlerinin takibini yapabilme olanağı veren Cntracking.com’un raporuna göre, 2017 yılının Ağustos ayı içerisinde en çok konteyner takip talebi gelen armatör firmalar arasında MSC (% 15,36), Maersk (%13,49) ve CMA CGM (%11,30) ilk sıralarda yer almaktadır. Ağustos ayı içerisinde en çok tercih edilen konteyner taşımacılığı armatörü MSC olurken, onu Maersk çok az bir fark ile takip etmiştir.                           

Türkiye  Ağustos Ayında Katar Limanlarını Aradı

Türkiye limanları çıkışlı en çok aranan ilk 10 rota arasında  Mersin-Doha(Katar), Mersin-Jeddah (Suudi Arabistan) ve İzmir-Doha(Katar) en çok aranan rotalar olarak üst sıralarda yer alıyor. Ayrıca, Türkiye limanları çıkışlı aranan ilk 10 rota içinde 3 farklı Doha(Katar) rotası (Mersin-Doha, Izmir-Doha ve Ambarlı-Doha)  bulunması oldukça dikkat çekici. Raporda bu aramaların çok fazla ön planda olmasının Katar krizinin doğal etkisi olabileceğine değinilmiş.

 2017 Ağustos ayında küresel düzeyde ise; Alexandria (Mısır)-Shuwaikh (Kuveyt), Felixstowe (Birleşik Kırallık) - Toronto (Kanada) ve Hamburg (Almanya)- Jebel Ali (Birleşik Arap Emirlikleri) en çok aranan rotalar olarak üst sıralarda yer almıştır.

rotalar.jpgTürk Limanlarının Transit Süre Temelli Erişilebilirlik Değerlendirmesi

Bu analizde, Türk limanları çıkışlı seçilmiş rotalar temelinde Cntracking platformunun ölçtüğü minimum ve maksimum transit süreler yer almaktadır Bazı rotalarda, armatörlerin vermiş olduğu servislerin niteliklerine bağlı olarak transit sürelerde önemli farklar gözlenmektedir. Örneğin İstanbul Ambarlı - Bangladeş Chittagong rotasının transit süresi maksimum 35 gün ölçülmüşken minimum 21 gün ölçülmüştür. Diğer taraftan; İstanbul Ambarlı – Pakistan Karachi (14 gün fark) ve İzmir – Hamad (13 gün fark) rotaları da transit sürelerde önemli derecede varyasyon gösteren hatlar içerisinde yer almaktadır.

www.cntracking.com Hakkında

 Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) merkezli hizmet veren www.cntracking.com, 500 binden fazla denizyolu rotasını ve 900’e yakın konteyner limanını veritabanlarında güncel olarak barındırabiliyor. Platform ayrıca 60’ın üzerinde konteyner hattını takip edebilme ve raporlayabilme yetisine sahip. Tedarik zincirinin izlenilebilirliğini artırma hedefiyle yola çıkan platform kullanıcılarına 3 temel hizmet sunuyor; Konteyner limana ulaştığı anda e-posta ile bilgilendirme hizmeti, 500 bin denizyolu rotası kapsamında limandan limana hangi armatörün kaç günde gittiği bilgisinin verilmesi ve yüklemelerin bütünleşik olarak takip edilebildiği kullanıcı paneli. Ayrıca, API ve I-frame özellikleriyle lojistik ve dış ticaret işletmelerinin dijitalleşme isteğini de karşılıyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.