ABD'li klas kuruluşu, Çin'in liderliğini yaptığı birliğe katıldı

ABD'li klas kuruluşu, Çin'in liderliğini yaptığı birliğe katıldı

Houston merkezli American Bureau of Shipping (ABS), Çin’in liderliğini yaptığı İnsansız Kargo Gemisi Geliştirme Birliği’ne katıldı. Birlik 2021 sonuna kadar ilk insansız otonom kargo gemisini teslim etmeyi amaçlıyor.

Global denizcilik ve offshore sektörünün önde gelen klasman şirketlerinden biri olan ABS Çarşamba günü yaptığı açıklamada otonom gemiciliğin geliştirilmesine katkıda bulunma amacıyla; diğer klasman kurumları, tersaneler, ekipman üreticileri ve tasarımcıları gibi sektör üyeleri ile uyum içerisinde çalışmak için Birliğe katıldıklarını belirtti.

Haziran ayında Şanghay’da Çin merkezli şirket HNA Technology Group Co. liderliğinde kurulan İnsansız Kargo Gemisi Geliştirme Birliği dokuz üyeden oluşuyor. Bu üyeler arasında CCS, Çin Gemi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, Şanghay Dizel Gemi Makinaları Araştırma Enstitüsü, Hudong-Zhonghua Shipbuilding Co. Çin Denizcilik Araştırma Enstitüsü (MARIC), Rolls-Royce ve Wartsila da yer alıyor. Birlik en geç 2021 sonunda ilk insansız kargo gemisinin inşasını tamamlamayı hedefliyor.

Sektör uzmanları İnsansız Kargo Gemisi Geliştirme Birliği gibi bir oluşumun, günden güne daha fazla deniz taşımacılığı şirketinin insansız teknolojilere yönelmesinin doğal bir sonucu olduğunu ifade ediyor.

Değişikliklere imza atılacak

ABS Çin Bölge Yöneticisi Eric Kleess yaptığı açıklamada “Artan dijitalleşme, gelişen teknoloji ve iletişimde ulaşılan yeni seviyeler denizcilik endüstrisinin işleyiş şeklini değiştiriyor. Önümüzdeki yıllarda, özellikle Çin’de, gemilerin tasarım ve inşa usullerinde önemli değişiklikler göreceğiz. Bu birliğin üyesi olarak biz daha güvenli ve sürdürülebilir denizcilik operasyonları için sektöre tüm desteğimizi sunacağız.” şeklinde konuştu.

ABS’nin verdiği bilgilere göre insansız gemi; bağımsız karar alma, otonom seyrüsefer, çevresel algılama ve uzaktan kumanda gibi özelliklere sahip olacak.

HNA Technologies Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Li Weijian şu açıklamalarda bulundu: “Bu ortak çaba sayesinde en son teknolojiyi yeni otonom gemi konseptine uygulayacağız. Birliğimizin çabaları yenilikçi gemi tasarım ve uygulamalarına katkıda bulunurken bu değerlerin sektörde tanınması ve benimsenmesine yardımcı olacak.”

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.