3M, reflektif şerite dikkat çekiyor

3M, reflektif şerite dikkat çekiyor

Çalışanlarının güvenliği kadar dünya, çevre ve insanlığın güvenliği için de ürünler geliştiren 3M Türkiye, araç işaretlemeleri konusunda reflektif...

Çalışanlarının güvenliği kadar dünya, çevre ve insanlığın güvenliği için de ürünler geliştiren 3M Türkiye, araç işaretlemeleri konusunda reflektif şeritler, kalıcı trafik işaretleri ve tabelalarda kullanılan, trafik güvenliği ile ilgili regülasyonlarda belirtilen reflektivite, açı ve dayanıklılık şartlarını yerine getiren ürünler geliştiriyor.

Reflektif işaretlemeler aracın arka ve yan bölümlerinin profilini net bir şekilde belirleyip aracın gece 1000 metreye kadar görünür kılıyor. 10 yılı aşkın bir süredir yapılan bilimsel çalışmalar ve saha araştırmaları, doğru şekilde işaretlenmiş kamyonların işaretlenmemiş kamyonlara göre kaza oranının otuz kat azaldığını ortaya koyuyor. Sürücüler gece koşullarında, işaretlenmiş kamyonları beş ila sekiz kat daha çabuk fark ediyorlar.  Böylece bu erken uyarı ile gerekli tedbiri alınıp zaman kazanılarak birçok hayatın kurtarılması mümkün kılınıyor.

Konuyla ilgili 3M Türkiye Reklam ve Baskı Ürünleri Bölümü Ülke Müdürü Ebru Erden “Geceleri trafikte görünür olmak sürücü ve araç güvenliği için vazgeçilmez bir öncelik. 3M reflektif araç şeritleri sayesinde ambulans gibi acil durum araçları, ağır vasıtalar, tehlikeli madde taşıyan araçlar gibi araçların gece görünürlüğü artıyor. Uluslararası bir yönetmelik olan ECE 104, ağır vasıta araçlar üzerindeki reflektif işaretlemelerin kullanımını düzenliyor. Bu yönetmelik pek çok Avrupa ülkesi tarafından hali hazırda uygulanıyor. Artık Türkiye’de de geçerli olduğu için yönetmeliğe uygun ürünlerin kullanılması gerekiyor. 15 Ocak 2012 tarihi itibariyle TÜV istasyonlarında 2011 model üstü araçların muayenelerden geçebilmesi için ECE104 ve ilgili standartlara uygun reflektif şerit uygulanması istenmektedir. Aksi takdirde ağır kusur sayılıp araçlar muayeneden geçememektedir” dedi.

BUSTRUCK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.