2011'de İstanbul'a turist yağacak

2011'de İstanbul'a turist yağacak

Dünyanın önde gelen şehirlerini, birbirleriyle bağlantılı olma ve turizmde hedef şehir olma özelliklerine göre değerlendiren MasterCard'ın indeksinde...

Dünyanın önde gelen şehirlerini, birbirleriyle bağlantılı olma ve turizmde hedef şehir olma özelliklerine göre değerlendiren MasterCard'ın indeksinde 132 şehir incelendi.

Indekste 2011 yılında dünyada turizm gelirlerini en çok artıracak şehrin yüzde 30,1 büyümeyle İstanbul olacağı belirtildi. Turist sayısı açısından New York, Roma, Amsterdam, Milano gibi önemli şehirleri geride bırakan İstanbul'a, 2011 yılında gelen turist sayısının 9,4 milyonu bulması öngörülüyor. İstanbul'un 2011 yılı turizm gelirinin ise 10,2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

MasterCard Worldwide tarafından dünyanın turizm açısından önde gelen 132 şehrini inceleyen “Hedef Şehirler İndeksi”, şehirlerin turizm ve turizm harcamaları potansiyellerini ortaya koyuyor. İndekste, turizm sektörünün hedefinde olmaları nedeniyle global ekonomik krizin atlatılmasında da önemli bir rol oynayan şehirlerdeki uluslararası ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin yaptığı harcamalardaki yıllık artış ele alınıyor.

MasterCard Hedef Şehirler İndeksinde, şehirler toplam uluslararası ziyaretçi sayısına ve bu ziyaretçiler tarafından hedef şehirlerde yapılan sınır ötesi harcamalara göre sıralanıp, 2011 yılı için ziyaretçi ve yolcu artışı tahmin ediliyor.

MasterCard Hedef Şehirler İndeksine göre, beş farklı kıta üzerindeki hedef şehirler, 2011 yılında ziyaretçi ve ziyaretçi harcamaları bakımından yüzde 30'luk artışla rekor kıracak. İndekste incelenen 132 şehir arasında Londra 20.1 milyon uluslararası ziyaretçi ile 2011 yılında en çok turist çekecek şehirler arasında liderlik koltuğuna oturdu. Londra'yı 18.1 milyon turistle Paris, 11.5 milyon turistle Bongkok, 11.4 milyon turistle Singapur, 10.1 milyon turistle Madrid izledi. Hedef Şehirler İndeksinde üst sıralarda yer alan İstanbul ise, 9.4 milyon turistle dünyanın en önemli şehirlerinden Tokyo (5 milyon), Taipei (5.4 milyon), Şangay (5.5 milyon), Viyana (6.2 milyon), Barselona (6.7 milyon), Milano (6.7 milyon), Kuala Lumpur (6.9 milyon), Amsterdam (7.4 milyon), New York (7.6 milyon), Seul (7.9 milyon), Roma (7.9 milyon), Dubai (7.9 milyon) ve Frankfurt'u (8.4 milyon) geride bıraktı.

MasterCard Hedef Şehirler İndeksine göre İstanbul, turizm gelirini 2010 yılına oranla yüzde 30,1 artırarak liderliği yakaladı. İstanbul'u Barselona (yüzde 28,2), Dubai (yüzde 24), Singapur (yüzde 23,9) ve Hong Kong (yüzde 23,6) izledi.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.