Zonguldak-Rusya arası Ro-Ro hattı açılıyor

Zonguldak-Rusya arası Ro-Ro hattı açılıyor

Yeni açılacak hattın özellikle yaş meyve sebze ihracatına büyük kolaylık getireceği, Türk ürünlerinin kısa sürede alıcıya ulaşacağı belirtildi.Rostov'da...

Yeni açılacak hattın özellikle yaş meyve sebze ihracatına büyük kolaylık getireceği, Türk ürünlerinin kısa sürede alıcıya ulaşacağı belirtildi.

Rostov'da 35 milyon dolarla Rusya'nın en modern toptancı halini inşa eden FORT şirketinin Genel Müdürü İlhan Erhan Erdinç, bu yıl haziran ayında açılacak yeni Ro-Ro hattıyla birlikte Rusya'ya yapılan yaş meyve sebze sevkiyatının 15 günden 5 güne ineceğini söyledi. Rusya'nın güney limanlarındaki yoğunluktan dolayı Türkiye'den gönderilen ürünlerin 15 günde ancak alıcıya ulaştığını kaydeden Erdinç, "Ayrıca Rusya'da liman masrafları çok yüksek. Ton başına 35 dolar alıyorlar. Bunun yanında Türk meyve sebzesinin geldiği limanlar ana tüketim merkezi olan Moskova ve Saint Petersburg'a çok uzak. Rostov yaş meyve sebze haline de en az 500 kilometre mesafede bulunuyor. TIR'larla ancak 12-15 günde tüketiciye ulaşabiliyor." dedi.

Bu nedenle Zonguldak ile Rusya arasında Ro-Ro seferlerine başlayacaklarını dile getiren Erdinç, bütün fizibilite çalışmalarının yapıldığını, Zonguldak Limanı'nın Ro-Ro hattına uygun olduğunu aktardı. Türk ihracatçısının en çok kullandığı Novorossisk limanında yoğunluktan dolayı sık sık tıkanmaların yaşandığına dikkat çeken Erdin, Zonguldak-Taganrog hattının devreye girmesiyle hem Novorossisk Limanı'nın rahatlayacağını hem de ihracatçının ürününü en kısa yoldan Rusya'ya ulaştıracağını vurguladı.

Yaş meyve sebzenin paketlenip TIR'a konduktan sonra tüketim bölgesine kadar soğuk zincir bozulmadan gitmesi gerektiğine de dikkat çeken Erdinç, şöyle devam etti: "Ama bu soğuk zincir nakliyeden dolayı Rusya'ya varana kadar birkaç defa kırılıyor. Dolayısıyla ürün tüketiciye gidene kadar bozuluyor. Zonguldak-Taganrog Limanı arasında başlayacak Ro-Ro hattı ile TIR'lar gemiye girecek. Böylece soğuk zincir bozulmadan ürünler, üretim noktasından tüketim noktasına ulaştırılacak." Erdinç'in verdiği bilgilere göre, yeni açılacak Ro-Ro hattı, Rusya'daki liman masraflarını da yüzde 60'a varan oranlarda düşürecek.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.