Yokohama, yatırım için göz kırpıyor

Yokohama, yatırım için göz kırpıyor

 JAPON lastik üreticisi Yokohama’nın Avrupa Başkanı Mikami San, Avrupa pazarında istedikleri potansiyeli gördüklerinde, üretim için en doğru adresin...

 

JAPON lastik üreticisi Yokohama’nın Avrupa Başkanı Mikami San, Avrupa pazarında istedikleri potansiyeli gördüklerinde, üretim için en doğru adresin Türkiye olacağını söyledi. Türkiye’nin şu an Yokohama’nın Avrupa’daki yıldızı olduğunu, dünya genelinde de yıldız takımına girdiğini kaydeden San, “Buradaki potansiyele çok güveniyoruz. Önümüzdeki dönemde Doğu Avrupa bölgesindeki sorunlarımızı gidermeye çalışırken, Türkiye merkez konumunda olacak” dedi.

TBS’de Türkiye birinci

Son bir iki yılda piyasalarda ve hammadde fiyatlarında sorunlar yaşandığını kaydeden San, şunları söyledi: “Avrupa’da kârlılığın düşmesi bize Türkiye’ye yatırımı erteletti. Bunların aşıldığını gördüğümüz anda Türkiye’ye fabrika yatırımını ciddi ciddi düşüneceğiz. Türkiye ekonomik olarak çok güçlü bir görüntü çiziyor ve dünya lastik pazarında da adını duyuran ülkeler arasına girdi. Kamyon ve otobüs lastiklerinde (TBS) Bayraktar Holding’in bünyesindeki Yokohama Türkiye büyük bir başarı sağladı. TBS alanında Türkiye, haziran ayı içerisinde Almanya’yı da geçerek birinci duruma geldi. Almanya pazarı sabit kalırken, Türkiye pazarı yüzde 20 büyüdü. “

Tedarik sorunu yaşıyoruz

Lastikte Avrupa’nın en büyük kamyon ve otobüs pazarının Türkiye olacağını ve bu alanda Türkiye’nin Yokohama’nın merkezi haline geldiğini anlatan San, “Araç parkının giderek büyüyor olması çok etkileyici. Türkiye tam bir ticaret ülkesi oldu. Ekonomik olarak yüksek performans sergiliyor” dedi. Avrupa lastik pazarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan San, şunları anlattı: “Batı Avrupa çok önemli ve gelişmiş bir pazar ancak ilerlemesi tamamen durdu. Doğu Avrupa pazarı kısmen daha iyi durumda. Gelişen ülkeler barındırıyor. Yokohama olarak orada tedarik sorunu yaşıyoruz. Özellikle TBS alanında eksiklikler yaşıyoruz. Doğu Avrupa’daki tedariği güçlendirme yönünde yatırımlar yapacağız. Türkiye, Doğu Avrupa’nın gelişiminde merkez rolü oynayacak. Avrupa bölgesi için hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içerisinde yıllık 10 milyon adet satışa ulaşmak.”

Kapasite artıracak

4 ayrı fabrikada yılda 45 milyon adet lastik üretimi gerçekleştirdiklerini belirten San, şöyle konuştu: “Tayland, Japonya, Çin ve Amerika’da fabrikalarımız var. Tayland ve Japonya’daki üretim tamamen ihrac ediliyor. Çin ve Amerika ise iç pazarlarına üretim yapıyor. Tayland’daki fabrikanın kapasitesi 2 kat artırarak yıllık üretimi 600 bin adede çıkaracağız.”

Türk tüketicisi ‘hangisi  iyi abi’yle lastik seçiyor

TÜRK tüketicilerin lastik alma alışkanlıklarına değinen Toros Kardaş, “Türklerin yüzde 53’ü lastik almaya gittiğinde lastikçiye ‘hangisi iyi abi’ şeklinde alışveriş yapıyor. Biz de lastikçi arkadaşları kıyaslama ve değerlendirme konularında eğitmeye çalışıyoruz. Türkiye’de jant satışına da başladık. Advan jantları satıyoruz” dedi.

Kış lastiğine yüklenecek satışı yüzde 50 artıracak

TÜRKİYE’deki otomobil lastiği pazarına ilişkin bilgi veren Bayraktar Otomotiv’in bünyesindeki Baytur-Yokohama Türkiye Genel Müdürü Toros Kardaş, “Çok hızlı büyüyen bir pazarımız var. 2010’da 10.7 milyon TL ile kapanmıştı. Bu yıl yüzde 20 büyüyüp, 13 milyon liraya geleceği tahmin ediliyor. Bu büyüme, Avrupa’nın büyüme ortalamasının iki katı” dedi. Kış lastiği pazarının da giderek geliştiğini belirten Kardaş, “Bazı Avrupa ülkelerinde kış lastiği kullanımı kanunen zorunlu. Türkiye’de böyle bir durum yok ama müşteri bilinci artıyor. Geçen yıl 25 bin adet kış lastiği sattık. Bu yılki hedefimiz yüzde 50 daha fazla satmak” diye konuştu. Kardaş, Yokohama Türkiye’nin yıllık satışının 150 bin olduğunu, hedeflerinin 2 yıl içerisinde 450 bin adede çıkarmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Mert TEMİZKAN - HÜRRİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.