Yerli otoda ilk adım

Yerli otoda ilk adım

Otomotiv üreticilerinin her türlü testlerini Türkiye'de yapabilmesini sağlayacak test merkezi için 120 milyon dolarlık bütçe ayrıldı. Sanayi ve Ticaret...

Otomotiv üreticilerinin her türlü testlerini Türkiye'de yapabilmesini sağlayacak test merkezi için 120 milyon dolarlık bütçe ayrıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, strateji belgesindeki 27 eylem planını hızlı bir şekilde harekete geçirmeye başladıklarını kaydederek, "Özellikle tasarım sürecinde test pisti, mevcut yatırımların önünü açacak bir ihtiyaç. TSE ve özel kuruluşlar kanalıyla bu tesisin açılması için harekete geçildi." dedi. Böylece otomotiv sektörü, Antalya'da yapılması öngörülen test merkezi sayesinde Türkiye'de geliştirilen ve tasarlanan araçların yol ve dayanıklılık testleri için yurtdışına gitmek zorunda kalmayacak. Kurulacak pistte otobüsten binek otomobile kadar farklı sınıftaki araçlar denenebilecek.

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Ercan Tezer ise gelişmelere sevindiklerini aktarırken şu bilgileri verdi: "Pistin uzunluğunun 4 kilometre, eninin 1 kilometre olması gerekiyor. İklimin ılıman olması önemli. Pistin denizden 300 metreden daha aşağıda olması lazım. Rüzgarın en fazla 3 km hızla esmesi ve zeminin sertliği de pistte öne çıkan unsurlar. Formula 1 yarışlarının bu yıl son kez yapılacağı İstanbul Park pisti akıllara geliyor ama bu pistle inşaat aşamasındayken çok ilgilendik. Ancak pist sadece yüksek sürat için tasarlandı ve inşa edildi. Uzunluğu ve genişliği yetersiz. Ağır kamyonları, otobüslerin dayanıklılık testlerini kaldıracak bir zemine sahip değil." Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği tarafından düzenlenen kongrede konuşan Bakan Ergün ise, "Artık Türk tüketicisi otomobil konusunda daha çok konfor, güvenlik ve kalite istiyor. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda ÖTV'nin düzenlenmesi gündeme gelecektir. Hurda araçların yeniden geri kazanımı gibi konular da iç pazarın canlanması için yapılması gereken çalışmalar olacak." dedi.

Yerli oto raporu haziranda tamam

OSD Başkanı Kudret Önen, yerli otomobil fikrinin sanayi için geleceğe yönelik önemli bir şans olduğunu, Türkiye'nin otomotivde geleceği planlayabilen bir konuma geldiğini söyledi. Önen, yerli oto konusunda hazırladıkları raporun teknik ve idari kısmının tamamlandığını, pazarlama kısmının da bitmesiyle 1-1,5 ay içinde Bakan Ergün'e sunulacağını kaydetti. TAYSAD Başkanı Celal Kaya ise milli otomobilde altyapının yüzde 85'ini garanti ettiklerini, üretilecek bu otomobili komşu Müslüman ülkelere de satabileceklerini aktardı. ODD Başkanı Mustafa Bayraktar, Türkiye'de enerji politikasının çözülmesi halinde pazarın 1-1,5 milyonlara ulaşacağını belirtirken OYDER Başkanı Şükrü Ilısal, yetkili satıcıların 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını, sektörün en önemli sorununun kararsızlık olduğunu dile getirdi.

Memduh TAŞLICALI-ZAMAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.