Volkswagen, EIT InnoEnergy’nin Stratejik Ortağı Oldu

Volkswagen, EIT InnoEnergy’nin Stratejik Ortağı Oldu

Kurulan ortaklık kapsamında ulaşım sektörünün karbondan arındırılmasına katkıda bulunacak yenilikçi teknolojilerin ve iş modellerinin tasarlanması ve elektromobiliteye geçişi hızlandıracak ekonomik atılımlar gerçekleştirilecek.

Volkswagen'de Yatırım, Satın Alma, Birleşme ve Ortaklık İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jens Wiese şunları söyledi: “Lojistik sektörünü karbondan arındırmak için çok çeşitli inovasyonlara ihtiyacımız olacak. Bunu başarmak için gelecekte, kendi faaliyetlerimize ek olarak, start-up'larla iş birliğine gitmeye daha fazla ihtiyaç duyacağız. EIT InnoEnergy ile olan ortaklık, enerji dönüşümünün tüm alanlarından en umut vadeden şirketleri bulmamıza yardımcı olacak ve daha sonra bu şirketlerin iş modellerini ölçeklendirmeleri konusunda kendilerini destekleyebileceğiz.”

diego-pavia.jpegEIT InnoEnergy CEO'su Diego Pavia şunları ekledi: “Lojistik sektörü şimdiye kadarki en büyük dönüşümlerinden birini yaşıyor. Otomotiv şirketleri bir seçimle karşı karşıya: “Ya bu dönüşümü yönetin ya da yönlendirilin”. Volkswagen, bu değişimin önüne geçme ve onu şekillendirme fırsatını yakaladı. Bu nedenle, yeni bir hissedar olarak Volkswagen'i aramızda görmek ve iş birliğimizi bir üst seviyeye taşımak bizi daha da gururlandırıyor. Sürdürülebilir enerjinin tüm alanlarından 300 portföy şirketimize baktığımızda, Volkswagen'de büyük bir potansiyel var ve ulaşım sektörünün karbondan arındırılmasını hızlandırmak için güçlerimizi birleştiriyoruz."

jens-wiese.jpegVolkswagen ve EIT InnoEnergy’nin en az beş senelik bir iş birliği yapması planlanıyor. European Battery Alliance (EBA)’da da birlikte yer alan EIT InnoEnergy ve Volkswagen, uluslararası rekabete açık bir Avrupa batarya endüstrisinin geliştirilmesinde aktif bir şekilde rol almakta. Yıllık GSYİH katkısının 2025'ten itibaren 250 milyar Euro’ya ulaşması ve dört milyon doğrudan ve dolaylı iş fırsatı yaratması bekleniyor. İki şirket aynı zamanda İsveçli yeşil çelik üreticisi H2 Green Steel ve İsveçli pil şirketi Northvolt'un yatırımcıları olarak aynı vizyonu paylaşıyor. Ayrıca, geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen “Power Day”de Volkswagen, kurduğu ortaklıklarla birlikte 2030 yılına kadar Avrupa'da toplam 240 gigavat saat üretime sahip altı büyük ölçekli fabrika kuracağını duyurdu.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.