UNT Holding'den Ege'ye anlamlı bir armağan

UNT Holding'den Ege'ye anlamlı bir armağan

Merhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın “insanın ihtiyaçlarına kulak ver, insana ve Dünya’ya saygı göster” vasiyeti, Uğur ve Nurten Tatlıcı'nın denizlerimizin...

UNT Holding'den Ege'ye anlamlı bir armağanMerhum Mehmet Salih Tatlıcı’nın “insanın ihtiyaçlarına kulak ver, insana ve Dünya’ya saygı göster” vasiyeti, Uğur ve Nurten Tatlıcı'nın denizlerimizin temiz tutulmasına yönelik projeleriyle yerine getirilmeye devam ediyor.

Doğa ve çevre korumasına gösterdiği duyarlılık ve destekleriyle tanınan UNT Holding, denizlerimizin temiz tutulması için Turmepa Deniz Temiz Derneği ile "Live Blue, Love Blue, Think Blue" sloganıyla ortak bir projeye sponsor oldu. UNT Holding-Turmepa işbirliği sayesinde, Ege Denizi’nin sıvı atıklardan temizlenmesi için geçtiğimiz Haziran ayında başlatılan çalışmalar, Temmuz ayında yeni atık toplama teknelerinin de faaliyete geçmesiyle devam etmekte.

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın oğlu olan UNT Holding CEO’su Uğur TATLICI’nın, bu konudaki açıklamalarını okurlarımızla paylaşmak istedik:

“Gerek şahsım, gerekse UNT Holding olarak doğamızın korunmasına büyük bir önem veriyoruz. Bugüne dek binlerce ağaç dikerek hatıra ormanları oluşturduk ve çevre dostu projelere imza attık. Bu amaçla işbirliği yaptığımız sivil toplum kuruluşlarına Turmepa Deniz Temiz Derneği’ni de ekledik. Hepimizin bildiği gibi, özellikle yaz aylarında masmavi denizlerimiz ve sahillerimiz yerli-yabancı binlerce tekne tarafından ziyaret edilmektedir. Normal şartlarda bu teknelerin ya marinalardaki sıvı atık alım istasyonlarına giderek ya da 6 deniz mili açıkta boşaltım yapmaları gerekmektedir. Ne yazık ki teknelerin çok büyük bir çoğunluğu bu kurallara uymamakta ve sıvı atıklarını eşi benzeri bulunmayan denizlerimize boşaltmaktadırlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu hususta Mavi Kart uygulamasını başlatmışsa da denetim ve uygulama gereği gibi yapılmadığı için denizlerimizin kirlenmesi devam etmektedir. UNT Holding ile Turmepa işbirliği çerçevesinde, içinde bulunduğumuz yaz sezonunda, ziyaretçi teknelerin sıvı atıklarını temiz denizlerimize dökerek kirletmelerinin önüne geçmek için Marmaris Hisarönü mevkiinde çalışacak olan sıvı atık toplama aracı Deniz Temiz 3’e sponsor olduk. Böylece denizlerimizin daha temiz kalmasına bir nebze de olsa faydamız olacak ve bizler de bundan büyük bir mutluluk duyacağız.”

Doğamızın, denizlerimizin korunması için anlamlı bir destek daha

UNT Holding, Deniz Temiz 3 teknesine sponsor olmasının ardından, Turmepa ile işbirliğini daha da geliştirerek, bir başka sıvı atık teknesiyle Marmaris körfezindeki atıkların toplanmasına da destek olma kararı aldı. Konu hakkında bir açıklama yapan UNT Holding CEO’su Uğur Tatlıcı: “Doğamızın korunması, denizlerimizin temizliği her zaman ilgi ve hassasiyet gösterdiğimiz konular arasında yer alıyor. Bu doğrultuda daha önce Hisarönü civarındaki teknelerden sıvı atıkları toplayan Deniz Temiz 3 teknesine sponsor olmuştuk. Şimdi de aynı çevre koruma etkinliğine Marmaris körfezindeki teknelerden sıvı atıkları toplayacak olan Deniz Temiz 4 teknesine sponsor olarak devam ediyoruz. Ülkemizin güzel sahillerinin temizliğine gösterdiğimiz hassasiyet ve çevre korumasına yönelik desteğimiz bundan sonra da devam edecek. Bu amaçla özellikle Ege Denizi’ni sıvı atıklardan temizleme ve koruma yönünde Turmepa ile işbirliğimizi geliştirerek sürdürmeyi planlıyoruz.” dedi.

1.200.000 litre sıvı atığın denize karışması önlenecek

Marmaris ve Hisarönü körfezinde UNT Sponsorluğunda sıvı atık toplama hizmeti veren Deniz Temiz 3 ve Deniz Temiz 4 tekneleri sayesinde, 2013 yaz sezonunda yaklaşık 1.200.000 litre pissu ve sintine atığının denize karışmasının önlenmesi hedefleniyor.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.