Ulaştırma projelerine yönelik destekler düzenlendi

Ulaştırma projelerine yönelik destekler düzenlendi

Elektronik haberleşme, havacılık ve uzay teknolojileri ile ilgili alanlarda yerli tasarım ve üretime yönelik Ar-Ge projelerine yönelik desteklerde düzenlemeye...

Ulaştırma projelerine yönelik destekler düzenlendi

Elektronik haberleşme, havacılık ve uzay teknolojileri ile ilgili alanlarda yerli tasarım ve üretime yönelik Ar-Ge projelerine yönelik desteklerde düzenlemeye gidildi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, elektronik haberleşme, havacılık ve uzay teknolojileri ile ilgili alanlarda yerli tasarım ve üretime yönelik araştırma, geliştirme projelerine yönelik destekleri yeniden düzenledi.

Araştırma Geliştirme Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, elektronik haberleşme, havacılık ve uzay teknolojileriyle ilgili alanlarda yerli tasarım ve üretime yönelik araştırma, geliştirme ve eğitim faaliyetlerine ilişkin proje başvurularının değerlendirilmesi, desteklenmesi, izlenmesi ve sonuçlandırılmasıyla bu faaliyetlerin yürütülmesinde görevlendirilecek uzmanların vasıfları ve bunlara yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bakanlık, her yıl için destekleyeceği öncelikli proje konularını bakanlık internet sitesinde yayımlayacak. Bakanlık ayrıca, ilan edilen desteklemede öncelikli konulara ilave olarak yıl içerisinde, yönetmelikte belirtilen alanlarda ülke için önem arz eden teknolojik ve stratejik konular belirleyebilecek ve bu alanlarda proje başvurusu alabilecek.

Başvurularına ilişkin duyurular ve başvuru usulleri bakanlık internet sitesinde yayımlanacak. Başvurular kuruluşlar tarafından yapılabilecek. Ar-Ge projesine destek başvurusunda bulunan kuruluşun proje konusu faaliyet alanıyla ilişkili olacak. Kuruluşlar, bir başvuru dönemi içerisinde her bir sektör için tek başına veya ortak olarak sadece bir proje başvurusunda bulunabilecek ve Ar-Ge projesine ait çalışmalar Türkiye'de yürütülecek.

Bakanlıkça, söz konusu yönetmelik kapsamında projelerin değerlendirilmesini ve izlenmesini sağlamak üzere uzmanlardan oluşan bir uzman havuzu oluşturulacak. Başvurular, ön değerlendirmeye tabi tutulacak.

Projelere verilebilecek destek süresi en fazla 36 ay olacak

Projelere verilebilecek destek süresi en fazla 36 ay olacak, gerektiği hallerde bakanlık, projenin tamamlanabilmesi için destek süresinin üçte birini aşmamak kaydıyla ve ek bütçe tahsis etmeksizin ilave süre verebilecek.

Proje desteklerine yapılan başvuruların değerlendirme ve izleme süreçlerinde görev alan kişilerin proje muhteviyatı ile ilgili sahip oldukları bilgi ve belgeler "ticari sır" veya "hizmete özel bilgi" olarak kabul edilecek ve üçüncü kişilere aktarılamayacak.

Bakanlık bağlı, ilgili ve ilişkili kurumlarının söz konusu yönetmelik kapsamında bakanlık politika ve stratejileri açısından önem taşıyan uydu, uydu yer istasyonu ve benzeri ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik Ar-Ge içeren üretim faaliyetlerine bu yönetmelikle belirlenen usul ve esaslara tabi olmaksızın Bakan onayı ile destek verilebilecek. Bu kapsamda yapılan desteklere ilişkin usul ve esaslar proje sahibi ile yapılacak sözleşme ya da protokolde belirtilecek. Bu hüküm 1 Aralık 2014'ten geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yönetmeliğin diğer hükümleri ise yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Söz konusu yönetmelikle Elektronik Haberleşme, Uzay ve Havacılık Sektöründe Araştırma Geliştirme Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

DÜNYA

LOJİPORT

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.