Türkiye ile Almanya arasında kara ve denizyolu lojistik çalışmaları

Türkiye ile Almanya arasında kara ve denizyolu lojistik çalışmaları

Türkiye ile Almanya arasında yapılan ticaretin büyük bölümünü ihracat ürünleri oluşturmakta olup Almanya’dan Türkiye’ye ithalat kapsamlı tır nakliyeciliği de önemli seviyelerde bulunmaktadır.

Avrupa birliği üye ülkeleri arasında birliğin lokomotifi durumunda bulunan ve ekonomik açıdan en yüksek kapasiteye sahip bulunan ağır sanayi ve otomotiv sektörünün en gelişmiş ülkeleri arasında ilk sırada yer alan Almanya ile ülkemiz arasında geçmişten günümüze kadar uzanan kesintisiz ticari çalışmalar kapsamında ihracat ve ithalat grubu yük taşımacılık faaliyetleri kesintisiz şekilde devam etmektedir. İki ülke arasında yapılmış ve yapılmakta olan ticari anlaşmalar çerçevesinde yürütülen lojistik faaliyetleri kara ve denizyolu üzerinden yoğun şekilde devam etmektedir.

Denizyolu çalışmaları ile birlikte karayolu nakliye çalışmalarında kullanılan genel taşıma araçları uzun dorse tırlardan oluşmakta olup parsiyel ve grupaj yük kapsamında bulunan ürünlerin sevk işlemleri ekspres ve panelvan tipi araçlarla sağlanmaktadır. Türk ve Almanya nakliye firmaları tarafından işbirliği içerisinde yürütülmekte olan lojistik çalışmalarında yine Türk ve Alman plakalı nakliye araçları kullanılmaktadır. Türkiye ile Almanya arasında yapılan ticaretin büyük bölümünü ihracat ürünleri oluşturmakta olup Almanya’dan Türkiye’ye ithalat kapsamlı tır nakliyeciliği de önemli seviyelerde bulunmaktadır.

Almanya’dan sınır komşularımızdan olan Iran, İran, Suriye, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelere gönderimi yapılan yük gruplarının taşımacılığı işlemleri de yine genellikle Türk lojistik firmalarına bağlı taşıma araçları ile gerçekleştirilmektedir. Bu tür taşımalara üçüncü ülke grupu yük sevkiyatı adı verilmektedir. Bu yük grupları yine Türkiye üzerinden sevk edilmekte olup aktarmalı ve direkt servis olmak üzere iki ayrı taşıma şekli ile sevk edilirler.

İki ülke arasında gelişen eden ticari çalışmalar kapsamında yürütülen karayolu nakliyesinde ağırlıklı talep komple tır bazındadır. Genel itibarı ile standart kuru yük grubu olarak adlandırılan ürünlerin nakliyesi talep görmekte iken bu tür yükler standart tenteli dorseli tırlar ile gerçekleşmektedir. Almanya nakliye kapsamında bilahare başta yaş sebze ve meyve türleri olmak üzere ilaç sanayi ürünleri ve kimyevi yük gruplarının da taşımacılığı yapılmaktadır. Bu tür ürünlerin nakliyesi ise ısı ayarlı frigo dorse tırlar ile gerçekleşmektedir.

Ülkemiz genelinde faaliyetlerde bulunup Almanya nakliyat çalışmaları yapmakta olan bir çok firma gibi Mersin Nakliyat düzenli olarak Almanya lojistik destek hizmetleri sunmaktadır. Komple tır taşımacılığı ile birlikte parsiyel nakliye hizmetleri de sunan firma aynı zamanda Türkiye ve Almanya gümrükleme işlemleri hizmetleri de veriyor.

Haber: Mehmet Ali BAL
Haber kaynağı: Mersin nakliyeciler sitesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.