• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C

Türk Traktör pazar liderliğini korudu

Türk Traktör pazar liderliğini korudu
 Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, Türk Traktör'ün 5 yıldır kesintisiz pazar lideri olarak 2011'de toplam 40 bin traktör üreterek, yeni bir...

 

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, Türk Traktör'ün 5 yıldır kesintisiz pazar lideri olarak 2011'de toplam 40 bin traktör üreterek, yeni bir rekora daha imza attığını, yurt içi pazarda 31 bin 152 adet satışla, yüzde 56 artış sağladığını açıkladı.

Votta, "Türkiye dünya pazarının artık önde gelen bir oyuncusu. Çin ve Hindistan'ı saymazsak Türkiye tek başına toplam dünya üretiminin yüzde 10'unu tek başına yapıyor" dedi.

Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, Türk Traktör'ün 5 yıldır kesintisiz pazar lideri olarak 2011'de toplam 40 bin traktör üreterek yeni bir rekora daha imza attığını, yurt içi pazarda 31 bin 152 adet satışla yüzde 56 artış sağladığını açıkladı. Genel Müdür Votta, Türkiye pazarına güvendiklerini, satılan her iki traktörden birinin Türk Traktör markası olduğunu belirterek, 2011 yılını 1.8 milyar TL ciro ve yüzde 54'lik artışla da 277 milyon TL'lik karla kapattıklarını söyledi.

2011 yıl sonu finansal sonuçlarını ve şirketin hedeflerini aktarmak Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İlkan Kamber ile bir basın toplantısı düzenleyen Marco Votta, Türkiye'nin dünya pazarlarında da önemli bir oyuncu haline geldiğini belirterek, "Dünyada geçen yıl 1.5 milyon traktör satıldı. Çin ve Hindistan'ı dahil etmezsek Türkiye dünya pazarının yüzde 10'unu Türkiye oluşturuyor. 2009-2011 dönemi arasında pazar dört kata varan bir oranda büyüdü ve bu durum Türkiye'yi dünyada dördüncü pazar haline getirdi. Bu aynı zamanda Türkiye'de tarımın ne kadar iyi bir gelişme içinde olduğunun da göstergesi" dedi.

"2011 İYİ BİR YIL OLDU"

Türkiye'de tarımın iyiye gitmesi sayesinde Türk Traktör olarak bu olumlu iklimden kendilerinin de başarılı sonuçlar çıkardığını belirten Votta, "Dünyada bu kadar kısa sürede böylesine yüksek performans gösteren pek az şirket var. Biz hem Türk çiftçisine hem de ihracat pazarlarına ulaşarak satış performansımızı her yıl artırıyoruz. 2010'da iyi rekolte sayesinde olumlu bir yıl geçirmiştik. 2011 bizim için daha da iyi bir yıl oldu" diye konuştu. 2011 yılı değerlendirmesinde Genel Müdür Marco Votta şunları söyledi:

"Türkiye tarım sektörü genelinde rekor niteliğindeki sonuçlara ulaşılan 2011 yılı, bizim için de birçok başarıya imza attığımız, çok iyi hatırlayacağımız bir yıl oldu. 600 bininci traktörümüzü banttan indirerek üretim başarımızı bir kez daha kanıtladık. Aynı zamanda, limitli sayıda üretimini gerçekleştirdiğimiz, traktörün atası olarak kabul edilen, 70’li yılların efsanevi turuncu Fiat 480 traktörüne de 2011 yılı içinde yeniden hayat verdik. Türkiye pazarındaki başarılarımızın yanı sıra, ihracat etkinliğimizi de her geçen gün kuvvetlendirmeye devam ediyoruz. Yurt dışı pazarı için özel olarak geliştirdiğimiz Utility traktör’ün seri üretimine başladık. Bu model ile birlikte, yurt dışı pazara sunduğumuz platformlara bir yenisini ekleyerek yurt dışı etkinliğimizi genişletmiş oluyoruz."

Votta, yeni modelin öncelikle gelişmiş ülke pazarlarına yönelik üretildiğini belirterek, "ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerine ihracatımız Utility model ile olacak. Zaman içinde diğer ülke pazarlarına da yöneleceğiz" diye konuştu. Dünya pazarlarına Türk Traktör'ün ortağı olan CNH ile ulaştıklarını hatırlatan Votta, ihracat yapılan ülke sayısının 90'a ulaştığını söyledi.

"BEŞ YILDIR PAZAR LİDERİYİZ"

Türkiye traktör pazarındaki büyümeye paralel olarak Türk Traktör'ün 2011 yılında satılan 40 bin 753 adet traktör satışının 31 bin 152 adedinin yurt içi pazarda, 9 bin 601 adedinin ise yurt dışı pazarda gerçekleştiğini açıklayan Votta, "Türk Traktör olarak biz de, pazarın olumlu koşullarından hız alarak başarılı sonuçlar elde ettik. Yıl sonu traktör satışımı, 2010 yıl sonu rakamlarına oranla; yurt içi pazarda yüzde 56, yurt dışı pazarda ise yüzde 7 artış göstererek, toplamda 40 bin adede ulaştı. İstihdam sağladığımız 2 bin 500’den fazla çalışanımızla, 5 yıldır pazar lideri konumunda Türkiye tarımına yön vermeye devam ediyoruz. Amacımız 2012 yılında da konumumuzu ve etkinliğimizi sürdürmek olacaktır” dedi.

"KAR YAĞIŞI ÇİFTÇİYİ MUTLU ETTİ"

Toplantıda soruları da yanıtlayan Votta, 2012 yılında tarım sektörü açısından iyi bir yıl beklediklerini belirterek, "Hükümet tarım sektörüne çok büyük destek veriyor. Geçen yıl tarıma verilen destek 7 milyar TL iken bu yıl bütçesinde Hükümet bu rakamı 11 milyar TL'ye çıkardı. Hükümetin tarımda uzun vadeli bir vizyonu var. Türkiye şu an tarımda dünyanın 7. büyük ülkesi. Bu sıralamada daha üst sıralara çıkacağına da inanıyoruz.

Türkiye, tarım ve gıda sektöründe dünyanın önemli ihracatçılarından biri olacak" değerlendirmesinde bulundu. Votta, bu yıl mevsimin karlı geçmesini de değerlendirerek, "Kar yağışı kentte yaşayanları biraz mutsuz etti ama, çiftçiler kar yağışından çok mutlular. Bu iyi bir rekolte olacağının da habercisi. Dolayısıyla kar yağışının etkisiyle tarımda 2012 daha iyi bir yıl bekliyoruz" dedi.

ŞİRKETİN KARLILIĞI

Toplantıda şirketin İMKB'ye açıklanan mali sonuçlarını da değerlendiren Türk Traktör Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İlkan Kamber, Türk Traktör'ün cirosunun ilke kez 1 milyar doların üzerine çıktığına dikkat çekerek, satış gelirlerinin de 1.8 milyar TL olduğunu söyledi.

Mehmet İlkan Kamber, 2012'de kurdaki dalgalanmalar nedeniyle ekonomide önemli bir hareketlilik yaşanmasına karşın sağlıklı bir bilanço yönetimi yaptıklarını ve 277 milyon TL net kar ve 311 milyon TL de faaliyet karı sağladıklarını belirtti. Kamber, 2011 net karının yüzde 72'sine denk gelen 200 milyon TL'nin de ortaklara temettü olarak dağıtılacağı bilgisini verdi. Kamber, 2012 ciro hedefiyle ilgili bir soru üzerine de "2012 yılında doğal olarak geçen yılın üzerinde bir ciro hedefliyoruz. Ancak 2012 yılında ekonomide bir daralma olması halinde Türk Traktör olarak bu daralmayı ihracat artışının yanı sıra ekipman ve yedek parça satışlarını artırarak ciro hedefimizi daha yukarılara taşıma yaklaşımı içinde olacağız" açıklamasını yaptı.

LOJİPORT

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Loji Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 - 251 8670 - 0212 872 9096