Türk Malı oto 4 yıl içinde piyasada

Türk Malı oto 4 yıl içinde piyasada

Bilim, Sanayi ve Enerji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobilin bir odak projesi olarak hükümet programının içinde yer aldığını belirterek, “Bu hükümet...

Bilim, Sanayi ve Enerji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobilin bir odak projesi olarak hükümet programının içinde yer aldığını belirterek, “Bu hükümet dönemide, yani 4 yıllık süreç içerisinde Türkiye’de yeni bir marka ve model otomobilin piyasaya çıkması için çalışmaları hızlandıracağız” dedi, Ergün, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda, “Kuşkusuz odak projelere teşviklerde olacaktır.

Bu konudaki yatırımlarda teşvik sistemini revize ediyoruz, yılbaşına kadar tamamlanacak. Odak projeler için de özellikle diyelim ki motor üretimi, sıfırdan bir otomobil markası ve modeli yaratmakla ilgili üretimler veya işte bazı belirlenmiş spesifik alanlardaki üretimler için birtakım teşvikler, ilave teşvik unsurları olabilecektir” diye konuştu.

Hükümet kurmayacak

Yerli otomobilin hükümetin üzerine odaklandığı konulardan bir tanesi olduğunu kaydeden Ergün şunları söyledi: “Bu konunun hayata geçmesi için çok yakından takip edeceğiz. Hükümet olarak bir otomobil fabrikasını biz kurmayacağız, gerek yok. Türk otomotiv sektörü her büyüklükteki yatırımı yapabilecek imkan, kabiliyete, sermayeye, teknolojiye ve müteşebbis güce sahip.

ODD desteği bir teşviktir

“Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin Hürriyet’te yer alan TOKİ modeli fikrini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Ergün şu cevabı verdi: “Bu dönemin önemli avantajlarından bir tanesi Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve OYDER’in yerli otoyu desteklemesi. Eskiden böyle bir otomobil üretilirse bunun bayilik ve servis ağı nasıl oluşturulacak diye bir soru da sorulurdu. Aslında bugün bu soruyu bile sormamıza hacet yok. Bugün otomotiv yetkili satıcıları Türkiye’nin her yerine dağılmış servisler, böylesine bir marka ve modelin aynı zamanda hem dağıtımını, hem servis işlemlerini organize etmeye hazır görünüyorlar. Yani böylesine önemli fırsatlar var. Bunlar böyle bir yatırımı yapmak için başlı başına teşvik unsuru zaten.

HÜRRİYET

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.