"Türk gemilerine baskı artacak"

"Türk gemilerine baskı artacak"

Uluslararası Türk Gemi Sicili TUGS’un kolay bayrak olarak kabul edilmesini talihsizlik olarak değerlendiren Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin...

Uluslararası Türk Gemi Sicili TUGS’un kolay bayrak olarak kabul edilmesini talihsizlik olarak değerlendiren Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, bunun onaylanıp yürürlüğe girmesi halinde yurtdışı limanlarında Türk bayraklı gemilere baskıların artacağını vurguladı.

ITF’in Uluslararası Türk Gemi Sicilini (TUGS) kolay bayrak ilan etmesi üzerine, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu’nun koordinatörlüğünde, Deniz Ticaret Odası ve Türkiye Denizcilik Sendikası yöneticileri bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptılar. Görüşmelerin ardından gelinen noktayı değerlendiren DTO Başkanı Kalkavan, “Uluslararası Gemi Sicilimiz, teknik olarak elverişli bir kolay bayrak değildir. Çok ciddi ayrımları vardır. En bariz örnek hiçbir ikinci sicilde sigorta ödemesi yoktur. Çok farklı yönleri masaya koyulup görüşülmüştür. TDS’nin başvurusuyla böyle bir karar alınmıştır fakat bunun doğru olmadığı ve TUGS’un bu kapsamdan çıkarılması gerektiği defalarca söylenmiştir. Devletimiz de bu yönde görüşünü belirtmiştir. TUGS’un serbest bayrak kabul edilmesi halinde çok yazık olacak çünkü Türk bayraklı gemiler yurtdışı limanlarında çok daha ciddi baskıları görecektir ve bu da ekstra bir maliyet demektir” diye konuştu.

“Her geçen gün sayımız azalıyor”

Kredi Garanti Fonu’nu ile ilgili basında bazı olumsuz yazıların çıkmasına rağmen KGF’nin gemi inşa sanayisine ciddi katkı sağladığını ifade eden DTO Başkanı Kalkavan, şunları söyledi:

“Kredi Garanti Fonu, kriz döneminde Türk gemi inşa sanayisine yapılan çok ciddi bir teşviktir. Bu sayede birçok gemi tamamlanma fırsatı, onlarca insan çalışma fırsatı bulmuştur. KGF yönetimi ve uzmanlarına çok teşekkür ediyorum, son derece çabuk kavrayıp uygulamayı hızlı yaptıkları için. Keşke çok daha fazla uygulanabilse, süreleri uzatılabilse. Diğer yandan gemi inşa sektörü maalesef hala kötüye gidiyor. Sektörde kan kaybı ve sayımızın azalması devam ediyor. Sanayi stratejisi düzenlemesi yapılıyor, bizim de içinde olacağımızı umuyoruz, çok uğraşıyoruz.”

PERŞEMBE ROTASI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.